У Новом Саду данас је после шест година одржана заједничка седница Владе Србије и Покрајинске владе, а премијер Милош Вучевић рекао је да се веома значајно инвестира у све делове Војводине и навео да су само пројекти у друмској и железничкој инфраструктури који се тренутно изводе на територији покрајине вредни 4,6 милијарди евра.
„Огромне, веома значајне инвестиције имамо у свим деловима Војводине. Не правимо никакву разлику и трудимо се да направимо равномерни или равноправни развој свих делова наше државе“, рекао је Вучевић након заједничке седнице две владе.
Додао је да је 1,55 милијарди евра вредност пројеката који су у припреми као будуће инвестиције у овај део Србије.
Он је изразио наду да ће и у наредним периодима бити одржаване овакве заједничке седнице, како би републички министри и покрајински секретари могли у непоседној комуникацији да причају о свим темама које су битне за овај део државе и указао да би овакви састанци могли да се организују на сваких шест месеци.
Подсетио је да је у току изградња пројекта Клиничког центра Војводина и да је у току набавка опреме.
„Нисам задољан како иде динамика радова, али добра ствар је да смо дошли на ниво да купујемо опрему и да идемо ка финиширању тог пројекта који се чекао више деценија“, рекао је премијер.
Додао је да у области заштите животне средине у Војводини постоје инвестиције од 80 милиона евра, а када је спорт у питању, навео је да је у току пројекат реконструкције стадиона Карађорђе, вредан 11 милиона евра.
Навео је да су теме разговора на заједничкој седници били и спорт, култура, додајући да треба да се реши проблем финансирања Народног позоришта у Суботици, као и да је посебан акценат стављен на развој Сремских Карловаца, као део пројекта Експо 2027.
Вучевић је додао да су у плану и два моста преко Дунава, један код Бачке Паланке, који спаја Бачку и Срем и један мост у Банатској паланци, који спаја јужни Банат и Браничево.
Он је у име Владе честитао Новосађанима 80 година ослобођења града у Другом светском рату.
Вучевић: Потенцијална реконструкција владе на пролеће, разговарао сам са Вучићем
Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да ће се питање евентуалне реконструкције његовог кабинета разматрати на пролеће, као и да се о томе консултовао са председником Србије Александром Вучићем.
Вучевић је, након заједничке седнице Владе Србије и Владе АП Војводине, на новинарско питање о томе хоће ли бити реконструкције владе и да ли је председник Србије Александар Вучић подржао ту идеју, као и да ли су министри осбиљно схватили његову намеру, рекао да ништа не говори напамет.
„Више пута сам о томе причао са председником који ми је дао мандат за састав владе. Ово није место где ћемо да причамо о реконструкцији“, рекао је Вучевић.
Он је додао да је логично да се реконструкцијом владе бави на пролеће, када се уједно и обележава годину дана од њеног формирања, осим ако неко, како је рекао, „не направи фаул“.
„Био то премијер или било ко од министара. Највише волим оне што не верују да може доћи до реконструкције. У политичкој историји Србије има доста оних који нису веровали да могу да буду замењени“, заључио је Вучевић.
Вучевић: Нећемо дозволити трговинским ланцима да договорно надувавају цене
Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас влада нема ништа против било којег трговинског ланца, али да им неће дозволити картелизацију и да договорно праве вишеструко веће цене од набавних, а да при томе трпе грађани Србије.
На питање новинара, после заједничке седнице Владе Србије и Владе АП Војводине у Новом Саду, да прокоментарише то што је покренут поступак у случају домаћих трговинских ланаца због сумње да су намештали цене, Вучевић је нагласио да Влади Србије компаније која се баве трговином нису непријатељи.
„То су велики привредни субјекти и једна од њих је највећи послодавац у Србији. Има највећи број запослених у Србији. Они плаћају порезе, то су уредне компаније. Да неко не би схватио да постоји неки антагонизам, не дај боже рат. Али оно што држава неће да дозволи, јесте картелизација и јесте основана сумња да одређени трговински ланци договорно прећутно праве цене у продавницама, које су вишеструко веће него што су цене које се приказују да су набавне цене“, рекао је Вучевић.
Он је додао да многи нису веровали да ће влада покренути то питање и рекао да је захвалан председнику Александру Вучићу што је апсолутно стао иза тог процеса.
Премијер истиче да то није питање лошег односа према некоме, него да просто желе фер и правичније односе.
„Сигуран сам да ће трговци са правичним ценама зарадити више него што зарађују они са високим ценама. Јер ће људи више куповати, моћи ће да имају већи обрт. У Србији постоји компанија која се бави трговином и има свега две велетрговине. Има најмање марже и несразмено велик удео у укупном обрту свих трговинских ланаца. А само зато што има фер цене и људи се опредељују тамо да купују и купују много више него што би куповали по високим ценама“, оценио је Вучић.
Како је рекао, он је видео неке доказе који указују да има наговештаја картелизације, али оставља надлежни органима да утврде да ли је тако.
„Држава нема ништа против тога да неко прави профит, њихов посао јесте да праве профит, али не могу да праве социјални дисбаланс и економску неправду држави. И то је посао државе да те ствари не дозволи. Зарадите, али не морате баш 100 новаца да зарадите, можете 60 и 70. А људи мисле да је нешто скупо због државе и увек је држава крива, мисле да је то због неких пореза, акциза, царина, да је то нека политика то урадила. Није никаква политика то урадила“, поручио је премијер.
Нагласио је да је зато држава кренула да то преконтролише, а да ће контролисати и увознички лоби, да виде по којој цени увозе производе, а да ће се затим бавити и фармацеутским производима, додавши да је министар Златибор Лончар доста храбро говорио о томе.
„Никоме не претимо, само хоћемо да важе иста правила као у ЕУ, као што морате да поштујете свуда, зато што и наши грађани имају право на исти третман као и грађани других држава. И то је наш задатак. Ту постоји много отпора, али је зато за мене било врло важно да је председак Републике са политичким ауторитетом, његовим интегритетом и легитимитетом“, рекао је Вучевић.
Он је навео да је промет у српским трговинама око пет милијарди евра годишње.
„То је нешто мање од трећине буџета Републике Србије. Само да схватите који је велики обрт новца. Ми желимо да буде и већи, само дајте правичније услове. Ми јесмо тржишна привреда, али баш у тржишној привреди је забрањена картелизација. Не можете ви да се договорите па да закуцате цене. То није тржишна привреда, то је онда договорна економија, где ви правите фикцију, односно правите намерно једну врсту ценовног односа“, закључио је Вучевић.