Србија

Заједничка седница влада Србије и Републике Српске,Једногласно усвојена Декларација о заштити националних интереса

Заједничка седница влада Србије и Републике Српске у присуству председника Србије Александра Вучића и председника РС Милорада Додика почела је у подне у Палати Србија, у оквиру Свесрпског сабора који се данас одржава у Београду.

После заједничке седнице влада Србије и РС биће размењени потписани документи, а уследиће и обраћање Вучића и Додика медијима.

Двојица председница ће са ресорним министрима потом обићи ветеране.

Централно обележавање манифестације „Један народ, један сабор – Србија и Српска“ почеће у 17 часова на Тргу републике, а ватромет је планиран у 21 час из Парка Републике Српске на левој обали Саве.

Сабор је почео јутрос молебаном у Храму Светог Саве, а затим је одржан састанак делегација Србије и Републике Српске који су предводили председник Србије Александар Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик, а коме је присуствовао и патријарх Порфирије.

Састанку су присуствовали и српска чланица Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председници парламената Србије и РС, Ана Брнабић и Ненад Стевандић, председници влада Милош Вучевић и Радован Вишковић.

На сабору учествују и чланови влада, званичници институција Србије и Републике Српске, као и представници Срба из региона.

Вучевић:Спремни да заједно са Републиком Српском радимо на очувању нац. идентитета

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да је Влада Србије јасно спремна да заједнички ради са владом Републике Српске на спровођењу свих споразума и меморандума, који ће бити потписани, али и на очувању националног и културног идентитета, не угрожавајући никога.

Он је на почетку заједничке седнице две владе рекао да их очекује пуно посла у бројним областима, али пре свега у очувању културног и духовног идентитета.

„Заједно ћемо радити са колегама из РС али и представницима српског народа у Црној Гори и Северној Македонији. Дајемо пуну подршку председнику Србије Александру Вучићу на спровођењу декларације, а као влада ми ћемо ту декларацију дати на усвајање скупштини у наредних 90 дана“, рекао је Вучевић.

Он је на почетку седнице дао на усвајање дневни ред и записник са претходне заједничке седнице одржане 17. маја, које су једногласно усвојене.

Додик: Српска ће Дан Републике убудуће обележавати 15. фебруара

Председник Републике Српске Милорад Додик саопштио је данас на заједничкој седници влада Србије и Републике Српске да ће Српска убудуће 15. фебруар обележавати као Дан Републике Српске, а да ће 9. јануар обележавати као Дан настанка Републике Српске.

Заједно ћемо, поручио је, убудуће обележавати Дан државности Србије – 15. фебруар.

Оцењујући Свесрпски сабор као форум свих грађана Србије и Српске, али и других народа који у њима живе, Додик је поручио да само државни и национални интерес нема алтернативу.

„Поносан сам што сам сарадник Вучића на овом питању на Декларацији, коју ћете ускоро добити, што је историјски документ који уједињујући рехабилитује српске националне интересе, јер само државни и национални интерес нема алтернативу“, поручио је Додик.

Рекао је да је припремљена Декларација, која ће бити достављена парламентима Србије и Српске на усвајање, заједнички напор за који ће ова генерација рећи: „Да, схватамо где смо, али савршено добро знамо где идемо“.

„Декларација је суштински национални документ, дала је одговоре на оно што није само тренутак већ и на догађаје у будућност и зато ћемо се потрудити да она буде власништво сваког човека“, поручио је Додик.

Додик: Само српски државни и национални интерес немају алтернативу

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је Декларација која ће данас бити усвојена историјски документ који рехабилитује српски национални интерес и истакао да само српски државни и национални интерес нема алтернативу.

Додик је на заједничкој седници влада Србије и Српске истакао да је поносан на председника Александра Вучића што је у Декларацији која ће данас бити потписана одбио све нападе.

Захваливши свима који су радили на том документу, Додик је позвао да се овакви сабори одржавају сваке друге године, јер, како је навео, „разумите да нам је веома тешко остати у БиХ са онима који нам намећу етикету геноцидности“.

Додик је поновио да неће одустати од тога да Република Српска, Дан Републике убудуће обележава 15. фебруара као Дан Републике, а 9. јануара као Дан настанка Републике Српске.

