Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да студенти имају право да блокирају факултете и да то нико не оспорава, али да му нису јасни њихови захтеви за отварањем документације о несрећи на Железничкој станици у Новом Саду и навео да је та документацију у тужилаштву.
“Документација је у тужилаштву. Чудно ми је да колеге са Правног факултета то траже“, рекао је Вучевић за К1 телевизију.
Додао је да је први захтев била политичка и кривичноправна одговорност и додао да је то испуњено, јер су два министра поднела оставке, а да је у најкрећем року покренута истрага о несрећи.
Вучевић је рекао да је много изазова за Владу Србије након што су попуњена два министарска места, од наставка великих инфраструктурних пројеката након трагедије у Новом Саду, да се стабилизује систем, да се буди оптимизам међу грађанима и подрже породице које су изгубиле своје најближе.
Додао је да је изазов и Косово и Метохија, геополитичке околности, економија.
“Све оно што је мање, више и редовно, плус ово што наравно имамо као ванредну околност што нам се десило и свакако обележило ову преступну годину. Наравно и покушај једне радикализације политичке сцене у Србији, односно покушај обојених револуција, блокада живота у Србији“, рекао је Вучевић.
Навео је да је Србија данас боља него што је била пре пет година, 10 или 15 година и да је у стању да повећа плате и пензије и подсетио да су од 1. децембра пензије повећане за 11 одсто, плате од 8 до 11 одсто у јавном сектору.
“А пре 10 година смо морали да смањимо плате и пензије. Ми данас расправљамо да ли је довољно осам, 10, 11, 12 одсто колико би ми то могли да више подигнемо плате, колико би више могли да инвестирамо, колико би могли људи боље да живе, а заборављамо да држава не тако давно, није могла да асфалтира једну градску улицу, а не да развија све ове ствари“, рекао је Вучевић.
Вучевић: Опозиција жели на власт без избора, студенти нису тражили разговор са владом
Премијер Србије Милош Вучевић оценио је данас да опозиција која организује блокаде и протесте жели прелазну владу и да на власт дођу без избора.
Вучевић је на ТВ К1 рекао да њих не би задовољио ни пад целе владе, напомињући да влада коју предводи неће пасти, јер у овом тренутку нема разлога за то зато што има подршку већинске Србије.
„Али, они би и након тога рекли да није добро, јер они морају да воде државу“, казао је Вучевић.
На питање како разуме поруке Покрета Крени-промени који су саопштили да избори нису одговор, да студенти нису сами и да је победа на дохват руке само треба „наставити игру“, Вучевић каже да су и сами рекли и потврдили да је ово за њих игра.
Он је рекао да не разуме шта значи то што неће изборе, односно шта би онда хтели и навео да имају право на политичко делање, односно да студенти имају право да се организују, али да држава реагује у тренутку када је угрожена безбедност људи и имовине.
„Немају право да врше насиље, туку људе, то је недозвољено“, истакао је премијер.
Он је указао да њихови захтеви нису да се иде на изборе и провери легитимитет владе, а неће ни саветодавни предлог за опозив председника прихватити.
„Они неће о томе, неће ни о изборима, већ хоће без избора да преузму власт, на притиску, револуцији да се дође до власти. Све остало је небитно, техничко-административне ствари, суштина њиховог делања је да се преузме власт без избора“, оценио је Вучевић.
Одговарајући на питање о евентуалној манипулацији студентима који блокирају рад факултета, Вучевић каже да је то питање за оне који организују студенете и за њих саме и додаје да је структура студената који учествују у блокадама хетерогена.
„Нису идеолошки и политички исти, форумисали су своје захтеве, али да будем искрен осим оног за боље услове на факултетима, остале не разумем“, казао је Вучевић.
Он је додао и да је „нонсенс“ то што траже ослобађање, односно пуштање из притвора, а с друге стране траже кривично-правну одговорност.
Када је реч о захтеву студената да се објави документација коју поседује тужилаштво у вези несреће на железничкој станици у Новом Саду, Вучевић као правник и адвокат каже да сматра да не може да се објави нешто што тужилаштво користи у процесу подизања оптужнице.
Он сматра и да су ти уговори које поседује тужилаштво јавна ствар и додаје да је и председник Србије Александар Вучић као председник дошао до неких докумената за које је рекао да је спреман да разговарара о објављивању.
Вучевић наводи да до сада није разумео да студенти траже од било кога у влади да разговарају.
„Нису расположени за разговоре, али увек када буду хтели да разговарају, у нормалној, демократској атмосфери, влада је отворена за разговор, као и министарство“, рекао је Вучевић додајући да је до сада лично разговарао сам са ректорима, деканима.
Каже и да би лично волео да тужилаштво објави та документа, јер мисли да ништа спектакуларно у њима нема.
„То су правно технички грађевински акти, ничег ту спектакуларног и тајног нема, вероватно нешто у вези рокова, цена, али то нас не доводи до одговора зашто се срушила надстрешница“, оценио је премијер.
Он је указује и да блокада Факултета техничких наука у Новом Саду може да отежа утврђивање свега што се догодило у вези надстрешнице, јер су они задужени за вештачење.
Вучевић: Реконструкција владе на пролеће, Софронијевић и Лазаревић изузетно стручне
Премијер Србије Милош Вучевић изјавио је данас да ће реконструкција владе бити на пролеће, у мају или јуну.
„Мислим да ће бити на пролеће, мај, јун, на годину дана. Нови кандидати за министре грађевине и трговине имају мање времена за доказивање“, рекао је Вучевић за ТВ К1.
Он је рекао да су кандидат за ресор грађевинарства уместо Горана Весића Александра Софронијевић, као и Јагода Лазаревић, кандидат за министра спољне и унутрашње трговине уместо Томислава Момировића, изузетно стручне и додао да ће на тај начин бити повећан и број жена у влади.
„Заиста су стручне, када погледате њихове биографије види се колико су стручне. И обе су годинама у ресорима за које су сада кандидати“, казао је Вучевић.
Вучевић:Скандалозно што изводе малолетне ученике на скупове са политичким захтевима
Премијер Милош Вучевић изјавио је данас да је скандалозно то што професори изводе малолетне ученике на скупове који су политички и на којима се износе политички захтеви.
„Малолетне ученике неко изводи на политичке скупове. И врло јасно сам објаснио зашто су то политички скупови. Јер су то скупови са политичким захтевима. Нико није одвео децу на минут ћутања или у цркву да запале свеће, или на место трагедије да положе цвеће. Него је неко из недеље у недељу изводио децу и то по први пут чујемо на 15-минутно ћутање“, рекао је Вучевић гостујући на ТВ К1.
Каже да до сада нисмо имали „15-минутно ћутање“ и да се у ствари ради о покушају блокаде целе државе и свих система.
„И система образовања, да све стане. Да деце изађу из школе, студенти са факултета, запослени из фирми, зауставља се саобраћај. А зашто се то ради? Па да би се постигли и испунили захтеви. А какви су захтеви? Политички захтеви – смена, оставка, одговорност. И опет долазимо на поље политике“, рекао је Вучевић.
Он је истакао да је зато и рекао да је то скандалозно шта су радили деци.
„То су малолетна деца. Мој син је изашао зато што је једна професорица рекла да изађу напоље да одају пошту погинулима, јер је дечко васпитан и наравно да је са својим другарима изашао“, рекао је Вучевић.