Друштво

РАСТЕРАЋЕТЕ ИХ СЛЕДЕЋИМ НАМИРНИЦАМА Стршљени су агресивни инсекти, ево како да их се решите

Стршљени су ове године у Србији веома активни, а када дођу у контакт са њима суграђани најчешће у помоћ зову искусне ловце на опасне инсекте који се хватају са њима у коштац. Постоји неколико начина на које можемо да их се решимо и сами, пре доласка професионалаца. Ипак, искусни ловци упозоравају да треба бити врло опрезан, јер само један убод стршљена може бити смртоносан.

Стршљенови су лети најактивнији јер им одговара сува и топла клима како би могли да лете и преживљавају. Баш због тога овог лета нису реткост огромна легла на таванима и крововима кућа широм Србије.

Како се решити стршљена?

Најбоље је потпуно уклонити гнездо, чиме се спречава поновна изградња заједнице. То се може учинити само добром опремом, вишеструко јачом од класичног пчеларења (убод стршљена је до 5 мм).

Такође је могуће уништити инсекте третирањем инсектицидом.

Прскање се може обавити компримираним распршивачем који је намењен само за ове врсте инсеката. Овај намењени спреј има дозатор на прскалици, који усмерава млаз текућине, који је под притиском, а такав млаз може досећи и до три метра, што је реално довољна удаљеност да попрска место где се налази гнездо.

Такође, и кориштење концентрата инсектицида (осатоx-концентрат) који према упутству произвођача треба разблажити водом, те потом ставити у распршивач с наставком за распршивање, чиме је омогућена сигурна удаљеност.

Foto: Pexels
Замке од пива или сока решавају проблем

Замке за стршљенове врло су ефикасне.

Пластичне боце с отворима у средини, у које улијемо мало пива или воћног сока, права су замка, у коју се свакодневно ухвати мноштво ових инсеката.

Уз стељу се могу ставити и лепљиве траке или лепак за мишеве на картону, а као мамац користимо комад рибе или меса.

Тако не привлачимо корисне пчеле, али је зато мирис ужеглог меса стршљенима неодољив. Када се један ухвати, убрзо их се скупи много, преноси Нови.ба.

Када вас уједе један, напашће вас цео рој

Ипак, наш најпознатији хватач змија и ловац на Стршљене Владица Станковић напомиње да грађани морају да буду веома опрезни када су ови инсекти у питању јер њихов ујед привлачи цео рој.

– Када смо близу стршљенова, они нас могу осетити као претњу и реаговати нападом. У случају уједа, стршљен ослобађа феромон, мирис који даје узбуну осталим стршљенима, што резултира организованим нападом. Најчешћи су уједи у пределу главе, врата и горњих екстремитетима, јер обележавају место уједа феромонима, привлачећи друге, што може довести до вишеструких уједа на истом месту – рекао је раније Владица Станковић, стручњак за стршљене и змије.

Највећа опасност од стршљенова је за људе који су алергични. Ујед може бити посебно опасан ако отров доспе у артерију, што може брзо изазвати гушење.

Сви уједи стршљена су отровни, али анафилактички шокови се јављају само код алергичних особа, док остали обично не реагују тако драматично.

Он саветује да се у случају сусрета са стршљенима позове стручна особа.

informer.rs

Foto: Pexels

Related posts

Горан Бекавац САВЕТУЈЕ: Произвођачи кукуруза да ПРЕКОНТРОЛИШУ СВОЈЕ УСЕВЕ пре жетве и бербе

Новосадска ТВ