Струја, или електрична енергија, кључна је за функционисање модерног друштва. Кроз историју, развој технологије омогућио је производњу и дистрибуцију електричне енергије која покреће готово све аспекте нашег живота, од осветљења до индустријских постројења.
Струја се производи на различите начине, укључујући фосилна горива, нуклеарну енергију, као и обновљиве изворе попут ветра, сунца и хидроенергије. Осим што је неопходна за свакодневне активности, струја је такође кључна за напредак у медицини, комуникацији, транспорту и многим другим секторима. С обзиром на важност и растућу потрошњу, енергетска ефикасност и одрживост постају све већи изазови за будућност.
Цене енергената су знатно порасле током претходних година, па потрошачи тално траже начине како ушетеде и смање рачуне. Нажалост, често из незнања трошимо и много више него што бисмо требали, посебно када је реч о рачунима за струју. Углавном је реч о кућним уређајима које стално држимо укључене у струју, чак и када их не користимо.
Такве уређаје називају и енергетским вампирима, јер стално троше енергију, чак и када не раде, а најновије истраживање „Бритиш Гаса“ показује да могу бити одговорни за чак 23 процента потрошене струје у домаћинству.
Енергетски вампири
Један од највећих енергетских вампира сматра се електрични бојлер, који у само сат времена рада бојлер снаге два киловата потроши два кWх. Ако котао ради сваки дан два и по сата, месечно потроши укупно 150 кWх. Већина бојлера има већ задату температуру, али ако желите уштедети, термостат бојлера поставите на економично грејање, односно на температуру између 50 и 60°Ц. Наиме, прегревање воде на 75 или чак 85 °Ц узрокује већу потрошњу електричне енергије, али и брже пропадање бојлера и стварање каменца.
Да бисте смањили рачуне за струју, препоручује се редовно одржавање електричних бојлера. Бојлер би требало очистити барем једном годишње, а тамо где је вода мекша, то можете направити и ређе. Ако чујете шуштање, зујање и пуцкетање бојлера док ради, то је обично јасан знак да око грејача има наслага каменца које треба уклонити.
Искључити само у изузетним случајевима
Важно је напоменути да за разлику од већине осталих кућних апарата, бојлер неће трошити мање ако је стално искључен, јер ће се вода при сваком укључивању морати поново загревати. Зато се електрични бојлер искључује само када вам топла вода неће требати дуже време.
Стручњаци истичу да се најмање електричне енергије троши ако је бојлер правилно подешен и стално укључен.