Пригодним поздравним говорима, уручењем захвалнице градоначелнику Суботице Стевану Бакићу и представом „Едеова трагедија“, Позоришта „Деже Костолањи“ из Суботице, синоћ је на сцени „Јадран“ Народног позоришта у Суботици почео 73. Фестивал професионалних позоришта Војводине.
Ову манифестацију такмичарског карактера – на којој ће публика моћи да ужива у десет позоришних представа које је у две селекције (програм за одрасле и програм за децу и младе) одабрала селекторка Фестивала Александра Гловацки – свечано су отворили градоначелник Суботице Стеван Бакић и управник суботичког Народног позоришта Милош Николић. Градоначелник Бакић је, обраћајући се присутнима, рекао да је Суботица град са дугом историјом неговања уметности и да смо због тога на правом месту за одржавање фестивала који ове године живи своје 73. издање.
„Наша позоришна сцена одувек је била место где се сусрећу различите идеје, где публика има прилику да се увери у магију позоришта и где уметници могу да изразе своје најдубље емоције и мисли. Данас, на отварању овог фестивала, поносни смо што настављамо ту традицију и што смо домаћини овог важног културног догађаја“, истакао је Бакић.
Подсетио је да Фестивал професионалних позоришта Војводине окупља најбоље и додао како ћемо ове године имати прилику да уживамо у представама које преиспитују људску природу, друштвене норме, а да ће нас уметници повести на путовање кроз светове које су створили, светове у којима ћемо се препознати, али и поставити себи нова питања.
„Позориште није само огледало друштва – оно је и покретач промена. Кроз драмску уметност, суочавамо се са стварношћу, али и маштамо о могућностима. Позориште нас подсећа на важност дијалога, солидарности и емпатије. У времену када се суочавамо са многим изазовима, и као појединци и као заједница, важно је да не заборавимо на моћ уметности, да нас подстакне да мислимо дубље, да осећамо снажније и да деламо одговорније”, нагласио је градоначелник Бакић.
Подвукао је да је Народно позориште у Суботици, као домаћин овогодишњег фестивала, симбол наше посвећености култури и уметности, да оно има богату историју и да је место где су се сусретале многе генерације уметника и публике, и где су се писала бројна поглавља наше културне историје.
„Желим да захвалим свим учесницима Фестивала – редитељима, глумцима, драматурзима, сценографима и свим члановима креативних тимова – који су својим радом и трудом омогућили да ове представе заживе. Ваша посвећеност уметности и енергија коју улажете у свој рад инспиришу све нас”, истакао је Бакић.
Он је, на крају обраћања, поручио да је Суботица град отвореног срца и да је сигуран да ће свим учесницима Фестивала Суботичани пружити топлу добродошлицу и бити дивна публика.
„Ово је град у којем се негују различитости и у којем култура има посебно место у свакодневном животу. Верујем да ће нас овај фестивал подсетити на снагу и важност уметности у нашим животима, и да ће нас инспирисати да будемо бољи, храбрији и отворенији према свету око нас. Драги гости, уметници и пријатељи, још једном вам захваљујем што сте овде, у нашем граду, и што делите са нама овај посебан тренутак”, закључио је градоначелник Стеван Бакић.
Присутнима су се обратили и Љубослав Мајера, уметник и професор који је својим делом и радом обележио позоришни живот нашег региона и шире, и управник Народног позоришта Суботица Милош Николић који је, између осталог, казао како је позориште живи организам који дише заједно са публиком, који расте и мења се са сваким новим извођењем.
„Наш град, познат по својој културној разноликости и отворености, идеално је место за ову манифестацију. Овде се сусрећу прошлост и будућност, традиција и иновација, стварајући јединствену атмосферу која инспирише и подстиче на стварање. Фестивал професионалних позоришта Војводине није само прилика за представљање најбољих достигнућа наших позоришта, већ и за размену идеја, за учење и раст. Наше позориште, као домаћин, учиниће све да се осећате као код куће. Наша сцена је ваша сцена, наш град је ваш град. Нека ово буде време када ћемо заједно стварати, учити и величати позоришну уметност“, рекао је управник Николић.
Он је, на крају свог обраћања, градоначелнику Бакићу уручио захвалницу за свесрдну подршку овом фестивалу, а након уручења захвалнице Милош Николић и градоначелник Стеван Бакић су речима – „Фестивал је отворен“, и уз звуке звона, заједно прогласили отвореним 73. Фестивал професионалних позоришта Војводине.
Селекторка Александра Гловацки је у селекцији програма за одрасле изабрала шест представа, а то су: Нушићева „Госпођа министарка“ у режији Душана Петровића (Народно позориште „Тоша Јовановић“ Зрењанин), „Било једном у Новом Саду“ Андраша Урбана (Новосадско позориште), „Људи од воска“ Мате Матишића, у режији Ивана Вање Алача (Народно позориште Сомбор), „Свет могућности“ Хариса Пашовића (Српско народно позориште), „Радован ИИИ“ Душана Ковачевића, у режији Вита Тауфера (Народно позориште Сомбор у копродукцији са Будва Град Театром), „Едеова трагедија“ Петера Фабијана (Позориште „Деже Костолањи“ Суботица).
У селекцији програма за децу и младе нашле су се четири представе: „Играј се са мном“ Андреја Боке (Дечје позориште, Суботица), „Гига прави море“ Јасминке Петровић, у драматизацији Дуње Матић и режији Миље Мазарак Маринков (Луткарска сцена НП „Тоша Јовановић“, Зрењанин), „Камена срца“ Марине Миливојевић Мађарев, у адапатацији и режији Бојане Иванов Ђорђевић (НП „Стерија“, Вршац) и „Секс за почетнике“ Јасминке Петровић, у режији Јане Маричић (Позориште младих, Нови Сад).
Стручни жири Фестивала ове године чине Татјана Њежић, новинарка, Молина Удовички Фотез, драматуршкиња, и др Зоран Максимовић, председник жирија 73. Фестивала. Ове године биће уручена и новоустановљена награда коју додељује жири Радио телевизије Војводине, а који чине Станислава Јамушаков (председница) и Ивана Кнежевић и Ненад Милошевић (чланови).
Седамдесет и трећи по реду Фестивал професионалних позоришта Војводине отворен је представом „Едеова трагедија“, Позоришта „Деже Костолањи“ из Суботице. Фестивал се завршава у петак, 4. октобра (од 20.00 часова), доделом награда и концертом у част награђених.
Фото: Град Суботица