Словачко арахнолошко друштво забележило је прву појаву паука црне удовице на територији те земље, а како је саопштила Словачка академија наука (САВ), овај паук је пронађен у Ружембероку на северу земље, где је стигао у пошиљци машинских делова из Калифорније.
-Откриће црне удовице у Словачкој доприноси драгоценим подацима о уношењу ових паука у Европу“, рекао је Павол Пургат са Института за пејзажну екологију Републике Словачке, преноси словачки портал СМЕ.ск.
Он је објаснио да је реч о врсти која се често налази у зградама и око њих, што омогућава да се преноси на велике удаљености.
-Иако се уношење црних удовица у Европу дешава прилично често, још нисмо забележили случај да су се оне прилагодиле овим условима- навео је Пургат.
Према његовим речима, иако је отров ових паука прилично јак, уједи се ретко дешавају, углавном случајним контактом.
-Ујед црне удовице, иако веома болан, обично није опасан по живот, а захваљујући доброј здравственој заштити, смртних случајева од уједа практично није било последњих деценија- истакао је он, а преноси Тањуг.
Пургат је навео да иако је у Ружомбероку уочена одрасла женка која је изглегла јаја, питање је да ли би младунци успели да преживе у локалним условима.
Црна удовица је црне боје са карактеристичним црвеним шарама. Њен отров је неуротоксичан, а симптоми уједа су бол и укоченост мишића, повраћање и знојење. Људи се потпуно опораве у року од 3 до 5 дана након уједа, а посебном ризику су изложена деца, старије особе и хронични болесници.
Ујед је скоро безболан, а место угриза може бити једва приметно, са појавом отока и благог црвенила. У року од сат времена око места угриза се грче мишића који се шире на трбушне, леђне мишиће, грудни кош и бутине, али и материцу, такође могу бити погођени. Лице угризене особе може попримити карактеристичан изглед са отоком очних капака и сузењем. Зато се угризена особа мора одмах јавити лекару и да, ако је могуће, понесе паука са собом ради тачне идентификације.
novosadska.tv