Сазнајте које су то навике које имају Јапанци, а због којих нису гојазни и приде у просеку живе дуже.
Јапан се често спомиње као земља у којој су људи изузетно здрави, а према подацима сајта „World Population Review“. Занимљиво, ова земља има само 4,5% гојазног становништва, што је једна од најнижих стопа гојазности међу развијеним земљама. Поређења ради, свака пета особа у Србији има претеран вишак килограма, а свака трећа је на прагу гојазности. Али, шта је то што Јапанци раде другачије?
Јапански стил живота и њихове навике су кључне за одржавање витке фигуре, а новинарка Каки Окумура је објаснила да то није ствар дисциплине, већ једноставних, свакодневних одлука које овај народ интегрише у своје животе.
1. Свуда иду пешке
Једна од кључних разлика јесте колико се Јапанци крећу. Истраживање Министарства здравља Јапана из 2019. показало је да мушкарци у просеку направе око 7.000 корака дневно, док жене пређу нешто мање од 6.000 корака. Град Нагано, који је некада имао високу стопу можданих удара, изградио је бројне пешачке стазе, чиме је драстично побољшао здравље становника. Данас, Јапан има један од најдужих очекиваних животних века у свету, чак 85 година.
2. Умерено једу
Иако модерна јапанска исхрана није имуна на брзу храну, кључ је у умерености. Порције су мање него на Западу, а оброци су уравнотежени. Уместо преједања, Јапанци често бирају мање порције, богате поврћем и здравим угљеним хидратима попут нудли са поврћем. Ово им омогућава да уживају у омиљеној храни без строгих ограничења.
3. Поједностављују кување
Једноставност је кључ када је у питању кување у Јапану. Уместо компликованих јела, Јапанци често бирају брзе методе припреме, као што је коришћење микроталасне за припрему поврћа. Тако имају здрав оброк без превеликог напора, што им омогућава да се држе здравих навика чак и када су заузети.
4. Вежбање је радост
У Јапану, вежбање се не посматра као обавеза, већ као задовољство. У школама се једном годишње одржава „Спортски дан“ где сви учествују у различитим активностима, попут атлетике или игре повлачења конопца. Ова пракса развија љубав према покрету код деце, док се одрасли често одлучују за активности које им причињавају задовољство.
5. Квалитет хране је важнији од квантитета
У Јапану је декаденција у храни повезана са квалитетом, а не величином оброка. Уместо огромних порција, Јапанци бирају висококвалитетне намирнице, често сезонске и локално произведене, чиме хране своје тело на здрав начин.
sensa.mondo.rs/novosadska.tv
Foto: Pexels