Амерички стручњак за борбу против хакера Сајмон Тејлор упозорио је на епидемију хакерских напада и у Србији и поручио да сваки појединац одговорним понашањем може драматично да смањи ризике од хакерских упада и уцена.
Тејлор је у изјави за Танјуг поручио свима да не одговарају на поруке или мејлове непознатих особа и не кликћу на сумњиве линкове.
„Будите обазриви са емејловима који на први поглед изгледају како треба али вам се чини да су ‘необични’. Најбитније је да се о заштити података размишља континуирано и о томе разговара отворено“, рекао је Тејлор, који је оснивач и извршни директор компанија ХYЦУ која је присутна у Србији.
Истиче да је Србија земља пуна инжењерског потенцијала и способности и да ХYЦУ, поред више од 100 људи који раде у нашој земљи, планира код нас и да се прошири.
Напоменуо је да је развијена и платформа која може нестале и украдене податке да врати за само 16 минута, иако су за то потребне и недеље, али да је најважнија превентива и бекаповање података.
„Заиста верујемо да у Србији постоји предузетнички таленат, инжењерски начин размишљања и прави пут ка будућности. Сматрамо да је то једно од најбољих места у Европи, ако не и у свету. И изузетно нам је драго што смо део српске економије“, нагласио је Тејлор.
Упозорио је и да су сада, како је рекао, уцењивачки софтвери на неки начин ван сваке контроле, као и да су напади толико учестали да се дешавају сваких 11 секунди, а у САД и чешће.
Саговорник Танјуга додаје да све то говори да нападачи – отмичари података постају све паметнији.
Тејлор је навео да људи треба да буду се припреме за те нападе и буду свесни да ће они доћи.
„Када дођу ти напади, морају бити у стању да опораве своје податке без обзира на то какву организацију воде, било да је то влада, институција или чак приватна компанија.
Како каже, број хакеских напада је ове године двоструко већи него претходне.
Тејлор објашњава да су уцењивачки софтвери и отмице података све распросрањеније ситуације у којима неко преузме контролу над нечијим подацима и системом захтевајући новац, како би му вратио приступ подацима.
„Тако да се проблем погоршава, то је епидемија. Оно на шта смо заиста поносни у Србији је количина храбрости коју људи имају да изађу и реше проблем“, додао је Тејлор.
Као пример наводи крађу мобилног телефона.
„То је као да вам неко украде Ајфон, али уместо да вам украде сам телефон, закључа га и затим вам каже да морате да платите криминалцу да бисте повратили приступ телефону“, рекао је он.
Додаје да се управо са тим проблем суочавају компаније, државе и владе на глобалном нивоу.
Према његовим речима, прави утицај на бизнис или владу није само износ новца који морају да плате да би повратили податке, већ и количина ризика коју преузимају у смислу застоја у раду и губитка клијената И њиховог поверења,
„На пример, трошкови које ћете имати, изгубљена зарада, изгубљена продуктивност биће 10 до 100 пута већа од реалног износа откупнине“, нагласио је он.
Замислите да сте мала кућа са великим заштитним системом и великим псом, провалници и лопови вероватно неће доћи до вас, али ако сте велика кућа без алармног система и без пса, много је већа шанса да ћете бити мета, напоменуо је Тејлор.
Каже да исто важи и за уцењивачке софтвере.
„Ако сте велика банка или управљате целом земљом, перцепција нападача је да не можете себи да приуштите да останете без података. Платићете да их повратите и то је оно што они желе – да буду плаћени. Зато мислим да најбоље што можемо да учинимо јесте да јасно ставимо до знања тим нападачима да то нећемо толерисати“, навео је Тејлор.
Како је рекао, морамо имати планове превенције на првом месту и осигурати да су сви наши подаци добро бекаповани и тако се супротставити тим нападачима.
Компанија ХYЦУ је једна од најбрже растућих компанија за заштиту података у свету, са више од 4.000 клијената у 78 земаља.
Фото: Pexels