Данас хришћани прослављају Васкрс, највећи хришћански празник и дан Христовог васкрснућа. Тога дана је Исус Христос васкрсао из мртвих, победио смрт и свим људима, од Адама и Еве до последњег човека на земљи, даривао вечни живот.
Васкрс је покретни празник, који најраније може бити 4. априла, а најкасније 8. маја, рачунато по новом, грегоријанском календару.Васкрсење се слави три дана, хришћани се поздрављају са: „Христос воскресе“, а одговарају „Ваистину воскресе“.
Тако се поздравља до Спасовдана, четрдесетог дана од Васкрса. Велики петак, Велика субота и Васкрс, који је увек у недељу, најзначајнији су дани у црквеном календару. Обичај је да се одмах ујутру оде у цркву и помоли за душе својих предака и здравље својих потомака.
По завршетку јутарње литургије почиње време мрса и васкршње гозбе.
Васкршњи ручак почиње у време кад је обичним данима време за доручак. Ручак се обавља у породичном кругу. Кад се дође из цркве кући, сви се укућани међусобно поздрављају васкршњим поздравом и љубе.
Домаћин онда пали свећу, узима кадионицу и тамјан, окади све укућане и наглас чита „Оче наш“.
После заједничке молитве, поново, једни другима честитају Васкрс и седају за свечано постављену трпезу. На столу стоји украшена чинија са офарбаним јајима. Домаћин први узима једно јаје, а за њим сви укућани, и тада почиње туцање.
Приликом туцања изговара се „Христос Васкрсе“ и „Ваистину Васкрсе“.
После васкршњег ручка некад је био обичај, а данас је то само лепа успомена, да цела породица, свечано обучена, прошета градом и сврати на кафу и пиће у неку градску кафану.
За Ускрс су везани многи обичаји:
– За Ускрс ваља устати рано ујутру, а не отићи на спавање пре поноћи. Уколико би се отишло на спавање пре поноћи, то би значило да ће до наредног Ускрса особа да буде поспана и несклона послу.
– Прво се ваља омрсити васкршњим јајетом.
– Ујутро се треба умити водом у којој су преко ноћи одстајали дренак, здравац, босиљак и црвено јаје, то обезбеђује добро здравље.
– Децу ваља протрљати црвеним јајетом по образима, да буду здрава и румена.
– У неким крајевима Србије ускршње јаје треба закопати у мравињак, јер се верује да то доноси срећу и напредак у домаћинству.
– Чуваркућа се чува и да би се, ако почне град, изнела пред кућу. Она, верује се, зауставља ову елементарну непогоду
– За овај дан сваки укућанин треба да добије нешто ново од одеће и обуће. За одлазак у цркву и свечани ручак облачи се најлепша одећа.
– Верује се да су у седмици од Ускрса до Томине недеље врата раја отворена и да душе свих који у тим данима умру иду право у рај.