Политика

Брнабићева: „Рио Тинто“ није довела СНС, већ Демократска странка

Председница Скупштине Србије и потпредседница Главног одбора СНС-а Ана Брнабић истакла је данас да није истина да је било ко из СНС довео „Рио Тинто“ у Србију, већ да је то учинила Демократска странка у сарадњи са ДС С и Г17 плус и онима који су од 2001. до 2012. били на власти, и да другачије тврдње представљају политичко лицемерје. Она је одбацила тврдње председника Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, који је рекао да ДС није издала дозволу 2006. године „Рио Тинту“ за истраживање и експлотацију, јер тада, по Ђиласовим речима, ДС није била власт, већ опозиција.

Брнабићева је у Скупштини Србије набројала све документе и функционере, по годинама, везане за компанију „Рио Тинто“, односно ћерку фирму „Рио Сава“, који су потписивали државни функционери из ДС, Демократске странке Србије, као и из Г17 плус, који су тада били на власти.

Брнабићева је истакла да је ћерка фирма „Рио Сава Експлорејшен“ основана 16. маја 2001. године, указујући да тада на власти није био ни Александар Вучић, нити Ана Брнабић, Милош Вучевић, Дарко Глишић, нити било ко из СНС-а.

„Не, него Демократска странка, у сарадњи са Демократском странком Србије, Г17+, и осталима који су у периоду од 2001. до 2012. године били на власти. Још једном, ‘Рио Сава’ је основана у Републици Србији од стране ‘Рио Тинта’ 16. маја 2001. године“, рекла је Брнабићева на конференцији за новинаре.

Она је додала да је прва дозвола издата 8. јуна 2004. године, указујући да је тада Министарство рударства донело решење којим се предузећу „Рио Сава Експлорејшн“ дозвољава истраживање у Лозници.

„Председник Владе Србије у то време био је Војислав Коштуница из Демократске странке Србије, министри Радомир Наумов и Александар Поповић из Демократска странка Србије, председник Србије Борис Тадић из Демократске странке. Демократска странка није имала баш велику власт, само је имала председника Србије. А председник Скупштине био је Предраг Марковић из Г17+. Ово су људи који су били на власти када је ‘Рио Тинто’ добио истражну дозволу“, рекла је Брнабићева.

Влада, како је рекла, даље одобрава истраживања у оквиру тих проширених граница, истичући да је председник владе био Војислав Коштуница из Демократске странке Србије.

Брнабићева је рекла да је донет 2006. године нови Закон о рударству, а Законом који је до тада важио, а који је донет 1995. године, било је прописано да се, након завршетка истраживања, давање минералних сировина на коришћење врши јавним надметањем.

„Изменом закона о рударству, ово се укида, нема више јавног надметања, нема више прикупљања понуда, него се уводи правило да онај ко има истражну дозволу једини може да добије право на експлоатацију“, рекла је Брнабићева и подсетила да је председник владе био Коштуница, а Тадић председник.

„И никакве везе ДС није имала? Пали су с Марса? Драган Ђилас је био директор те фамозне Народне канцеларије председника. После тог закона у рударству 15. јануара 2007. године одобравају се додатна нова истражна поља ‘Рио Тинто’. Ко је био премијер – Војислав Коштуница, из Демократске странке Србије“, навела је председница скупштине.

Брнабићева је истакла да је 4. јануар 2008. године донет наставак геолошких истраживања на још додатних девет поља.

„И ниједну дозволу није издала ДС? Ђилас није знао о чему се ради? Заиста? Ви стварно мислите да су људи у Србији луди? Да су неписмени? Да не могу да погледају“, упитала је Брнабићева на конференцији за новинаре.

Она је указала да је 2008. године председник Новог ДСС-а Милош Јовановић, који је данас озбиљно против ‘Рио Тинта’ и литијума – већ био саветник у Влади Републике Србије.

Брнабићева је навела и да су 28. августа, када је премијер био Мирко Цветковић из ДС-а, одобрена додатна истраживања, па потом 15. септембра 2009. године одобрено је нових осам истражних тачака.

„Председник владе Мирко Цветковић, ДС, министар рударства енергетике Петар Шкундрић, Социјалистичка партија Србије, министар за заштиту животне средине и просторног планирања Оливер Дулић, Демократска странка, председник Републике Борис Тадић, Демократска странка, председник Скупштине Славица Ђукић Дијановић, СПС“, навела је Брнабићева.

Потом је истакла да је 2011. године поново промењен Закон о рударству.

„Влада ДС на предлог министра Оливера Дулића, 22. новембра 2011. шаље закон и у Скупштини се усваја обједињени Закон о рударству и геолошким истраживањима. Од два закона – закон о рударству и закон о геолошким истраживањима – праве један закон којим се лакше контролишу процеси и праве директне и недвосмислене везу између експлоатације истраживања и права континуитета између та два“, рекла је Брнабићева.

