Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ објавио је данас, поводом Европске недеље превенције рака грлића материце која се обележава од 20. до 26. јануара, да се у просеку у Србији сваке године региструју 1.163 новооболеле жене, а живот изгуби 459 жена.
Према последњим подацима Регистра за рак, карцином грлића материца чешће се јавља у узрасту од 35. године, али највише узрасно-специфичне стопе оболевања су од 50. до 59. године, док у случају умирања, регистроване стопе морталитета пропорционално расту почев од 45. године и највише су од 70 до 75 и више година, објавио је Батут на свом сајту.
Такође, у периоду од 2008. до 2022. године број оболелих жена од рака грлића материце у Србији се није битније променио, али се број умрлих жена смањио за 20,2 одсто, а разлози за то могу бити боља информисаност жена, правовремени одласци на преглед и чињеница да ако се рак открије на време може се применити адекватна терапија.
Светска здравствена организација као приоритет препоручује свеобухватни приступ овој болести, а то је скрининг односно рано откривање и лечење свих форми премалигних и малигних промена, вакцинацију против хуманог папилома вируса (ХПВ) и палијативно збрињавање жена које болују од ове болести у смислу активне бриге која подразумева контролу симптома, психолошку и социјалну подршку.
Према подацима које Батут поседује, ХПВ вакцина у преко 90 одсто случајева спречава настанак ове врсте карцинома, а Србија се убраја међу 140 земаља света у којима је уведена ова вакцина која се спроводи о трошку државе.
У раном откривању рака грлића материце може се користити Папаниколау (ПАП) тест и ХПВ тест.
Батут подсећа да је у току акција бесплатног превентивног тестирања истовременом применом ХПВ и ПАПА теста за 10.000 жена, старости од 30 до 65 година, са територије Београда и Ниша.
Наведене превентивне прегледе – тестирање у оквиру „Скрининга рака грлића материце – истовременом применом ХПВ теста и цитологије“, организује Батут, уз подршку Министарства здравља, Републичке стручне комисије за гинекологију и акушерство, Српског лекарског друштва – Секције за гинекологију и акушерство и Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА).
Превентивни прегледи се обављају у служби за здравствену заштиту жена, у Дому здравља Ниш и у Београду у Заводу за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“ и у просторијама Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, а намењено је женама старосне доби од 30 до 65 година.
Осим тога, Батут и Канцеларија за скриниг рака у сарадњи са мрежом института и завода за јавно здравље, заједно са професионалним удружењима, експертима, као и организацијама цивилног друштва, обележиће Европску недељу превенције рака грлића материце организовањем различитих едукативно-промотивних активности у локалној заједници.
Европска недеља превенције рака грлића материце обележава се у циљу унапређења ставова и информисања о том типу рака и о начинима превенције, док је основна порука да је овај карцином малигна болест која се може спречити.
Рак грлића материце је препознат као озбиљан јавноздравствени изазов у Србији, а на основу процењених стопа оболевања и умирања од рака грлића материце, Европског информационог система (ЕЦИС), Србија се и даље налази у групи земаља са високим стопама оболевања и умирања у Европи, током 2022. године био је четврти по учесталости малигни тумор у оболевању и шести по учесталости у умирању међу женама у Србији.
Фото: Pexels