Крвне везе не гарантују увек истинску и поверљиву интимност са неком особом. Штавише, често се у породици и породичним односима манифестује скривено или отворено психичко насиље, јер често дозвољавамо члановима породице више него што бисмо могли толерисати странцима.
И што је најважније, често једноставно не примећујемо или не желимо да признамо да људи који су нам блиски постају узрок лошег расположења, ниског самопоштовања и других проблема.
Василиј Шуров, психијатар и психотерапеут, напомиње 8 кључних типова токсичних рођака које можете имати.
1. Брат „плачљивко“
Овај тип је нека врста енергетског вампира. Често и дуго се жали на живот: на здравље, посао и колеге, децу, мужа/жену, другу родбину… Истовремено, комуникација се одвија у облику монолога: осећамо да овај рођак не мари за нас, не поставља питања само говори о себи, никад му није добро… Проблеми рођака који кукају никада не престају – и никада се не решавају. Он изнова и изнова износи монологе о истим темама, али када покушава да разговара о начинима решавања проблема, покушава да промени тему, или почиње да се чудно „изговара“, наводећи додатне проблеме који му сметају.
2. Тетка „катастрофичарка“
Овај тип је сличан „цвилитељу“, али уместо да набраја невоље које су се већ десиле, такав рођак прича о будућности. А у будућности је увек све лоше: и за „катастрофичара” и за вас. Овај тип воли да даје своје негативне прогнозе и коментаре у свакој прилици, коментаришући не само свој живот, већ и вас и вашу породицу. „Вероватно већ имам рак, осећам га у стомаку…“ „Сигурно ћу добити отказ, данас ме тако погледао шеф!“ „Где ти је муж? Зашто још ниси дошао? Шта ако му се нешто деси?!“
Након комуникације са њим, често остајете са осећајем екстремног умора и анксиозности, а у глави нам се врте опсесивне мисли о могућим опасностима.
3. Стриц „просјак“
Овом рођаку је стално потребна наша помоћ. Сваки позив или састанак са њим сигурно ће се завршити неком врстом молбе или понуде: да дођеш код породице, позајмиш новац, запослиш се, помогнеш да „смести“ дете на школовање или једноставно некоме нешто поклониш и пошаљеш по нешто отићи негде. Истовремено, такви рођаци често не журе да отплате своје дугове и могу изгледати изузетно увређени ако их на то подсетите. Ако од њих тражите повратну услугу, или пристају крајње невољно или одбијају под разним изговорима. Врли рођак постаје талац своје жеље да помогне, уз: „Увек помажем, а не добијам заузврат ни поштовање, ни пажњу, ни помоћ… А понекад сам потпуно крив!“
4. Ујак „жртва околности“
Овај тип има много заједничког са „цвилитељем“ и „просјаком“: такав рођак се такође активно жали на живот и потребна му је помоћ. Али постоји нијанса. Претходна два типа се понашају директније и отвореније. А „жртва околности“ се понаша другачије: он као да пребацује одговорност за своје проблеме на цео свет, или на нас лично – уз помоћ прикривених поређења и притужби. „Ја сам тако несрећан, живот је тако неправедан према мени! Зашто ми све ово треба?!“… Пренос одговорности често служи само као први чин манипулације која се одиграва: рођак „жртве“ припрема терен и улива у нас ирационалан осећај кривице и стида. И постиже оно што жели – да добије понуду помоћи од нас.
5. Баба „тешки критичар“
Други типичан тип је рођак који нас редовно критикује и даје нежељене савете. У свакој прилици обезвређује наше потребе, планове и циљеве, успехе и достигнућа. „Погрешно васпитавате своје дете!“, „Па ко тако кува?!“, „Сад ћу те научити!“ Истовремено, тај „критичар” обично не толерише одбијање и најмање одступање од његових „стручних препорука” изазива неразумевање, иритацију, негодовање и дуготрајно огорчење.
6. Сестра „хвалисавац“
Карактеристична карактеристика ове врсте је болно самопоштовање и спољна оријентација. Таквој особи је преко потребно спољно препознавање, одобравање и дивљење и може маштати о осећању зависти које својим причама изазива код рођака. У комуникацији он често користи поређења – јер му је потребна нека „позадина“ да би схватио своје позитивне квалитете и достигнућа.
7. Деда „агресор“
Овај тип је брз, суморан и песимистичан. Лако губи живце у разговору и често прави скандале, користи увреде и постаје лични. Али такав рођак може користити и пасивну агресију, прикривено вређајући вољене особе користећи иронију и сарказам.
8. Брат од тетке „манипулатор“
У овом или оном степену, психолошку манипулацију користе и други типови токсичних сродника – они играју на осећај кривице, стида, дуга… Али овај тип је за њега вештији, манипулација није само начин да постигне оно што жели, већ и сам процес, који доноси задовољство. На пример, манипулативни рођаци могу да супротставе чланове породице једни другима, одглуме драматичне сцене и „ткају интриге“ унутар породице.
Важно је разумети: различити типови се могу комбиновати унутар једне личности. Такво куцање само нам помаже да уочимо карактеристичне обрасце понашања који могу утицати на наше расположење, понашање, одлуке и атмосферу у породици.
sensa.mondo.rs/novosadska.tv