Забава

ТРИК КАКО ДА ПРЕПОЗНАТЕ ДА ЛИ СУ ВАШЕ СОБНЕ БИЉКЕ „ГЛАДНЕ“ ЗИМИ Ево чиме треба да их ђубрите да заблистају у пролеће

Собне биљке захтевају посебан третман током зиме. Супротно увреженом мишљењу, ово доба године је веома важно за негу, посебно када је реч о ђубрењу. Ако желите да на пролеће ваше цвеће буде још лепше и раскошније прочитајте савете које смо вам припремили.

Собне биљке могу да имају велике користи од правилног ђубрења током зиме. Успркос томе што у ово доба године расту спорије, потребне су им храњиве материје за одржавање здравља корена, али и саме биљке. Уз то, одговарајуће храњиве материје могу да помогну биљкама да се лакше носе у условима у којима је смањена доза сунчеве светлости, што је типично за зимске месеце.

Одабир правог ђубрива

Нису сва ђубрива једнака. Течна се лако примењују и биљке их брзо апсорбирају. С друге стране, ту су и чврста ђубрива са спорим отпуштањем, која осигуравају сталну прехрану биљке у одређеном раздобљу, док су за оне који преферирају органске опције, рибља емулзија или екстракти морских алги изврстан избор за зимско „храњење“.

Чврста ђубрива су можда мање уобичајена за собне биљке јер их није тако једноставно дозирати. Код њих такође постоји опасност од предозирања, посебно у раздобљима када биљка мирује или спорије расте, због мањка светла. С друге стране, њихова предност је та што се ђубриво ослобађа полако током дужег раздобља, па тако можете у потпуности да заборавите на ђубрење у том периоду. Ипак, течна ђубрива су најбољи избор за собне биљке због једноставности употребе и брзе апсорпције.

Фото: Pexels
Како правилно ђубрити собне биљке зими?

Како бисте делотворно „нахранили“ своје собне биљке током зиме, добро је да знате да је потребно да се смањи учесталост ђубрења на једном месечно, уместо једном недељно, као што то вероватно чините током лета.

Такође, добро је да се разреди течно ђубриво са 50% више воде од количине која је препоручена на бочици производа. Тако ћете да избегнете прекомерно храњење.

Добро је да залијете биљке чистом водом пре заливања ђубривом. То помаже у спречавању опекотина корена и осигурава бољу апсорпцију храњивих материја. Важно је да излијете течност са ђубривом директно на тло, избегавајући лишће и стабљике биљака. Након тога пазите на знакове прекомерног ђубрења, као што су опекотине на лишћу, па по потреби прилагодите распоред ђубрења. Запамтите, боље је премало ђубрити него претерано и увек будите опрезни и прилагодите се према реакцијама својих биљака. Уз одговарајуће течно ђубриво, собне биљке ће да буду дивне током целе године.

Док већина собних биљака може да има користи од зимског храњења, неке могу да буду посебно осетљиве на то. Орхидеје, афричке љубичице и љиљани често показују изванредна побољшања ако се ђубре током зиме. Зелене, лиснате биљке као што су потхоси, филодендрони и фикуси такође уживају у одговарајућој зимској нези. За сукуленте и кактусе ипак је потребно да се користи специјализовано ђубриво намењено овим биљкама. За све остале биљке најбоље је користити универзално уравнотежено ђубриво.

Знакови да је биљкама потребно ђубриво

Важно је да познајете знакове који показују да биљке жуде за храњивим материјама. Ако листови биљке постану бледи или почну да жуте, то често сигнализира недостатак есенцијалних храњивих материја.

Спор раст или потпуни изостанак раста такође може да буде јасан показатељ да је биљци потребно храњење. Слабе стабљике и опадање доњег лишћа додатни су знакови да собне биљке можда желе дозу ђубрива, наводи Мисс7.

Применом ових савета, осигураћете својим собним биљкама не само да преживе зиму, већ и да напредују. Доласком пролећа бићете награђени бујним, живим биљкама које су спремне да обоје дом.

 

Фото: Pexels

Related posts

У СРБИЈИ ДАНАС ХЛАДНО И ОБЛАЧНО, температуре од -10 до пет степени

Новосадска ТВ

БИЉКЕ КОЈЕ ЗАХТЕВАЈУ МИНИМАЛНУ НЕГУ Савршене за оне који не стижу да им се посвете

Ivona

МНОГИ МИСЛЕ ДА ЈЕ ГРЕЈАЊЕ НА „СМЕДЕРЕВАЦ“ ПРАВА ОПЦИЈА Стручњак објаснио на шта је најисплативије грејати се током зиме

Новосадска ТВ