Србија

ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ: Утврђене мере заштите споменика културе и археолошких налазишта

Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници више одлука које се односе на утврђивањe мера заштите, граница заштићене околине и мера заштите заштићене околине споменика културе као непокретног културног добра од изузетног значаја, као и археолошких налазишта која су добила статус изузетног значаја.
Статус непокретног културног добра од изузетног културног и историјског значаја добио је манастир Манасија који је грађен, уз прекиде, у периоду између 1406. и 1418. године, под ктиторством деспота Стефана Лазаревића.
Иако је у значајној мери оштећено, сликарство овог манастира представља највећи домет српске уметности 15. века, а сама Манасија јединствену споменичку целину уз остале споменике, испоснице, утврђења и остале цркве у широј околини.
Исти статус од сада имају и средњевековни манастир Ариље у Ариљу, који је посвећен светом Ахилију, као и археолошка налазишта Царичин град, мађарско грбље Дворина у селу Бања и археолошко налазиште Мора Вагеи у Михајловицу, на територији Општине Неготин.
Чланови Владе донели су Одлуку о промени назива Југословенске кинотеке у Државни аудио-визуелни архив Србије Југословенска кинотека.
Државни аудио-визуелни архив Србије Југословенска кинотека утврђен је као централна установа заштите и очувања филмског и осталог аудио-визуелног наслеђа за територију Србије и у његовој надлежности је вођење централног регистра културних добара, као и регистра културних добара од изузетног и великог значаја у нашој земљи.
На седници је усвојено Решење о давању сагласности на Програм Црвеног крста Србије „Припрема за деловање у несрећама– обезбеђивање минималних хуманитарних потреба и примена утврђених стандарда у опремању и обуци тимова Црвеног крста за деловање у несрећама–2024. година”. Тиме се обезбеђује да средства прикупљена од продаје сваке карте за манифестације међународног карактера из области културе, забаве и спорта, у износу од два одсто цене карте, буду уплаћена на рачун буџетског фонда за Црвени крст Србије.
Циљ овог програма јесте јачање капацитета Црвеног крста Србије, попуњавање залиха у магацинима најчешће траженим артиклима, подршка у опремању и обучавању за спровођење задатака и друго.
Такође, дата је сагласности на Програм Црвеног крста Србије „Ефикасан одговор на несреће–јачање капацитета Црвеног крста за деловање у несрећама–2024. година”.
Влада је дала сагласност и на то да Републичка дирекција за робне резерве бесповратно испоручи евро дизел Општини Сурдулица, у количини од 10.000 литара, а у циљу отклањања последица изазваних елементарном непогодом – пожаром.

 

Фото: Танјуг Сава Радовановић

Related posts

Свечаност поводом завршетка школовања 51. класе ученика Средње стручне војне школе

Новосадска ТВ

Месаровић: СРБИЈА ће бити упамћена као ЗЕМЉА С НАЈБРЖОМ РАСТУЋОМ ЕКОНОМИЈОМ

Новосадска ТВ

ВУЧЕВИЋ: Мислим да ћемо имати добре вести и ДВОЦИФРЕНИ СКОК МИНИМАЛЦА

Новосадска ТВ