Политика

Брнабић: Свесрпски сабор нема никакве везе са дневном политиком

Председница Парламента Ана Брнабић изјавила је вечерас да одржавање Свесрпског сабора представља један историјски дан и да нема никакве везе са дневнополитичким темама, као што је Резолуција о Сребреници, већ представља стратешку оријентацију, озбиљност у вођењу једне државе и народа и постављању у региону, пред изазовима у Европској унији и свету.

„Величанствен и историјски дан и нешто о чему ће се причати годинама и вековима. Стизале су поруке од нашег народа из целог света колико им то значи. Србија је и у време сопствених криза као у поплавама 2014. године помагала Републику Српску (РС) која је била у истом проблему са милион евра. Затим са пет милиона евра за Сребреницу. Од 2014. године до данас Србија је за РС издвојила преко 107 милиона евра“, рекла је Брнабић за ТВ Пинк.

Она је коментаре, да је организовање Свесрпског сабора „наметање неке политике“, означила као нетачне и додала је председница Парламента, и нагласила да је председник Србије „живео за такав дан последњих 10 година“.

„То никакве везе нема са Резолуцијом о Сребреници, са наводима о придруживању РС. Те који то причају бих питала да ли су уопште прочитали Декларацију (Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа) коју смо усвојили? И у самој Декларацији се позивамо на поштовање Дејтонског споразума.Ми смо данас као СНС реаговаили на неке изјаве из Сарајева и ту је заиста питање – не умете да читате или нисте прочитали, па се изјашњавате“, рекла је Брнабић.

Додала је да не постоји општина у РС и у Федерацији, где су Срби већина, као што је Дрвар, где нема нечега што није помогла и изградила Србија у последњих 10 година, и истакла да нашем народу у тим местима то и те како значи, да осећају да Србија није ту за њих само „декларативно“ већ заиста ту, као пријатељ.

„Ово није дневна политика и никакве везе нема са глупостима које су желели да нам набаце или наметну неки светски моћници. Не, ово је пут којим смо ми кренули 2014. године који је сада прешао у ову фазу. Свесрпски сабор ће се наставити сваке две године, и биће тренутак када се окупимо и разговарамо о свим изазовима са којим се суоћава наш народ“, рекла је Брнабић.

Нагласила је да Сверспски сабор шаље пет порука и то да се јуче славило све што нас спаја, а оставило на страну све што нас раздваја.

„Члан седам, један од најважнијих Декларације је да Свесрпски сабор очекује пуну реализацију процеса националног помирења и превазилажење историјских подела унутар срског народа“, рекла је Брнабић.

Трећа порука је да српски народ жели мир, а четврта да се чувајући мир гради будућност.

„Пета порука је оно што је рекао председник Вучић, што се опет позива на мир и стабилност – српски национални интерес је економија. Само економски снажна Србија може да помогне свим Србима где год они живели. Снажна економска земља која је отворена за све“, поручила је Брнабић.

Она је истакла да све што Србија ради је за нас, а не против било кога.

„Да би пружили руку Хрватској ми смо отварали Хрватску кућу у Суботици, донирали књиге. Све што смо радили радили смо за људе, све било за људе. Чешкој смо донирали вакцине за време ковида на чему су нам захвалили. Шовинисти неће ни за такве ствари да кажу да је то лепо. Вучић је као председник рекао ако би се ми и Бошњаци нашли и држали заједно, а нико му није одговорио. То нико пре њега није урадио“, рекла је Брнабић.

Она је додала да не постоји председник који је толико пута био у Новом Пазару, Сјеници, Тутину.

„Ко гради клинички центар у Новом Пазару? Најмодернија школа у Србији, са базеном и таквим условима је у Сјеници. То је држава Србија платила. Немојте ви који живите у 90-им,били сте млади и популарни,да нас бркате са 90-им.У Декларацији,члан 15 говори да изражавамо пијетет према свим страдалима у ратовима у БиХ,свим жртвама,тога није било у УН“, поручила је Брнабић.

Председница Парламента је нагласила да Србија годинама уназад помаже и српске институције у Црној Гори – Српској кући, Матици српској, а само у последњих шест година 12 милиона евра епархијама и Српској православној цркви у тој земљи.

Она је рекла да Резолуција о Сребреници која је усвојена у УН, није резолуција за мир, јер је „гурана у тајности, без консултација и уопште покушаја било каквог договора“.

„Ми смо за мир. Они су гурали резолуцију у тајности, резолуцију која није за мир. Без консултација, без покушаја договора уопште. Декларација између Србије и РС је усмерена на мир“, рекла је Брнабић.

Поставила је питање зашто ЕУ не осуђује то што је председнику Србије и даље забрањена посета Јасеновцу, и зашто не реагује, и нагласила да на званичну ноту са питањем да поставе датум и услове под којима ће председник доћи у ту посету, а који се односе на то да ли би посета била приватна или званична – никада нису добили одговор.

Кометаришући протекле локалне изборе у Србији, Брнабић се захвалила свима који су указали поверење листи „Александар Вучић – Србија сутра“ и нагласила да је убедљива победа једна одговорност да се следе и остваре планови за напредак Србије и њених грађана.

„Мислим да смо на добром путу да до 2027. године просечна плата буде 1.400 евра, јер ће до краја ове године бити око 920 евра. Желимо да за три године достигнемо минималац и пензију од 650 евра. Просечна плата сада је око 825 евра, наш дуг је 47,7 одсто нашег БДП и надам се да ћемо до септембра, октобра добити инвестициони рејтинг – то значи нове инвестиције и повољније кредите за привреднике“, рекла је Брнабић.

Што се тиче резултата на изборима за одборнике београдских општина, Брнабић је рекла да на врачару не постоји нека неизвесност, већ да је то измишљена прича, а да се у општини Стари Град воде разговори и да ће се видети какав ће бити исход.

„Вучевић (Милош, председник СНС) свакако није задовољан неким стварима,као што је Ниш на пример.Вучић је рекао да му је тешко за Ниш, јер знамо колико смо уложили тамо. Од научно-технолошког парка и свега онога што је даље у плану. Негативни популизам доктора Милића (Драган, представник опозиционе листе „Др Драган Милић“) нама је одузео гласове. Мислим да није у интересу нишлија када неко каже ‘доста је да се паре из Ниша уливају у Београд’, мислим да тамо не постоји ствар која је урађена, а није плаћена из буџета“, рекла је Брнабић.

Она је рекла да сматра да то није сабоност, да никада неко из Београда није дошао у Ниш и рекао „нама ово треба“, и да то одвајање „ово је Ниш, ово је неко други – безвезе“.

„Заједно смо урадили много тога, али добро, ми морамо да из свега овога извучемо неке лекције“, закључила је Брнабић.