Директорка Канцеларије за дуално образовање Габријела Грујић поновила је данас да је кроз недавно расписане конкурсе за ученике и послодавце у систему дуалног образовања држава одлучила да подржи младе који се школују по том систему, као и да привредницима омогући да више учествују у овом профилу образовања.
– Држава је одлучила да подржи младе који се школују по дуалном моделу образовања, управо за оне профиле за које смо проценили да су дефицитарни, заједно са нашим партнерима, Националном службом за запошљавање и Привредном комором Србије – рекла је она.
Навела је да је прва два конкурса расписала Канцеларија за дуално образовање и да је први конкурс намењен ученицима који су се уписали на профиле за дуално образовање у дефицитарним занимањима и који ће имати право да остваре стипендију у трајању од 9 месеци сваке године за време свог формалног школовања, у износу од 5.000 динара.
– Они ће по први пут као млади људи са 15,16 година, када се упишу на своје школовање, имати прилику да отворе своје рачуне у Поштанској штедионици и да виде неку валоризацију своје посвећености у процесу учења кроз рад и у компанијама. Да могу да преко оне загарантоване суме коју добијају од привредника у износу од 70 одсто од минималне цене рада, остварују сваког месеца и 5.000 динара стипендије коју финансира држава, односно Влада Републике Србије – рекла је Грујућ.
Други конкурс намењен привредницима
Навела је да је други конкурс намењен привредницима, пре свега домаћој привреди, малим и микро предузећима, која имају већ дуго година иницијативу да примају одредјени број ученика, али у складу са својим пословањем не могу већи број од онога што би хтели и истакла је да је сада конкурсом обезбеђено рефундирање средстава у износу до 50 одсто.
Трећи конкурс за микро, мала и средња предузећа
– И трећи конкурс, јавни позив, расписало је Министарство привреде у износу од 50 милиона динара, који покрива микро, мала и средња предузећа, за све ученике који су у дуалном образовању. Ради се о компанијама које су дуги низ година партнери, које су свесне колико овакав један систем може да допринесе, не само одрживости него и унапређењу производње у њиховим компанијама, како би можда наредне школске године остали у систему дуалног образовања и показали да су друштвено одговорне компаније – рекла је Грујић.
Да ли постоји могућност да ученици изгубе права на новчану помоћ
На питање да ли постоји могућност да ученици изгубе права на новчану помоћ, Грујић каже да постоји и да је то дефинисано Уредбом о финансирању у дефицитарним занимањима и да се односи на ученике који не виде бенефит оваквог система школовања, али је и изразила наду да ове казнене одредбе неће бити активне и да су ученици и те како заинтересовани за овај модел, чим су се определили.
На питање ко може да се пријави на конкурс Канцеларије који се односи на привреднике, Грујић је подсетила да се конкурс односи на 28 дефицитарних занимања и да само привредници, мала и микро предузећа који су ове године примили ученике и определили се за та дефицитарна занимања могу да се пријаве на конкурс.
– А на други конкурс за јавни позив који је расписало Министарство привреде могу да се јаве сви привредници који су у систему дуалног образовања – микро, мала и средња предузећа – рекла је Грујић.