Премијер Србије Милош Вучевић био је гост емисије Усијање на Курир телевизији где је у ексклузивном интервјуу говорио о литијуму као изузетно важној теми ових дана.
– Јуче смо били министарка Хандановић и ја, у посети руднику Ресавица. Недалеко одатле је и манастир Манасија где су мошти последњег канонизованог српског владара, деспота Стефана Лазаревића. То је син кнеза Лазара, владао је Србијом након Косовске битке и био је велики владар, направио је велики успех за Србију. Србија је тада била једна од снажнијих економских држава Европе, управо због рударства. Били смо највећи произвођачи сребра у 15. веку. Рударство је постојало и раније. Интересантно је да су Немци долазили да рударе у Србију и да је ту постојао један историјски континуитет. Ово сам напоменуо не да бисмо остали заглављени у историји, него да бисмо показали свима онима који, тобоже с патриотских страна, нешто критикују, да Србија од средњег века до данас има рударство – рекао је премијер.
Водитељка је потом додала да тада није било литијума, што би рекли они који су сада на улицама и протестују против ископавања литијума.
– Па нисмо имали мобилне телефоне и нисмо имали електрична возила. Нисмо можда знали да истражимо све што имамо. Није тада био потребан ни гас ни нафта. Нису постојале ове техничке могућности које данас постоје. Мислим да сте ви поставили кључно питање, јер ја то видим као политику. Ја у односу на оне који политички ту тему злоупотребљавају, видим чисту политику. Да свима помогнем да то сагледају како ја видим или да разумеју зашто је овако, погледајте изјаву неких од њих. Ево даћу вам пример председника Демократске странке, господина Лутовца, који каже ископавање литијума у недемократским државама није могуће. Није проблем у литијуму, него је проблем у недемократској власти. Није проблем копати литијум, рударити, него је проблем ко ће то организовати, као што је њима у овом случају Александар Вучић и СНС. Да се подсетимо, они који данас политички злоупотребљавају тему, су управо оне политичке странке и снаге које су довели Рио Тинто у Србију. Покојни Зоран Ђинђић је довео Рио Тинто у Србију. Неки кажу још крајем 90-их да су се први пут појавили, а онда имате 2004, 2007, владе Војислава Коштунице, па све до почетка 2012. када влада Мирка Цветковића доноси посебне бенефиције и погодности баш за Рио Тинто – рекао је премијер и потом додао:
– Оно што желим да кажем грађанима Србије, далеко смо ми од потенцијалног рударења јадарита. Најмање 24 месеца. Од данас када ви и ја причамо, да све буде идеално, нама треба 24 месеца. А у том периоду, ми, поштовани грађани Србије, треба да добијемо одговоре на сва питања. Пре свега о заштити здравља грађана, затим питању заштите животне средине и под три, о економским интересима за нас. Већ смо направили тимове. Имамо дакле лекарски, здравствени, медицински тим који ће предводити Златибор Лончар, министар здравља. Имамо тим где ћу ја бити на челу, ту су министарка Хандановић, министарка Вујовић, министар пољопривреде Мартиновић, министар Весић, видећемо кога још. То су вишересорни, мултидисциплинарни тимови и имамо економски тим који ће предводити министар финансија Синиша Мали. То је тим који треба да јасно сагледа и са грађанима подели који су наши економски бенефити, плусеви за Србију, за грађане Србије, ако идемо у те пројекте.
Протести се шире и биће у Београду и на скуповима је затражено да власт усвоји закон о трајној забрани геолошких истраживања и експлоатације литијума и бора у Србији. Постављен је рок за 10. август.
– Ја сам рекао кад смо добили тај захтев пре неких 37-38 дана, да српска Влада не ради под ултиматумима, то је одавно познато. Морате изабрати нову Владу ако желите донети такав закон. Понављам да ми од средњег века до данас имамо рударство као део наше државе. Захваљујући рударству данас имамо електричну енергију и струју у вашем студију. Баш захваљујући овим рударима из Ресавице, између осталог, који ваде угаљ, који је и даље главни извор производње електричне енергије. Ја се тих рудара и рударства нећу никад одрећи. А да погодујем странцима или страним компанијама ми не пада на памет, али да сарађујем хоћу, ако је то наш национални интерес и ако добијемо гаранције од струке да нема угрожавања здравља грађана и животне средине. Понављам још једном, драги грађани, најмање 24 месеца од данас када причамо смо удаљени од евентуалног отварања рудника. Да би се он отворио, ми сви заједно, јавност Србије, грађани Србије, морамо добити уверавање да је живот грађана безбедан, сигуран, и да је животна средина безбедна. И да имамо економски интерес да се то одвија. То значи да нисмо само продавци и произвођачи сировина, него да код нас морају да се праве батерије и електрични аутомобили на крају. То је нешто што драматично мења економску снагу Србије, из тога нам расту плате и пензије, из тога јачамо војску, градимо путеве, улажемо у културу и спорт. При томе, то не оправдава угрожавање било чије сигурности, здравља грађана и животне средине. То је оно што је најважније грађанима – рекао је Вучевић и додао:
– Поплава је информација како ће свуда да се рудари, или како ће се копати по Србији. Поштовани грађани, за 21 годину, један рудник је у Србији отворен. Један рудник за преко две деценије. За две деценије, један рудник, то је Чукару Пеки, у оквиру Бора. Неко прича да ћемо отворити руднике свуда, лупетају, причају глупости да ће се свуда копати, да не знам где све има литијума. Али ми се боримо против вести да неко каже да ће се рађати деца с две главе, да жене неће моћи да рађају, да ће бити затрована вода. Али људи који нису прошли поред Рударско-геолошког факултета или медицинског, свако себи даје за право да прича. Ја нисам стручњак за рударско-геолошке теме, али сам довољно присебан да видим шта је наш национални интерес. Мислим да су те руде и минерали су Богом дани. Да су то наши природни ресурси. Немамо право да то не искористимо за наш развој.
Фото: Курир телевизија