У Новом Саду у плану је изградња великог соларно-термалног постројења које ће обухватити 38.600 м² соларних колекторских поља, сезонско складиште топлоте, топлотну пумпу и електрични котао. Средства за пројекат обезбеђена су од стране Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), која је одобрила кредит у траншама у износу од 105 милиона евра, а користиће га ЈКП „Новосадска топлана“, потпуно у власништву Града Новог Сада.
Пројекат се заснива на два кључна стуба – зеленом и конкурентности.
Зелени стуб подржава националне циљеве за повећање удела ОИЕ у производњи топлоте, интеграцијом соларно-термалне енергије и пумпи за топлоту у систем даљинског грејања Новог Сада. Доприноси и балансирању вишка енергије из из ветра и соларних панела из ветра и соларних панела, а такође омогућава производњу чисте енергије, смањујући потрошњу природног гаса и емисију ЦО2.
Када је реч о конкурентности, пројекат финансира увођење иновативне технологије у сектор даљинског грејања, укључујући највећи систем сезонског складиштења топлоте. Ова решења представљају најсавременије напретке у сектору даљинског грејања на глобалном нивоу, позиционирајући Србију на чело напора за енергетску транзицију, наводи ЕБРД-а.
Пројекат укључује изградњу система за сезонско складиштење топлотне енергије у јами (ПТЕС), који ће бити напуњен пречишћеном водом из реке Дунав. Складиштење воде ће бити дугорочно, уз минималне губитке услед испаравања. Иако постоји ризик од провале подземних вода приликом копања за подземни део ПТЕС, биће имплементиране одговарајуће заштитне мере.
Отпад који се генерише током свих фаза пројекта биће правилно управљан кроз развој планова за управљање отпадом и надзор извођача радова у складу са законодавством. Пројекат укључује и изградњу насипа висине осам метара уз реку Дунав, који је пројектован да издржи поплаве које се јављају једном у 100 година, као и дренажни систем за управљање поплавама, који су процењени као довољни за будуће климатске промене.
Овај пројекат је у складу са међународним стандардима, укључујући ИСО стандарде, кроз интегрисани менаџмент систем који осигурава примену најбољих пракси за заштиту животне средине и друштва. Такође, спроведена је процена утицаја на животну средину и друштво (ЕСДД), а припремљен је и специфичан План управљања животном средином и друштвом (ЕСМП).
Фото: Pexels