Сазнајте кад се и како саде петуније, најлепше цвеће за балкон које буја од пролећа до јесени.
Петунија је веома омиљена једногодишња цветна врста која улепшава многе балконе, терасе и дворишта. Одликује се дугим периодом цветања, ствара мношто цветова, а избором сорте можемо бирати облик, величину и боју цвета. Захваљујући укрштању створене су сорте и хибриди чији једноструки или двоструки цветови могу бити једнобојни или их красе различите комбинације боја.
У зависности од наших жеља и услова које можемо пружити биљкама одабраћемо петуније са крупнијим или ситнијим цветовима, оне које боље подносе кишу или оне које су отпорније на сушу. Већина сорти и хибрида воли да је посадите на сунчано место, али ће им током врелог лета више пријати полусеновито место.
Сади се у фебруару
Током фебруара и марта обавља се сетва петуније. Одабрану посуду потребно је напунити супстратом, лагано протиснути и залити. Семе петуније што равномерније распоредити по површини. Пошто је веома ситно можемо претходно помешати семе са песком како би га лакше посадили. Семе није потребно додатно прекривати супстратом или се само благо поспе супстратом. Сетва је слична сетви босиљка, а семе петуније се понаша на исти начин као семе босиљка. Посејано семе пошприцајте водом, а посуду прекријте провидном фолијом. Тако се провршински слој неће брзо просушити и то ће осигурати успешно клијање и ницање младих биљака. Посуду држите на прозорској дасци, јер је потребно обезбедити довољно светлости и топлоте. Бирајте прозоре са јужне стране.
Оптимална температура за клијање и ницање је 25°Ц, док температура испод 20°Ц може довести у питање успех клијања и ницања. Уколико не можете да обезбедите оптималну температуру и осветљеност посуду са посејаним семеном можете држати испод стоне лампе.
Проверите стање усева и обавите проветравање скидањем фолије уколико је супстрат превише влажан. У оптималним условима већ након седмице појавиће се младе биљке, а тада је потребно да се температура смањи на 20°Ц.
Најбоље је заливање обавити преко тацне
Младе биљчице су веома осетљиве на недостатак воде, али и на вишак. Због тога је најбоље да се заливање обавља преко тацне и да супстрат сам повлачи онолико воде колико му је потребно.
Спор почетни раст младих биљчица условљен је развојем кореновог система. Уколико сте прегусто посејали семе пинцетом почупајте сувишне биљке. У густом усеву брзо долази до издужавања биљчица, па и до полегања и пропадања.
Младе биљчице пресадите у засебне саксијице када развију два права листа. Пресађивање се обавља на класичан начин, попут пресађивања младих паприка или парадајза. Уколико приметите појаву издуживања биљчица смањите температуру на 15°Ц и наставите неговати младе биљке, редовно их заливати и прихрањивати.
Како би добили добро развијену грмолику биљчицу потребно је извршити прикраћивање изнад петог правог листа. То ће подстаћи рачвање и формирање нових гранчица што ће биљци дати изглед цветајућег грма.
Код куповине избегавајте издужене, танке и ломљиве биљке. Бирајте ниже, компактније биљке са тамније обојеним листовима.