Широм Америке и Канаде постоји велики број статуа дечака у природној величини који стоји и у руци држи пробушену чизму. Порекло оригиналне идеје по којој је настала ова статуа и данас је добрим делом покривено велом мистерије, мада се за њу везују бројне легенде.
Статуа је најчешће део фонтане, а кроз бројне рупе на чизми тече вода. Дечак је представијен у природној величини, висок око 120 центиметара, са једном босом ногом обично уроњеном у воду и чизмом у руци.
Поза дечака је увек иста. Десна рука је подигнута, лева је у џепу, има старински качкет на глави, а панталоне му држи један распарени трегер. Већ на при поглед јасно је да дете потиче из нижег слоја друштва.
Оригиналну статуу осмисила је фирма J.L. Mott Iron Works из Њујорка и прављена је серијски 1875. године. Продаја се одвијала преко каталога, а назив оригиналне идеје је био „Несрећна чизма“.
Временом су настале бројне копије, којих данас по САД има више од стотину. У почетку су прављење од калаја, што је захтевало редовно фарбање и одржавање, док су каснији модели прављени од разних материјала.
Легенде о статуи
Једна легенда каже да је статуа настала као сећање на дечака италијанског порекла, који је разносио новине, а који се утопио несрећим случајем.
Друга тврди да је дећак био војни бубњар током Грађанског рата, да је у својој пробушеној чизми носио воду рањеницима и помагао у њиховом збрињавању.
Трећа верзија каже да је дечак ушао у легенду тако што је помагао ватрогасној бригади, када је у недостатку кофа доносио воду у сојој пробушеној чизми и учествовао у гашењу великог пожара.
Они склонији ведријим тумачењима верују да статуа оживијава једноставну, духовиту анеготу о дечаку који је ушао у воду да се игра, рачунајући да ће га чизме заштитити, а онда у чуду схватио да му је обућа пробушена.
лако нико са сигурношћу не може да тврди да ли је било која од ових верзија тачна, диријива статуа сиромашног дечака је постала заштитни знак многих градова.
Званични је симбол града Сандаски у Охају, препознатијив детаљ испред Ватрогасног дома у Висконсину и чувар споменика „народној принцези Дајани“ у Енглеској.
zena.blic.rs