Дом здравља “Нови Сад” у сарадњи са Градском управом за здравство реализује пројекат “Едукација младих припадника ромске популације о репродуктивном здрављу и утицају димних и бездимних дуванских производа на њихово здравље”.
Пројекат ће се реализовати кроз радионичарски рад (30 радионица) са децом и адолесцентима
ромске популације из насеља Велики Рит и Бангладеш, ученицима ШООО „Свети Сава“ и децом корисницима „Свратишта за децу“ са територије Града Новог Сада.
Пушење код деце ромске популације је велики проблем који захтева свеобухватан прступ и решавање. Ромска популација има већу стопу пушења него општа популација у већини европских земаља, а деца не само да су изложена штетном дејству дима цигарета већ су и сами конзументи од најранијег узраста.
Постоје многи фактори који доприносе повећаном ризику од пушења код деце ромске популације, укључујући сиромаштво, ниску образовну позадину, лоше услове живота и културолошке факторе. Као резултат тога, ромска деца су често изложена већем ризику од болести узрокованих пушењем (болести кардиоваскуларног система, ХОБП, астма, карцином плућа, желуца…).
Да би се решио овај проблем, неопходно је да се примени свеобухватни поступак који подразумева укључивање деце у васпитно образовни систем (школе), приступачност здравственим установама и подршку и оснаживање за промену понашања и усвајање навика о здравим стиловима живота. Децу и адолесценте ромске популације треба едуковати о штетним последицама не само пушења, већ и изложености дуванском диму. Превенција пушења код деце и адолесцената ромске популације може бити велики изазов с обзиром на социо-економске и културолошке факторе који утичу на њихов живот и навике.
Кроз радионичарски рад са овом популацијом спровешћемо:
1. Едукацију о штетности пушења и изложености дуванском диму – потребно је обезбедити едукативни програм (радионице и агитке) који ће бити прилагођен њиховом узрасту и културним обрасцима
2. Промоцију здравих стилова живота – пружити им довољно адекватних информација о неопходној редовној исхрани, умереној физичкој активности, спровођењу личне хигијене и неопходности квалитетног сна
3. Дати подршку њиховим вршњацима који се суздржавају од пушења и промовисати позитивне моделе понашања
Очување и унапредење репродуктивног здравља има посебан значај за свако друштво. Због тога су мере за унапређење репродуктивног здравља адолесцената важан елемент унапређења здравља целе популације.
Адолесценти немају довољно развијену свест о важности безбедног и одговорног сексуалног понашања, па су тиме у већем ризику од бројних негативних последица који произилазе из сексуалних односа (нежељена трудноћа, полно преносиве болести).
Промоција репродуктивног здравља младих обухвата све мере, активности и напоре здравствене службе и читаве друштвене заједнице на заштити, одржању и унапређењу здравља. У примарној превенцији репродуктивног здравља посебно место заузима здравствено васпитни рад са младима. Према подацима из литературе најпогоднији облик преношења и усвајања знања из те области представља групни рад и акти