Друштво

Ширење мреже школа у иностранству сa наставом на српском језику

Министарка просвете у Влади Републике Србије Славица Ђукић Дејановић указала је данас на то да се континуирано ради на развијању свести о значају српског језика у очувању националног и културног идентитета у иностранству и успостављању трајних веза са отаџбином.

Ђукић Дејановић је на обуци за наставнике, који се упућују на рад у допунске школе у иностранству и остварују образовно-васпитни рад на српском језику, рекла да је заједнички задатак ширење мреже ових школа и реализација активности усмерених на развијање свести о националном и културном идентитету.

Министарка је истакла да се образовно-васпитни рад на српском језику сада организује у 22 државе, док је у школској 2017/2018. години реализован у девет држава.

Она је навела да се настава сада реализује у Немачкој, Швајцарској, Француској, Италији, Словенији, Малти, Грчкој, Великој Британији, Норвешкој, Данској, Белгији, Холандији, Луксембургу, Шпанији, Русији, Јужноафричкој Републици, Аустралији, Новом Зеланду.

Према њеним речима, нове групе ученика у школама у којима се остварује овај вид наставе формиране су у школској 2023/2024. години по први пут и у Америци, Чешкој, на Кипру и Исланду.

Ђукић Дејановић је истакла да је важно и настојање надлежних дипломатско-конзуларних представништава Србије, као и удружења српских грађана у иностранству, да се оваква настава организује и у другим државама.

Министарка је прецизирала да су у овој школској години наставу похађала 9.162 ученика, распоређена у 502 наставне групе, док су наставу реализовала 134 наставника.

У школској 2017/2018. години, како је рекла, наставу је похађало 4.197 ученика, а реализовало ју је 47 наставника.

Она је изразила посебну захвалност Заводу за унапређивање образовања и васпитања, који је заједно са Министарством просвете организовао ову обуку за наставнике, уз уверење да ће она пружити стручну подршку у остваривању процеса наставе и учења, допринети унапређењу наставне праксе и обогатити већ позната методичка искуства.

Сигурна сам у то да ћете у земљи пријема на достојанствен начин представљати своју државу и да ћете својим професионалним радом допринети неговању српског језика, традиције и културе српског народа и јачању трајних веза са отаџбином, нагласила је она.

На обуци се обратио и директор Завода за унапређивање образовања и васпитања Златко Грушановић.

Фото: Министарство просвете