Шефица делегације Србије у Савету Европе (СЕ) Биљана Пантић Пиља изјавила је да је Београд успео да са дневног реда данашње седнице Политичког комитета скине захтев Приштине да добије статус специјалног госта у СЕ.
Пантић Пиља је за Танјуг рекла да је тзв. Косово упутило захтев да из статуса “друга делегација“, што, како је навела, не постоји по пословнику Парламентарне скупштине СЕ, али једино Приштина има такав статус, пређе у статус “специјалног госта“, што постоји у Пословнику.
Према њеним речима, Биро у Луксембургу је захтев Приштине проследио Политичком комитету, али је делегација Србије указала да нема основа да тзв. Косово добије статус специјалног госта и да би премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти то искористио у предизборној кампањи.
“Друго, нису испоштовали (Приштина) ништа ни из Бриселског споразума нити из извештаја известиоца за Косово у СЕ Доре Бакојани у којем је навела шта све треба да ураде, посебно имајући у виду да српско становништво на КиМ свакодневно трпи Куртијев терор, да се не поштују људска и мањинска права и да на КиМ нема ни трунке демократије“, истакла је Пантић Пиља.
Навела је да је делегација Србије то предочила свим члановима Политичког комитета и да су, уз подршку председника Александра Вучића, упутили писма државама чланицама које су признале тзв. Косово, као и онима које то нису учиниле, и да су апеловали да захтев Приштине не буде на дневном реду.
Пантић Пиља је рекла да је председавајући Комитета Бертранд Боуyx изјавио да је захтев стигао, али да о томе сада не треба да се расправља, већ да се то одложи за јануар.
“Видећемо шта ће бити до јануара. Наш став се неће променити, посебно што ће то бити још ближе изборима на КиМ, а заседање почиње 27. јануара“, навела је Пантић Пиља.
Додала је да је Србија на седници Бироа, где је стигао захтев, имала пуну подршку чланова из делегација Мађарске и Шпаније, чији је став био да о томе не треба да се расправља и да би се тиме продубио јаз који постоји у Парламентарној скупштини СЕ.
“Тако да они, очигледно, данас нису имали консензус да се томе расправља и због тога није ни било на дневном реду“, рекла је Пантић Пиља.
Појаснила је да статус специјалног госта у Парламентарној скупштини СЕ за сада има само Белорусија и да се тај статус додељује државама, а да је један од аргумената Србије да тзв. Косово није држава.
“Нама су покушали да оправдају да смо и ми, када се распала СФРЈ, били у статусу специјалног госта у СЕ, али Србија јесте држава и ми смо могли да имамо тај статус. Али, они (Приштина) не могу јер нису држава и због тога и јесу ‘друга делегација’. И не можемо ни прихватити да буду признати у СЕ као држава“, нагласила је Пантић Пиља.