Каже де да је тим законом, оно што је урађено 2006. године, 2011. додатно цементирано.

„Влада Србије, вођена ДС, доноси и усваја стратегију управљања минералним сировинама. Влада усваја стратегију 26. јануара 2012. године у којој пише да компанија ‘Рио Сава Еxплоратион’ из Београда спроводи геолошка истраживања у Јадарском басену у западној Србији код Лознице… Између осталог, стратегија каже, процене су да ће до 2020. године учествовати у производњи литијума. Дакле, ту смо већ завршили и рудник“, навела је Брнабићева.

У Стратегији се каже да је потребан развој експлоатације литијума и бората због тога што су то минерални ресурси од светског значаја, те да је у целу инвестицију од истраживања па надаље ушла једна од водећих светских рударских компанија – „Рио тинто“.

„И сад не знају ко их је довео? И Александар Вучић је крив? Како вас није срамота?“, упитала је Ана Брнабић.

Стручњаке етикетирају као лобисте Рио Тинта ако кажу да је литијум добар

Председница Скупштине Србије рекла је данас да сматра да је важно да о пројекту ископавања литијума расправља стручна јавност, али је упозорила да када професори Рударско-геолошког или Машинског факултета изнесу мишљење да је пројекат добар за Србију, онда аутоматски буду етикетирани као лобисти Рио Тинта.

Брнабић је то изјавила, на конференцији за медије у Скупштини Србије, одговарајући на питање новинара да ли ће и када у парламенту бити организована расправа о питању ископавања литијума уз учешће стручне јавности.

Брнабић је додала да сматра да је веома важно да се чује мишљење стручне јавности.

Она је нагласила да када професори релевантних факултета јавно изнесу мишљење да је пројекат ископавања литијума добар онда аутоматски буду етикетирани као лобисти компаније.

„Или као што су мени рекли, да ја радим за приватну компанију, а не за народ. Значи, директно вам постављају етикету. Али зато дође песник, поета, да прича о литијуму и буде представљен као стручна јавност. И сад ми не треба да верујемо професору Рударског геолошког или Машинског факултета, али зато када се појави глумица и песник њих треба да слушамо“, рекла је Брнабић.

Нико се пре три године није жалио на потенцијални рудник у долини Јадра

Брнабић је изјавила да 2021. године, када је Рио Тинто завршио судију оправданости, а она била у посети Лозници, нико од грађана није дошао да се жали на потенцијалне опасности од рудника литијума, који би требало да се отвори у долини Јадра.

Она је, на коференцији за медије у Народној скупштини, истакла да су многи, који су сада против пројекта „Јадар“, у то време већ били продали своја земљишта компанији Рио Тинто.

„Видите да су 2021. године сви продавали своју земљу. И овај Ђедовић, што му је жена била кандидат за градоначелника Лознице, 2021. је продао своју земљу. Марко Благојевић, као кум Драгана Ђиласа, за 717.000 евра продао је своју земљу исте године. Ови Петковићи што данас говоре против Рио Тинта и што су оснивачи удружења ‘Не дамо Јадар’ продали су своју земљу Рио Тинту и онда основали то удружење“, рекла је Бранбић.

Коментаришући изјаву Златка Кокановића, из удружења „Не дамо Јадар“, да председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и немачки канцелар Олаф Шолц нису добродошли у Србију ако долазе због ископавања литијума, Бранбић је рекла да је занимљиво да то долази од човека који је у свој крај довео сталног известилаца за тзв. Косово Виолу фон Крамон, а која је, како каже, велики лобиста за незасвисност јужне српске покрајине.

„Њу је довео, бранио је секиром од својих комшија. Урсула фон дер Лајен, која каже да то мора да се уради у складу са највишим стандардима заштите животне средине, није добродошла, али највећи лобиста за независност тзв. Републике Косово јесте“, приметила је Брнабић.

По питања Шолца, Брнабић је навела да је он председник владе Немачке, чије компаније у Србији запошљавају више од 90.000 људи.

„За мене је он прилично добродошао“, рекла је Брнабић, додавши да се њих двоје често политички не слажу.

На питање да ли су тачни наводи Саве Манојловића из покрета „Крени-промени“ да Шолц и Фон дер Лајен ускоро стижу у Србију, Брнабић каже да она нема ту информацију.

„Код мене не долази нико“, закључила је председница Народне скупштине.

Брнабић је рекла и да су документи студије о утицају рудника литијума на животну средину озбиљни, као и да за њих гарантују људи који су на њима и радили, а да су међу њима неки од најеминентнијих професора који су стали именом и презименом иза тога.

Додала је да када је реч о могућим последицама, не треба да причамо напамет, већ треба да слушамо стручну јавност, „односно шта је проблем и шта нас толико плаши“.

„Од свих дезинформација које чујемо у јавности, хајде да чујемо стручне одговоре на то питање, а не шта би било када би било“, истакла је Брнабић.

