Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду на свечаној академији, одржаној у петак 29. новембра, обележио је 70 година од оснивања и успешног рада у присуству гостију из академске заједнице не само Новог Сада, него и целе Србије, те гостију из образовног и културног живота Новог Сада.
Програм је отворио хор Гимназије „Светозар Марковић“ под диригентском палицом професорке Маје Дринчић надахнутим извођењем академске химне „Gaudeaumus igitur“ и Доситејеве „Востани Сербие“.
Присутнима се најпре обратио председник Савета Филозофског факултет, проф. др Марко Шкорић и у свом говору, порeд осталог навео да се данас можда чини оправданим питање „зашто данас изучавати филозофију или филологију када машине могу да одговарају на наша питања, преводе уместо нас и пишу есеје?“ Његово мишљење је да „Одговор не лежи у ономе што технологија може да уради, већ у ономе што не може. Филозофија и друштвене науке уче нас да преиспитујемо оквире у којима размишљамо, изоштравају нашу способност расуђивања, препознавања етичких дилема, замишљања и оствaривања боље и адекватније будућности.“
Проректорка за наставу и студентске активности Универзитета у Новом Саду, проф. др Гордана Дракић честитајући наставницима, сарадницима, запосленима и студентима Филозофског факултета јубилеј нагласила је да је „Филозофски факултет као бастион образовне и научне мисли дао немерљив допринос очувању културне разноликости.“ Додала је да је „створена традиција – чврста и дубока, која даје снагу, али у исто време подразумева и обавезу да се сачувају дух и тековине прошлости у изазовима савременог доба.“
У свом обраћању званицама, декан Филозофског факултета, проф. др Миливој Алановић, наговестивши да не заговара ни традиционализам ни либерализам указао на важност и једног и другог у нашим животима. „Једно нам даје идентитетске координате, а друго нас повезује са остатком света, а управо то и јесте смисао живота.“ Додао је да смо од „првобитних 6, дошли до 56 програма и модула и преко 400 запослених наставника и сарадника. И сваки точкић у овом великом и сложеном механизму“, нагласио је, „има одређено али важно место. Иако је Факултет у бити сачињен као мозак, он се зато можда најбоље види, и разуме заправо, из даљине – јер се тек тада све те различите боје стапају у фине преливе и складне нијансе једне јединствене слике.“
На различитим доприносима расту и развоју Факултета, од декана захвалнице су примили Универзитет у Новом Саду, Матица српска, Галерија Матице српске, Конфуцијев институт Универзитета у Новом Саду, Карловачка гимназија Гимназија “Светозар Марковић”, Гимназија „Лаза Костић“, Гимназија „Јован Јовановић Змај“ и, као корпоративни партнер, Штампарија „Сајнос“. У име свих партнера, скупу се обратио проф. др Срђан Шљукић, потпредседник Матице Српске.
Најбољи млади истраживачи за 2024. годину су мср Маја Степанов за област хуманистичких наука и мср Милош Миладинов за област друштвених наука. Награде су им уручили продекан за међународну сарадњу и науку, проф. др Горан Васин, и продеканицу за послове акредитације, проф. др Јасна Ухларик,
Награде најбољим студентима уручили су продеканица за наставу, проф. др Данијела Прошић-Сантовац, и продекан за финансије, проф. др Дејан Пајић.