Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је захтев за њено разрешење поднео 41 посланик опозиције, јер није било расправе о буџету за 2025. годину и истакла да је опозиција још раније најављивала да седнице о буџету неће бити, као и да су направили инциденте истог тренутка када су чланови владе ушли у салу тог дана.
Брнабић је подсетила да је дала све од себе да се та седница одржи и да су то грађани могли да виде, како они који гласају за СНС и коалиционе партнере, тако и они који гласају за опозицију.
„Сви су могли да виде и да се увере ко је учинио све од себе да се о закону о буџету разговара, а ко је учинио све, а пре тога и најавио да седнице неће бити и да ће је блокирати“, рекла је Брнабић на конференији за новинаре.
Она је цитирала посланика Демократске странке Срђана Миливојевића који је рекао да „седницу о буџету нећемо имати“, а потом и објаву посланице С СП Маринике Тепић која је на друштвеној мрежи Икс објавила „успели смо да прекинемо седницу коју су хтели да одрже, нећемо дозволити да се ова седница настави“.
„То су грађани могли да виде уживо. Да ли опозиција мисли да су грађани слепи и глуви, јер ово што смо данас чули је увредљиво“, рекла је Брнабић.
Она је рекла и да чим су чланови владе ушли у салу, опозиција је, а прво посланици Зелено левог фронта, почели са инцидентима и упитала је са ким су онда посланици опозиције хтели да разгварају.
„Грубо су прекршили Пословник, провоцирали чланове владе и уносили им се у лице, лепили налепнице на клупе у којима седе чланови владе. Да ли је то показатељ да су хтели насиље и да прекину седницу или су хтели расправу и дебату о буџету“, питала је Брнабић.
Подсећа да је први ударац задао председник С СП-а Драган Ђилас, а да је Тепић почела да полива све посланике, неселективно, односно не само владајуће већине, већ и своје колеге.
„Не знам да ли мисли да су и њима крваве руке. Онда је Мирослав Алексић пришао до стола где седе председавајући, додуше са дозволом коју сам му ја дала, јер сам хтела да се договоримо да се прекину инциденти и настави седница, али уместо договора ишчупао је мој микрофон, а онда редом чупао и друге. Како сте желели расправу, тако што одузмете нама микрофон или ће бити да сте хтели да седнице о буџету не буде“, навела је она.
Истиче да су сви грађани могли да виде да је она упркос свим уобичајеним праксама сишла да раздвоји посланике и то, како каже, без страха да ли ће је неко ударити, пљунути, полити, јер јој је посао да одржава ред на седницама.
„И успела сам, сви су сели на своја места, али како сам дала реч премијеру Милошу Вучевићу да образлаже буџет, одмах су опет почели инциденти, прво је Мариника Тепић, а онда су јој се и други придружили у томе да не допусте премијеру Вучевићу да образложи буџет“, истакла је она.
Брнабић је навела да то није показатељ да су желели расправу и дебату, већ да су хтели насиље и блокирање усвајање буџета чиме би директо блокирали повећање плата и пензија, социјалне додатке, као и додатке за децу…
Подсећа да је тада одредила паузу и позвала све шефове посланичких група на консултације, али да су на те консултације дошли само шефови посланичких група владајуће коалиције и посланичке групе „Глас народа“.
„Уместо тога паузу су искористили да кидишу на клупе где седе чланови владе и да заузму сто председавајућег одакле се Тепић снимала и казала да су успели да прекину седницу. Са ким су желели да разговарају о предлогу буџета с обзиром да су заузели места где седе чланови владе. Можда мисле да се тако постаје министар, али не може се тако постати. Није важна фотеља, већ легитимитет који ти да народ на демократским изборима“, указала је Брнабић.
Она је додала да јој је тада као председници остављена опција, с обзиром да је Скупштина дом свих грађана, да дозволи блокаду Скупштине и усвајање буџета или да обезбеди да се седница настави.
