Врњачка Бања се последњих десетак година истиче као пример локалне заједнице која успешно одговара на ризике од природних непогода. Изазови, попут поплава из 2014. године, показали су значај превентивног улагања у безбедност, с обзиром да су те године обилне падавине изазвале изливање река, оштетиле путеве, јавне и приватне објекте, као и бројна пољопривредна газдинства.
Како би спречила сличне катастрофе, општина је 2015. године међу приоритетима имала изградњу бујичних брана. Подигнуте су две бране на Гочкој и Ћелијској реци, затим још једна на горњем току Новоселске реке, а недавно и на горњем току Врњачке, која протиче кроз сам центар бање. Улога бране јесте успоравање воде, смањење ерозије и задржавању материјала који би могли да угрозе ниже делове тока, чинећи водотокове стабилнијим током обилних киша.
Током 2024. године изграђено је више од 10 потпорних зидова широм општине, док је раније подигнуто пет већих зидова на рекама и још један у месту Река, где је након изградње пут поново постао безбедан за становнике. Осим тога, два нова зида израђена су у Подунавцима, а у Јелошници је завршен зид поред потока Букуровац, који је, иако најмањи водоток, правио озбиљне проблеме приликом обилнијих падавина. На горњем току Јалошничке реке постављена је обалоутврда од камена, чиме је спречен прекид пута и угрожавање оближњих објеката, објашњено је на сајту општине.
Село у којем је 2017. године, за само три сата, пало више од 40 литара кише по квадратном метру -Грачац, посебно је тежак пример. Након што се катастрофа поновила после нешто више од годину дана, уложени су велики напори да се ризици смање. Регулисан је ток Грачачке реке у дужини од око 700 метара, извршено је чишћење, изграђена је обалоутврда од камена око цркве, као и шест мостова пројектованих на стогодишње поплаве.
Даље, у оквиру пројекта Јачање отпорности на природне катастрофе и унапређење стратегије приправности – ПРЕПС набављена је неопходна опрема и спроведене обуке за становништво, што доприноси бржој и ефикаснијој реакцији у кризним ситуацијама. Радило се и на регулисању речних токова у Подунавцима и Новом Селу, укупно више од једног километра. Такође, планира се регулација Врњачке реке изнад Снежника и њеног тока према Западној Морави, у сарадњи са ЈВП „Србијаводе“ и РЈ „Западна Морава“. У припреми је и изградња потпорних зидова и мостова на још 14 критичних тачака, као и уређивање канала за пријем бујичних вода.
Од почетка године очишћено је преко 20 километара канала, чиме се значајно унапређује одбрана од поплава.
Све у свему, Врњачка Бања истакла се као један од примера локалних самоуправа које раде на спречавању последица климатских промена и пратећих временских непогода, које су се понављале и остављале велику штету иза себе.
Фото: Pexels