Документ на 14 страница, под називом „Пројекат“, представљен је на студентском пленуму и до детаља разрађује акцију блокаде раскрснице на Аутокоманди у Београду, заказану за 27. јануар у трајању од 24 сата, наводе у куриру.
Унутар студентског пленума кују се велики планови који далеко превазилазе спонтане протесте и блокаде и иза којих очигледно стоје неки много озбиљнији и моћнији појединци и групе. То несумњиво доказује и документ који је Куриру послат директно из студентског пленума.
Детаљна разрада
Наиме, овај материјал на 14 страница, под називом „Пројекат“, представља до детаља разрађен план за блокаду раскрснице на Аутокоманди у Београду, осмишљену за 27. јануар у трајању од 24 сата. Један од учесника пленума, на ком је представљен овај план, одлучио је да га достави нашој редакцији и на тај начин обавести јавност о стварној логистици која стоји иза такозваних студентских акција. Из тог плана се заиста може сагледати све то, јер је у овом документу испланиран сваки минут током целодневне блокаде једног од најважнијих и највећих саобраћајних чворишта главног града, наводе у куриру.
Креатори овог плана имају детаљно разрађене правце доласка, најпогодније пунктове за постављање „живих“ штитова, разнолику опрему за блокаду и вишесатни боравак на хладноћи, као и потребну пратећу опрему за брендирање акције, попут плаката, банера, беџева и осталих ствари из пропагандне сфере.
Овако разрађен план, кад се прочита свака ставка на 14 страна, са свим мапама, шемама и упутствима, намеће само једно питање: студенти, ко вам ово плаћа. Шатори, грејалице, плакати, банери, па чак и обезбеђен фонд за плаћање евентуалних казни… Одакле вам то, студенти?, питају из https://www.kurir.rs/
Прсти страних служби
Студент који нам је план послао тврди да су на њему данима радиле стране службе и њихови консултанти и да су они до савршенства испланирали сваки минут акције, као и поступке у случају непредвиђених околности. У плану се наводи да ће за овај подухват бити организоване посебне групе студената с „јасно дефинисаним задацима“, оне ће седети у „кабинету“ и надзираће их „ревизор“, односно координатор, што је све и шематски нацртано и потанко објашњено у документу који Курир поседује.
Планирана блокада Аутокоманде подразумева шири захват од пуког студентског организовања, па се тако инсистира на анимирању осталих студената, радника и других грађана, а предлажу се и специфичне психолошке и тактичке методе.
„Како би „Пројекат“ успео, неопходно је укључити што већи број људи и подстаћи их да се организују, било самостално или у координацији с нама. Ширење свести ће се спроводити путем два канала: 1. посредно – путем медија (саопштења, објава на друштвеним мрежама) или кроз налепнице и постере који ће бити постављени на местима где циркулише циљна група коју желимо да укључимо. 2. непосредно – дељењем различитих материјала намењених циљној групи и у директном разговору“, наводи се у овом документу који је представљен на студентском пленуму, преноси https://www.kurir.rs
У њему се сугеришу и специфичне „смернице за комуникацију“.
„Када комуницирамо с људима, најважније је изградити однос поверења и показати спремност да се прихвате различита мишљења. Уколико неко заузме одбојан став према нама, битно је да ми не одговарамо одбојношћу. Напротив, треба приступити смирено, саслушати супротне аргументе и постављати питања која усмеравају мишљење те особе ка нашим становиштима. Посебно је важно применити овакав приступ према пасивним особама које не учествују у протестима, јер сматрају да промене нису могуће или се плаше за свој положај. Најбоље је водити разговоре један на један, јер ако се пасиван појединац нађе у групи с људима чије мишљење не дели, углавном неће учествовати у отвореној дискусији о протестима и блокадама. Такође, када разговарамо с људима који имају негативан став о блокадама, важно је остати ненападан и избегавати расправе о питањима која нису директно везана за протесте“, пише у „Пројекту“.
