Данас је у Научно-технолошком парку одржана отварајућа конференција којом је званично почела реализација пројекта „Меке границе у ДКМТ-у“ у оквиру Интеррег ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија.
Пројекат у укупној вредности од 230.970 евра има за циљ да кроз различите мере и ресурсе унапреди рад граничних прелаза између Мађарске и Србије. Реализују га Непрофитно јавно друштво ДКМТ и Покрајински секретаријат за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу.
Присутнима се обратио ресорни секретар Александар Софић, истичући да је суштинска идеја пројекта израда техничког решења које би омогућило бољу и ефикаснију проходност на свим граничним прелазима између Србије и Мађарске.
„Ово осим боље комуникације, транспорта и привредних активности два народа, подразумева и снажнију сарадњу у свим областима. Нови циклус прекограничне сарадње Мађарска-Србија 2021–2027 вредан је 74 милиона евра, од чега је учешће Европске уније 63 милиона, што говори у прилог томе да је Србија видљива у приоритетима Европске уније“, поручио је Софић.
Потпредседник Жупаније Бач-Кишкун Корнел Мак истакао је да Жупанија Бач-Кишкун као чланица ДКМТ-а активно учествује у пројектима прекограничне сарадње, као и да је посебно заинтересована за пројекте путне инфраструктуре.
„Пројекат који данас представљамо има вишеструке бенефите, с обзиром на велику фреквенцију и оптерећеност граничних прелаза, како по питању путничког, односно друмског саобраћаја, тако и у погледу транспорта и робне размене двеју земаља“, рекао је Мак.
Покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај Бојан Врањковић изнео је податак да је на граничним прелазима између Мађарске и Србије за први квартал ове године утврђен повећан промет возила за 7 одсто у односу на исти период прошле године, што је, како је рекао, јасан показатељ оправдане потребе да се овај пројекат што пре реализује.
„Системско планирање у свим областима путне инфраструктуре је прави начин да се проблеми детектују, а затим пронађу и оптимална решења ради остваривања видљивих побољшања“, поручио је Врањковић.
Директорка Непрофитног јавног друштва ДКМТ-а Естер Чокаши нагласила је да је ово само један од бројних успешних пројеката који су реализовани у партнерству ДКМТ-а и Покрајинске владе. Она је истакла да је потреба за унапређењем путне инфраструктуре приоритет, с обзиром на све снажнију комуникацију и интензивне односе које Србија и Мађарска негују.
У наставку конференције, представници пројектних партнера, директорка Непрофитног јавног друштва ДКМТ-а Естер Чокаши и шефица одељења за пројекте у Покрајинском секретаријату за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Марија Фењац говориле су о реализацији и активностима које ће се у наредних 18 месеци трајања пројекта спроводити.
Конференцији су присуствовали и државна секретарка у Министарству за грађевинарство, саобраћај и инфраструктуру у Влади Републике Србије Емеше Лалић Урбан, државни секретар у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Атила Јухас, те бројни представници Покрајинске владе и институција АП Војводине.
Фото: Покрајинска влада