Ако имате плинску боцу у стану или кући, морате да знате како да препознате цурење плина и опасност која вреба
Страшне вести о погибији брачног пара у Раковици као узрок наводе експлозију плинске боце. Овакве несреће у Србији су све чешће, јер наша домаћинства користе плинске боце за рингле.
Те боце су под притиском, а пуне су течним нафтним гасом – пропан бутаном, гасом који је запаљив.
Како долази до експлозије?
Најчешће тако што гас негде цури. До проблема може доћи на инсталацији, на спојевима боца или код самих потрошача. На пример, ако црева која воде од боце до шпорета нису добра или је дотрајао заптивни прстен између вентила боце и регулатора притиска.
Да би се догодила експлозија потребно је да постоји критична смеша, тј. тачно одређена концентрација гаса у ваздуху, а онда је у том случају довољна само варница која доводи до експлозије.
До експлозије може да дође и кад пламен од запаљеног гаса, као последица изједначавања притиска, продире у унутрашњост боце и због тренутног сагоревања долази до експлозије.
Боце су под притиском, а што је већа температура – ако је боца изложена отвореном пламену или другом извору топлоте – притисак расте и може да дође до експлозије, тако да морају постојати и адекватни услови њиховог држања и складиштења.
Због тога боце имају сигурносни вентил који избије ако се повећа притисак – чиме се спречи експлозија – па гас само исцури.
Шта је проблем у пракси?
Боца, али и опрема морају бити нове и функционалне. Регулатор на боци мора да се мења сваке две године. Мора да се мења црево на боци. Али многи људи се ретко придржавају ових правила, па користе стару опрему.
Веома је важно проверити све инсталације и сваки спој да ли гас можда негде цури.
Проблем настане и када особа сама одлучи да замени боцу, јер нема довољно знања да провери исправност сигурносних вентила.
Зато би то требало да раде стручне особе.
Стручњаци истичу да је најбезбедније боце пунити код овлашћених дистрибутера, фирми које се специјално баве тиме. Тамо однесете празну боцу, а узмете пуну.
Исту опцију нуде и поједине бензинске пумпе, што може да буде проблем, јер стручњаци истичу да поједини тамо на своју руку пуне старе боце, пише Би-Би-Си.
Те боце често нису прегледане и испитане, а могуће је и да приликом постављања постоји проблем са цревом, спојницама или вентилима.
Један од разлога због чега боце не треба самостално допуњавати јесте што људи углавном не знају колико да допуне – она не треба да буде 100 одсто пуна, наводе стручњаци.
Други проблем је што поједини на пумпама пуне старе боце које немају атест – потврду да су исправне у виду жига – а које после препродају на црно.
Реч је о боцама за које се не зна кад, где, колико и на који начин су напуњене, што може да буде веома опасно.
Како да знате да цури гас?
По мирису и горком укусу у ваздуху. Гасови у изворном стању немају мирис, али се он намерно додаје у процесу производње да би људи могли да осете да ту нешто није у реду.
Ауто гас, који се пуни на пумпама, нема тај мирис и ако почне да цури људи не могу осете. Реч је о гасу који се често налази у боцама које се продају на црно.
Проверу да ли гас цури може се обавити и уз помоћ сунђера и сапуна, који се нанесу на вентиле, спојнице и друге делове боце.
Уколико се појаве мехурићи – гас цури.
Шта урадити ако осетите да цури гас?
Ваздух је горак.
„Најбоље је заврнути вентил, проветрити просторију, не палити светла и не уносити отворени пламен. Тамо где се користи гас требало би да постоје знакови упозорења за забрањено пушење и употребе отвореног пламена, алата који варничи…,“ кажу стручњаци за ББЦ.
Одмах потом – звати стручно лице да изврши контролу уређаја и инсталација.
Поједини као решење наводе и – одмах изаћи из просторије, јер не можемо да знамо колико је гаса исцурело.
Ако осећате и најмању сумњу да боца са плином „цури“, треба да је затворите и изнесете напоље, те позовете стручно лице.
Где држати пуне боце?
Када је реч о домаћинствима, поред боца не треба држати запаљив материјал, попут новина и крпа. Такође, боце би требало да буду на адекватном растојању од извора топлоте, попут пећи или шпорета. Плинске боце не би требало држати у подруму или изнад шахтова, кажу стручњаци, зато што је течни нафтни гас тежи од ваздуха и ако дође до цурења све ће да сиђе доле. То ствара ствара велики ризик од експлозије.
stil.kurir.rs/novosadska.tv
Foto: Pexels