Здравље

ОПАКА БОЛЕСТ ПОСТАЛА ОЗБИЉАН ЈАВНОЗДРАВСТВЕНИ ИЗАЗОВ: Од овога у Србији годишње умре 459 жена, а оболи њих 1.163!

Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ објавио је данас, поводом Европске недеље превенције рака грлића материце која се обележава од 20. до 26. јануара, да се у просеку у Србији сваке године региструју 1.163 новооболеле жене, а живот изгуби 459 жена.

Према последњим подацима Регистра за рак, карцином грлића материца чешће се јавља у узрасту од 35. године, али највише узрасно-специфичне стопе оболевања су од 50. до 59. године, док у случају умирања, регистроване стопе морталитета пропорционално расту почев од 45. године и највише су од 70 до 75 и више година, објавио је Батут на свом сајту.

Такође, у периоду од 2008. до 2022. године број оболелих жена од рака грлића материце у Србији се није битније променио, али се број умрлих жена смањио за 20,2 одсто, а разлози за то могу бити боља информисаност жена, правовремени одласци на преглед и чињеница да ако се рак открије на време може се применити адекватна терапија.

Светска здравствена организација као приоритет препоручује свеобухватни приступ овој болести, а то је скрининг односно рано откривање и лечење свих форми премалигних и малигних промена, вакцинацију против хуманог папилома вируса (ХПВ) и палијативно збрињавање жена које болују од ове болести у смислу активне бриге која подразумева контролу симптома, психолошку и социјалну подршку.

Према подацима које Батут поседује, ХПВ вакцина у преко 90 одсто случајева спречава настанак ове врсте карцинома, а Србија се убраја међу 140 земаља света у којима је уведена ова вакцина која се спроводи о трошку државе.

У раном откривању рака грлића материце може се користити Папаниколау (ПАП) тест и ХПВ тест.

Батут подсећа да је у току акција бесплатног превентивног тестирања истовременом применом ХПВ и ПАПА теста за 10.000 жена, старости од 30 до 65 година, са територије Београда и Ниша.

Наведене превентивне прегледе – тестирање у оквиру „Скрининга рака грлића материце – истовременом применом ХПВ теста и цитологије“, организује Батут, уз подршку Министарства здравља, Републичке стручне комисије за гинекологију и акушерство, Српског лекарског друштва – Секције за гинекологију и акушерство и Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА).

Превентивни прегледи се обављају у служби за здравствену заштиту жена, у Дому здравља Ниш и у Београду у Заводу за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“ и у просторијама Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, а намењено је женама старосне доби од 30 до 65 година.

Осим тога, Батут и Канцеларија за скриниг рака у сарадњи са мрежом института и завода за јавно здравље, заједно са професионалним удружењима, експертима, као и организацијама цивилног друштва, обележиће Европску недељу превенције рака грлића материце организовањем различитих едукативно-промотивних активности у локалној заједници.

Европска недеља превенције рака грлића материце обележава се у циљу унапређења ставова и информисања о том типу рака и о начинима превенције, док је основна порука да је овај карцином малигна болест која се може спречити.

Рак грлића материце је препознат као озбиљан јавноздравствени изазов у Србији, а на основу процењених стопа оболевања и умирања од рака грлића материце, Европског информационог система (ЕЦИС), Србија се и даље налази у групи земаља са високим стопама оболевања и умирања у Европи, током 2022. године био је четврти по учесталости малигни тумор у оболевању и шести по учесталости у умирању међу женама у Србији.

 

Фото: Pexels

Related posts

ИЗ БАТУТА ЈАВЉАЈУ : Грип у Србији потврђен у 16 округа, 4.752 оболелих у првој недељи године

Новосадска ТВ

ВИШЕ ОД ПОЛОВИНЕ ОБОЛЕЛИХ СУ ДЕЦА ОД ЈЕДНЕ ДО ЧЕТИРИ ГОДИНЕ! У Србији до новембра пријављен 1.501 случај великог кашља и 536 случајева морбила

Новосадска ТВ

Министарка Татјана Мацура: Рак грлића материце се може спречити

Новосадска ТВ