Према њеним речима, за њу је невероватно да су у политици и данас још увек они, који су све ово радили, мењали законе, у стратегији поставили ово као циљ, а који се данас праве као да имају амнезију.

„И ничега се не сећају од овога. И нико ођедном није учествовао у овом и за све је крив Александар Вучић. Па неће бити. А, Рио Тинто у Србији је тачно 20 година“, казала је она.

Она је навела да нико у склопу свих тих истраживања није се до сада показао или се забринуо за животну средину и ођедном, како је рекла, сви су.

„Знам колико су озбиљни документи процене утицаја на животну средину и како се ради. И тим документима како морају да гарантују људи који су на њима радили“, закључила је Брнабић.

Не радим у интересу стране компаније, већ у интересу грађана Србије

Председница Скупштине Србије рекла је данас да она не ради за приватну компанију, већ у интересу грађана Србије и да не бежи од одлука које је донела као председница Владе Србије 2017. и 2022. године које се односе на пројекат ископавања литијума у Србији.

Она је на конференцији за новинаре рекла да није променила мишљење о значају ископавања литијума и истакла да тада нико није говорио из опозиције о заштити животне средине.

Говорећи о потписивању споразума о сарадњи са Рио Тинтом из 2017. године Брнабић је рекла да није заборавила на тај документ, већ говори о томе да они који данас причају да никакве везе нису имали са Рио Тинтом и који су против Рио Тинта и рударства и литијума су ти људи који су довели Рио Тинто у Србији и давали им истражна права.

Брнабић се осврнула и на то да је 2017. године када је потписивала споразум позвала све медије у Владу Србије и да тада нико није био против Рио Тинта, већ се само причало о томе да је то огромна шанса за Србију.

Председница скупштине је подсетила да је била 2021. године у Лозници и одржала прес конференцију, због тога што је Рио Тинто завршио претходну студију изводљивости.

„И као одговорна председница Владе Србије, која ради у интересу грађана изашла сам и рекла свима да је Рио Тинто завршио претходну студију оправданости“, навела је она и додала да је тада говорила о потенцијалима и о динамици пројекта.

„Нико ме није питао за заштиту животне средине, нико није био забринут за заштиту животне средине, нико није дошао из Горњих Недељица да ми каже, али зашто ви то гурате кад то није добро било за нас? Нико“, рекла је она и додала да се све променило у року од шест месеци.

Додала је да је увек радила у интересу грађана и подсетила да је била на састанку са Рио Тинтом у Лондону и да се опет тада нико није говорио о животној средини.

„Била сам у Рио Тинту у Лондону на састанку да видим, да се договорим како можемо да обезбедимо, по директном налогу Александра Вучића, да сав литијум остаје у Србији. То се нису сетили 2012. године, да овде буде читав ланац вредности, а не да извозимо сировину. И у циљу транспарентности изашла сам испред седишта Рио Тинта дала изјаву за медије. Нико ме није питао за заштиту животне средине. Нико није био против Рио Тинта, него ођедном се нешто десило, па су се сетили заштите животне средине“, рекла је она.

Брнабић је рекла да се разговарало да све сировине остану у Србији, да ми извозимо финалне производе, да на основу тога привучемо отприлике још 12 милијарди евра инвестиција до 2030. године и да све буде у складу са највишим стандардима заштите животне средине и додала да све то стоји у споразуму из 2017. године.

„Не стидим се и не мењам своје мишљење из дана у дан, или ако сам на једној или другој позицији, као што мењају они. Али је важно да људе разумеју политичко лицимерје. Ставила сам 2022. године тачку због тога што је било потпуно јасно да је та тема политизована“, рекла је она.

Одговарајући на питање, због чега је усвојена неуставна тачка о пројекту Рио Тинто 2022. године, и да ли се консултовала са неким, рекла да када се ради може доћи до грешке.

„Знате колико закона је усвојено од стране Народне скупштине Србије на које је Уставни суд реаговао и прогласио делове неуставним, дешава се. Погрешила сам очигледно. Ја нисам извршна власт и ја се надам да ће влада наставити да гура пројекат, али је свакако важно да се аргументовано разговара и да се не бежи шта је некада било“, рекла је она.

Одговарајући на то да одређене медије таргетира, Брнабић је рекла да она то не ради, већ да цитира онако како је чула у медијима, пре свега када се одређеним епитетима карактерише председник Србије Александар Вучић.

 

Фото: Танјуг, Владимир Шпорчић

Related posts

Градоначелник Ђурић: Радови се настављају, асфалтира се саобраћајница у тунелу из Сремске Каменице према граду

Новосадска ТВ

Јавна расправа о стратегији за унапређење положаја старијих лица

Новосадска ТВ

Градоначелник Ђурић на Мишелуку – Напредују инфраструктурни радови на урбанизацији МИШЕЛУКА 3

Новосадска ТВ