Савети из „Пројекта“
Посебно занимљив је део посвећен ономе што би се слободно могло назвати вребањем потенцијалних следбеника.
„Циљна група пројекта су радници запослени у државном сектору. Наш циљ је подстаћи их да се организују и придруже нашим акцијама, а касније их охрабрити да се удруже са својим колегама и ступе у штрајк. Због тога је неопходно да се „пропагандне акције“ спроводе на локацијама где се ова група најчешће креће – аутобуска стајалишта, поште, банке и радна места. Важно је да схвате да као појединци немају довољно снаге, али да заједничком организацијом могу издејствовати значајне промене“, објашњавају творци „Пројекта“.
Позамашан буџет: Казне од више стотина хиљада динара им нису проблем
Документ „Пројекат“, представљен на студентском пленуму, посебан одељак посвећује правним питањима најављивања и пријављивања скупа, као и новчаним казнама које су на оваквим догађајима сасвим могуће. Ту се открива један детаљ који несумњиво указује да буџет студената у блокади не само да постоји већ је и позамашан, те стога и необјашњив у оквирима које студенти јавности представљају. У делу у ком се детаљно објашњава за шта се може бити кажњен и колике су законом предвиђене казне, наводи се и ово:
„Те новчане казне су махом око 100.000 динара (по казни, с тим што би се по правилима о стицају прекршајних казни исте сабирале, али не би прешле 300.000 динара). На нивоу студената у блокади и наших укупних донација располажемо довољним средствима да покријемо такву новчану казну уколико за то буде потребе“.
Још једанпут: студенти, одакле?!
Можда неко и даље сумња да је све спонтано и лепршаво у актуелном студентском покрету који блокира универзитете. Можда неко сматра да је злонамерно и претерано рећи да иза наведених психолошких игрица, а заправо смишљених сачекуша за грађане, стоје много озбиљни и моћни саветодавци из различитих интересних група и група за притисак. Међутим, ако се дође на терен финансирања позамашне логистике и богатог фолклора који прати сваку студентску акцију, разуман и трезвен човек се мора запитати: студенти, одакле све то и ко вас филује.
Професор Факултета политичких наука Милан Петричковић нема никакву дилему да конце студентске побуне у Србији вуку стране службе и да овај план само поткрепљује ту тврдњу.
„Очигледно је да су овакви документи, с прецизним инструкцијама, практични показатељи да све то превазилази домен студената и у смислу финансија и у смислу осмишљавања тих акција. Јасно је да постоји финансијска и логистичка подршка споља. Таква врста акције мора да има ментора, некога ко тиме руководи, све синхронизује и, наравно, некога ко финансира. Студенти не би могли да обезбеде материјализацију ових идеја и планова. Поставља се питање да ли су блокаде факултета заиста спонтани бунт студената. Уверен сам да су нешто сасвим друго“, каже Петричковић.
Он објашњава да своју улогу у свему томе имају одређене невладине организације које, како наглашава, делују као продужена рука обавештајних служби и интересних група вани.
„Ту су свакако и опозиционе странке. Постоје радионице на којима њихови инструктори држе обуке и заправо се разрађују сценарији и буквално се вежбају методи психолошко-емоционалног деловања, како се поставити у комуникацији и како реаговати на одређене ситуације. Сасвим се могу препознати упутства из оне загребачке кухарице, али и мноштва различитих штива која подучавају како се спроводи грађанска непослушност. Пошто досад нису имали очекиване резултате, покушава се на друге начине подићи друштвена тензија и придобити учешће осталих фактора. На крају, своди се на то да ће студенти платити цех због прекида наставе, а ови други који то организују неће имати штете, јер су најчешће на разним платним списковима и имају алтернативу“, упозорава Петричковић, а преноси https://www.kurir.rs
На овом линку можете погледати фотографије до којих је курир дошао: