Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој, у сарадњи са Заводом за јавно здравље Кикинда, обележио је Светски дан хране, под слоганом “Право на храну за бољи живот и будућност – да нико не буде гладан“.
Презентација је уприличена у медијатеци Економско-трговинске школе, за ученике смера кувар-конобар.
“Октобар је месец здраве исхране, што је била одлична прилика да зајендо с ученицима Економско- трговинске школе промовишемо здраве начине исхране и скренемо пажњу на оно што уносимо данас јер све то утиче на нашу будућност. Кад причамо о храни, говоримо и довољним количинама здравствено исправне хране која нутритивно одговара свим потребама човека. Оно што ми научимо да уносимо не важи само од наших могућности него и од наших навика. Зато са правим навикама треба почети од најранијег узраста и на то скретати пажњу одмах након што дете крене у вртић“, истакла је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.
Храна је, поред ваздуха и воде, једна од три основне људске потребе :
“Сваке године тема је другачија, углавном се односи на храну, на њену безбедност и доступност. С једне стране имамо 700 милиона људи који гладују, али и 20 одсто гојазне популације, што је фактор ризика за све масовне незаразне болести тако да томе придајемо велики значај“, додала је др Сања Брусин Белош, начелница Центра за хигијену и хуману екологију у Заводу за завно здравље Кикинда.
Фото: Град Кикинда