„Тада сам им и сада им поручујем: можете да покушате да блокирате седницу, да блокирате Скупштину, да изаберете да не учествујете у расправама, али не можете да блокирате Скупштину и буџет уколико немате већину. Уколико успете, то значи да је пала влада. Нису желели да учествују у дебати, питала сам их да ли желе, нису желели, завршила сам седницу и одредила дан за гласање“, закључила је Брнабић.
Брнабић: Ускоро седница са сетом важних закона и предлозима опозиције
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да ће у најскорије време бити заказана наредна седница парламента и да ће на дневном реду бити читав сет важних закона, а да ће се наћи и предлози опозиције за њено разрешење и за гласање о поверењу влади, ако за то могу да обезбеде кворум.
Брнабић је тако одговорила на питање новинара на конференцији – када ће бити одржна прва наредна седница паламент и са којим дневним редом.
„У најскорије време, постоји неколико закона које очекујемо од владе као део реформске агенде на путу ка ЕУ, читав сет медијских закона, са коментарима и директивама ЕК треба да се ускладе наши закони. Друга ствар је избор чланова Савета РЕМ. Ту је такође и важан закон о оглашавању, читав низ ратификација, тако да ће се у најскорије време одржати следећа седница“, рекла је она.
На питање да ли ће бити на дневном реду и оно што буде предложила опозиција и предлог за њено разрешење и за изјашњавање о опозиву владе, Брнабић је рекла да свакако хоће.
„Надам се да имају кворум за то. Али свакако, апсолутно. Моја обавеза је да ставим и ставићу (у дневно ред). Чак и да није, пошто рецимо није за моју смену, пошто није била ни наглашена као по хитном поступку, а има само 41 потпис. Али ставићу и то, ја од тога не бежим. Али им честитам, пошто као озбиљни политичари знам да тако озбиљне ствари стављају на дневни ред, пошто имају 126 народних посланика који да ли желе или не желе, да гласају о поверењу владе, али свакако желе да им дају кворум. То је велика ствар за опозицију“, навела је Брнабић.
Она је упитала и зашто опозиција покреће процедуру за гласање о поверењу влади ако нема кворум од 126 те оценила да је реч о политичком ријалитију.
„Ако немате кворум од 126 посланика, зашто онда покрећете процедуру за гласање о поверењу влади? Да ли је то онда политички ријалити? Јесте, то је политички ријалити“, рекла је Брнабић одговарајући на питања новинара у парламенту.
Она је навела и да опозиција онда тражи да им већина помогне у том политичком ријалитију будући да је сасвим очигледно да немају већину за гласање о неповерењу влади.
„То је политички ријалити. То се не ради у озбиљним земљама и то не ради озбиљна опозиција. То су изузетно важне, суштинске ствари за један парламент, за једну земљу и владу“, рекла је Брнабић.
Она је казала да је прилично флексибилан председник парламента пошто је до сада увек дозвољавала да се прича и ван тачака дневног реда управо да је не би оптужили да неком ускраћује слободу говора или да се нечег плаши.
„Ја верујем да су поднели ово знајући да имају могућност да обезбеде кворум, а ако немају онда је то полтиички ријалити“, рекла је Брнабић.
Брнабић: Ради се на изборним условима, фокус на Закону о јединственом бирачком списку
Председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да се на изборним условима много ради, као и да је фокус на изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку.
„То је мој потпуни фокус“, казала је Брнабић на конференцији за медије у Народној скупштини Србије одговарајући на питање новинара у вези изборних услова.
Брнабић је навела да су послали два предлога за нацрт закона за формирање комисије за увид и надзор над јединственим бирачким списком.
„Оно што је добро, што је позитивно је што је ОДИХР дао анализу да су и један и други нацрт у складу са њихови препорукама, а значајно су различити“, навела је.
Брнабић додаје да би сада требало да се види да се направи компромис у Скупштини Србије.
„Један од та два нацрта ће прво ићи на јавну расправу, јавно слушање у Скупштини. Надам се и моја жеља би била да и ти закони буду на следећој седници Народне Скупштине“, казала је председница парламента.
Фото: Танјуг, Владимир Шпорчић