„Декларација је суштински национални документ, дала је одговоре на многе изазове и на оно што треба чинити у будућност“, рекао је Додик на заједничкој седници влада Србије и Републике Српске.

Поручио је да само српски државни и национални интерес нема алтернативу.

„Декларацијом се обухватају сви важни аспекти наших односа. Неки ће мислити да то није добро, али данас смо у времену када нема оклевања“, рекао је Додик и истакао потребу да српски народ рехабилитује своју снагу.

Оцењујући Свесрпски сабор као форум свих грађана Србије и Српске, али и других народа који у њима живе, Додик је поручио да је поносан и што је, како је казао, био сарадник Вучића на овом питању.

„Декларација је историјски документ који, уједињујући, рехабилитује српске националне интересе, јер само државни и национални интерес нема алтернативу“, поручио је Додик.

Он је рекао да је тај документ заједнички напор за који ће ова генерација рећи: „Да схватамо где смо, али савршено добро знамо где идемо“.

Додик је рекао и да је поносан што је био присутан и на државном пленуму на којем је дигао руку са формирање Републике Српске, јер је то био историјски дан, али је то, каже, схватио тек касније.

„Декларација је суштински национални документ, дала је одговоре на оно што није само тренутак већ и на догађаје у будућности и зато ћемо се потрудити да она буде власништво сваког човека“, поручио је Додик.

Истакао је да српски народ жели мир и данас то говори на Свесрпском сабору, који треба да буде поздрављен и од комшија, јер, како је рекао, Срби поштују свакога, свачији идентитет.

Навео је да је Српска православна црква за српски народ институција која је очувала идентитет готово у немогућим околностима.

Казао је да Република Српска жели јаку Србију, која је последње деценије непрепознатљива. „Србија се враћа на позиције да брани Дејтонски споразум, захвљајући председнику Александру Вучићу вратила се и обележавању заједничких датума из историје“, навео је Додик.

За антисрпску резолуцију о Сребреници, Додик је рекао да треба знати да су они који су је подржали, натерали Србе да у колективно памћење ставе те зле намере.

Вучић: Односи Србије и Републике Српске не смеју никад да трпе

Председник Александар Вучић изјавио је данас да Србија и Република Српска никад нису прекршиле договор постигнут пре 10 година, да без обзира на различита мишљења – никад не смеју да трпе односи Србије и Српске.

„Додик је рекао једну важну ствар око које смо се ми договорили још пре 10 година, анализирајући све наше грешке из историје. Пре 10 година направили смо први договор који никада нисмо прекршили, а то је да Србија и Српска, без обзира на то хоћемо ли некада имати различита виђења ствари, другачије мишљење по одређеним питањима, хоћемо ли некада лично бити у најбољима, понекад не у најбољим односима – да никада не смеју да трпе због тога наши односи“, истакао је Вучић, на заједничкој седници влада Србије и Републике Српске, у оквиру Свесрпског сабора у Београду.

Нагласио је да тај договор подразумева се никада у Србији не сме чути лоша реч о Српској и обрнуто, као ни о онима који воде Србију и Српску.

Вучић је подсетио да је било и периода када смо постављали зидове на Дрини.

„Да вас не подсећам на то да смо се стидели наретко свог народа из Крајине, којима смо затварали прилазе центрима наших градова и давали им само право да се крећу аутопутевима, као и до тога да увек имамо нешто да кажемо онима с оне стране Дрине“, рекао је Вучић.

Нагласио је да је поносан на то што је рођен у Београду, али да није никада због тога говорио да је бољи или већи од неког другог и подсетио да има порекло са друге стране Дрине.

„Само за нас Србе користе различите присвојне придеве, као надимке. Па имамо и хрватске Србе и босанске Србе, црногорске Србе, и овакве и онакве. Ми овде имамо у Влади Србије и Хрвате, а јесмо ли некада рекли српски Хрвати? Нисте никада могли да чујете такву синтагму или било шта слично. То само за Србе важи. То је ваљда остало још из оног времена Независне државе Хрватске, кад су се поносили неким српским генералима у усташкој војсци“, рекао је Вучић.

Додао је да вероватно и сада рачунају да „таквих добрих Срба има свуда“.

