УСБ прикључци у аутомобилима често дају мање струје него што је то данашњим паметним телефонима потребно, због чега само пуњење може изгледати као да телефон једва и може да се пуни.
Свако би, вероватно, помислио да пуњење паметних телефона у аутомобилу током одласка на посао делује као веома практично решење који штеди време.
То, међутим, баш и није тако, пошто примери из праксе показују да допуна батерија на овај начин може да нанесе више штете него користи.
Прикључивање телефона на УСБ порт у колима није сасвим безазлено, па ако нисте баш очајни због једноцифреног броја процената у горњем десном углу екрана, пуњење би током вожње требало да избегавате. Ево и зашто!
Мало струје
УСБ прикључци у аутомобилима често дају мање струје него што је то данашњим паметним телефонима потребно, због чега само пуњење може изгледати као да телефон једва и може да се пуни.
Добар део оних који практикују да на овај начин допуњавају батерије својих уређаја приметили су да се телефони врло споро пуне – ако се уопште и пуне, током вожње на посао или са посла.
Разлог је то што паметни телефони користе више енергије за пуњење, него што пуњачи намењени за коришћење у аутомобилима могу да обезбеде, истиче Бред Николс из информатичке компаније Стаyмобиле.
(Пре)Више струје
До проблема, међутим, може да дође и ако се за пуњење користе „старински“ прикључци за упаљач, односно УСБ адаптери за исти.
Иако новији модели аутомобила углавном немају упаљаче као део основне опреме, већина их и даље има бар једну округлу утичницу од 12В какве су служиле за њихово напајање. А из њих телефон може да добије више струје него што му је потребно, објашњава Николс.
Разлог је то што већина утичница од 12В може да напаја уређаје струјом до 10 ампера, док већина пуњача за телефоне користи струју од једног до три ампера. А превише струје може да прегреје телефон и оштети његове делове.
Оде акумулатор
Пуњење телефона током вожње могло би и да испразни акумулатор аутомобила, наводи сајт ГоЦхарге. Уколико је дат контакт и аутомобил има струје, али је мотор угашен, и притом нпр. раде радио и/или клима уређај, телефон који се пуни ће додатно црпети енергију из акумулатора.
То обично није од већег значаја код нов(иј)их аутомобила са исправним акумулаторима, али код старијих четвороточкаша може довести до осетног пражњења.
Решење – поwербанк!
Пуњење телефона у аутомобилу, па ни уз употребу бежичног индукцијског пуњача, не може да допуни батерију више од процента довољног за одржавање на тренутном нивоу напуњености.
Закључак је да пуњење у колима може да послужи само као прва помоћ у ситуацијама када треба обавити неки важан или хитан позив, док о озбиљнијем пуњењу треба размишљати код куће и у канцеларији, или са собом увек носити екстерну батерију.