Тим од четири студента са смера Софтверско инжењерство и информационе технологије, уз менторство професора Александра Анђелковића, развио је софтвер заснован на вештачкој интелигенцији који анализира соларни потенцијал крова на основу сателитских снимака. Екипа је свој пут започела на Хакатону, а данас развија Стартап компанију и припрема се за излазак на европско тржиште.
Хакатон “Re:Hack The Future”, на коме је створен Solarise, организовала је немачка компанија ГИЗ. Одржан је у Научно-технолошком парку у Новом Саду, а студентски тимови су имали 48 сати да осмисле иновативно решење из области одрживог развоја и обновљивих извора енергије. Тако је рођена идеја за софтвер који помаже људима да лакше пређу на обновљиве изворе енергије. Њихова идеја показала је потенцијал већ на самом Хакатону, освојивши треће место.
За разлику од већине софтвера из ове индустрије, Solarise је намењен грађанству – корисници уносе само адресу свог објекта и у три клика добијају комплетну анализу соларног потенцијала са објашњењем. Анализа укључује број соларних панела који могу стати на кров, количину електричне енергије коју би производили, процену трошкова инсталације и период повраћаја инвестиције. Тренутно је за добијање ових информација потребно неколико дана или чак недеља, док инжењери ручно обаве процену, што чини Solarise иновацијом на глобалном тржишту. Дакле, Solarise олакшава иницијални контакт за обе стране: заинтересовани за уградњу панела могу брзо и лако доћи до анализе и понуде за свој кров, док компаније које се баве уградњом штеде време својих експерата. Прва верзија софтвера тренутно је у фази тестирања и још неко време ће бити доступна свима за бесплатно коришћење на адреси www.solarise.rs.
Тим који стоји иза овог решења чине Тина Михајловић, Милица Сладаковић, Тамара Илић и Урош Почек, од недавно дипломирани инжењери софтвера. У развоју главног техничког дела њиховог решења, модела вештачке интелигенције, студентима је помогла професорка Јелена Сливка.
Уз моделе вештачке интелигенције, за развој овог решења је потребно доменско знање из области обновљивих извора енергије, пружено од странепрофесора Александра Анђелковића.
Поред менторске подршке професора са Факултета тахничких наука, Solarise тим је недавно обезбедио и своју прву финансијску подршку кроз програм Фонда за иновациону делатност под називом „SmartStart“, који је намењен стартапима са потенцијалом за раст у раној фази развоја и један је од најзначајнијих програма за иновативне компаније у Србији. Ове године SmartStart је имао 175 пријава, од којих је само 27 добило финансирање.
Постигли су велики успех и на такмичењу за најбољу технолошку иновацију у Србији, пласирајући се у финале и освојивши четврто место. Solarise ће се представити на 55. Међународном КГХ конгресу и изложби од 10. до 13. децембра 2025. године у Београду.
Поред признања са различитих такмичења, Соларисе тим је део акцелераторских програма који додатно шире њихова знања из света бизниса – на “3alet” акцелератору тим је прошао кроз осмонедељну обуку за вођење стартапа, док тренутно о финансијама уче кроз „Finsight“ програм. Кроз овакве програме, тим настоји да својој инжењерској експертизи придода вештине неопходне за успешно вођење стартупа.
Прича Solarise тима је доказ да млади иноватори, чак и током студија, могу да креирају глобално препознатљива решења и примене стечена знања на развој сопствених бизниса. Solarise је на мисији да аутоматизује прелазак на соларну енергију, пиксел по пиксел.