Политика

НА ЕКОНОМСКОМ ФАКУЛТЕТУ У СУБОТИЦИ ЗА ПЕТАК ЈЕ ЗАКАЗАНА ТРИБИНА ПОЛИТИЧКЕ ИНИЦИЈАТИВЕ ПРОГЛАС – Књиге, браћо, књиге – а не политичке трибине!

На Економском факултету у Суботици за петак је заказана трибина политичке иницијативе ПроГлас. Иако је овај факултет током последњих месец дана у фокусу јавности због политичког деловања њеног декана професора др Чучковића, оваква гостовања ипак креирају преседан који ће уздрмати принципе аутономије универзитета и образовних институција у Србији.

Упркос јасним законским одредбама и Статуту факултета, који у складу са чланом 43 Закона о високом образовању забрањују политичку промоцију на универзитетима, на факултету је омогућен наступ политичког покрета ПроГлас.

Поштовање закона није избор; то је обавеза свих нас.

Академска заједница треба да остане посвећена свом темељном задатку – образовању и науци, а не политичкој промоцији.

Уместо да се чува стечена аутономија, да се на факултетима промовише учење и истраживање, као и развој критичког мишљења, данас се декану Чучковићу дозвољава да факултет претвори у политичку арену.  Иако су колеге професори Економског факултета у Суботици три пута писали о самовлашћу декана проф. др Чучковића и молили га да не увлачи установу у “политички муљ”, декан се сваког дана оглушује о њихове захтеве, а о интересима студената нема ни речи.

Да ли је могуће да је лична промоција, као и афирмација појединих политичких покрета у високошколској установи важнија од заштите аутономије универзитета?

Шта је следеће што можемо да очекујемо од декана – претварање амфитеатра у политичку позорницу, или мењање студијских програма у партијске манифесте – „Политички маркетинг: Како прекршити закон у високошколским установама и успут срушити институције“, „Аутономија универзитета: Како је изгубити у 3 корака“, “Како уништити будућност студената и онемогућити им да успешно заврше школовање”?

Ова ситуација не само да нарушава образовни систем, већ и шаље поруку да се закони Републике Србије могу селективно примењивати – све док се иза њих крије политичка агенда. Доситеј је сањао о универзитетима као светионицима знања, не о бастионима политичких интереса, зато “књиге, браћо књиге, а не политичке трибине“!