Здравље

АКО ВАМ ТРЕБА СУНЦЕ ДА БИСТЕ БИЛИ РАСПОЛОЖЕНИ, ОНДА УПАДАТЕ У „ЗИМСКУ ДЕПРЕСИЈУ“ Ево који су симптоми

Боје и звукови јесени могу деловати суморно. Уколико ваше расположење зависи од количине сунчеве светлости, а киша изазива мрачне и туробне мисли, спознаја да нисте једини које мучи ова појава може вам донети дозу олакшања.

Све је мање топлих и сунчаних дана, полако их замењују киша, ветар и облаци, а хладно и тмурно време у великој мери одражава се и на наше расположење.

Безвољни смо, нервозни, осећамо умор и пад енергије, не излази нам се из куће, једноставно речено није нам ни до чега.

Дани промене расположења долазе некако „из чиста мира“. Одједном почнемо да примећујемо како нам се „мало све смучило“, како нема мо стрпљења и како желимо да смо што више у „свом свету“ далеко од других људи.

„Не знам да ли је то због тога што је дошла јесен, али некако ми све изгледа другачије“, гласно је изговорена мисао многих кад дођу јесењи дани.

Шта је уствари зимска депресија?

Сезонски афективни поремећај представља тип депресије који долази и пролази са годишњим добима.

„Иако може утицати на људе у било које доба године, чешћа је током јесени и зиме и више погађа жене него мушкарце“, наводи се на сајту Британске здравствене службе.

Сезонски афективни поремећај погађа око три одсто укупне популације.

„Доводи се у везу са недостатком сунчеве светлости и чешће се јавља у северним и скандинавским земљама“, кажу стручњаци.

Како препознати зимску депресију?

Овај поремећај се не разликује по симптомима много од свих других депресија, а „депресија је болест са хиљаду лица“. Не мора то да буде увек губитак расположења који се види, али депресија јесте када више не можете да се радујете стварима које су вас чиниле срећном и задовољном. Долази до несанице, губитка апетита, код неких долази до више спавања, што је бекство у сан да се избегне суочавање са стварношћу, и до немогућности извршавања одређених обавеза. Код тежих облика депресије, понекад људи немају воље да обаве свакодневне обавезе, попут устајања из кревета, туширања или облачења.

„Губитак жеље за социјалним контактима је један од симптома“, каже струка.

Шта су симптоми зимске депресије?

1. Непрестано лоше расположење

2. Губитак задовољства или интересовања за нормалне свакодневне активности
раздражљивост

Foto: Pexels

3. Осећај очаја, кривице и безвредности

4. Летаргија или недостатак енергије и поспаност током дана

5. Спавање дуже него што је уобичајено и тешко устајање ујутру

6. Жудња за угљеним хидратима и гојење

7. Проблеми са концентрацијом

8. Смањен сексуални нагон

Како се лечи?

Некима је довољно да више времена проводе на сунчевој светлости и вежбају редовно како би смањили ниво стреса, док ће другима бити потребан разговор са терапеутом или одређени лекови.

Некада је корисна и светлосна терапија, где се помоћу специјалних лампи надокнађује мањак сунчеве светлости.

„Главна моја порука за све оне који пате од зимске туге или депресије јесте да им је најлакши лек обична шетња напољу, а већина студија показује да је јутарње светло боље“, изјавила је водећа светска стручњакиња из ове области Ана Вирц Џастис за Би-Би-Си.

magazin.novosti.rs/novosadska.tv

Foto: Pexels