„Имамо ми таквих неколико и на Косову и Метохији, срећом свега неколико, јер наш јуначки народ на Косову и Метохији никада није и никада неће дозволити да остане без свог имена, српског имена и презимена и без своје српске државе. Ма колико тешко било, а пред нама су тешки дани“, рекао је Вучић.

Вучић: У Декларацији се говори о свему

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да се у декларацији, која ће данас бити усвојена, говори о Косову и Метохији, поштовању резолуције 1244, али се јасно говори и о дијалогу као суштинском решавању дијалога нас и Албанаца и поштовању споразума.

Он је на заједничкој седници делегација Србије и републике Српске рекао да су у Декларацији биране речи и да се „у њој говори о свему“.

„Уважили смо захтеве РС јер је то наша обавеза, постоје тачке у којима ја нисам био сасвим упућен, али сам прихватио заједно са Аном (Брнабић) и Милошем (Вучевићем) и другим члановима владе, јер нисмо ми ти који ће људима из РС говорити да боље разумемо њихове проблеме“, рекао је Вучић.

Вучић: Пред нама су тешки дани, мир је наш кључни интерес

Председник Србије Алексанадар Вучић изјавио је данас да су пред нама тешки дани, али да је мир кључни интерес Србије.

Он је на заједничкој седници делегација Србије и Републике Српске појаснио да су тешки дани пред нама пре свега због дешавања у Европи и свету, јер када сила удари на силу нико не жели да се повуче.

„Ако погледате Европу и САД они не могу да дозволе да Русија победи, а Русија да изгуби рат. И то нас води у светску катастрофу. Зато је наш витални интерес очување мира. Нападани смо, прогањани у Првом светском рату смо изгубили доста становника, у Другом исто. У антифашистичким покретима у бившој Југославији били су углавном Срби“, рекао је Вучић.

Због тога је време, истакао је он, да чувајући мир градимо будућност, јер да није било тих ратова било би нас више него Холанђана.“Зато је мир наш кључни интерес“, закључио је Вучић.

Вучић: Српски национални интерес је економија – ЕXПО 27

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас на заједничкој седници влада Србије и РС да је српски национални интерес економија без које, како је рекао, нема ни очувања ћириличког писма, ни очувања језика.

„Српски национални интерес је нешто о чему смо овде данас, чини ми се, можда не сасвим довољно говорили, а то је економија. Ми смо то назвали ЕXПО 27. Економија је суштина и прва тачка националне безбедности. Економски напредак је од виталног интереса и даје нам снагу“, рекао је Вучић и додао да то значи и привлачење нових инвеститора.

Он је додао да је то област у којој мора више да се ради са свима у региону – БиХ, Северној Македонијом, Црном Гором, Албанијом, Пиштином у оквиру Цефте, али и са свим европским партнерима.

Вучић је подсетио да је Србија била суочена са тешким притисцима по питању чланства Косова у Савет Европе, наводећи да Приштина није испунила ништа од предвиђеног ни Бриселским, нити Охридским споразумом.

„Истовремено, доношење резолуције о Сребреници, за коју ми не кријемо да је била поприште или место догађања ужасних и језивих ствари, и то на најснажнији могући начин осуђујемо, али на једно питање никада нисмо могли да добијемо одговоре. Ако је 2015. године донета генерална резолуција о геноциду почињеном у свим деловима света, због чега је морало да се доноси специфично осам лии девет година касније“, упитао је Вучић.

Каже да није добио одговор ни на питање да ли је та резолуција о Сребреници донела мир унутар БиХ и у региону.

„Не, донела је радост једнима, а донела је бес и гнев на другој страни. А онда долазимо до кључног трећег питања, а што сте онда доносили ту резолуцију? Па управо због тога, да бисмо се ми међусобно сукобљавали, а да би онда долазили велики миротворци из Европе и света који ће да нам држе лекције и лупају пацке по сопственом нахођењу, онако како мисле да то њима одговара“, рекао је Вучић.

Вучић је поручио да Србија мора да буде отворена за разговор са свима, додајући да се и у декларацији јасно говори о европској перспективи.

„Ми морамо да сарађујемо са нашим партнерима на западу, допало се то некоме или не, јер сутрадан ће сви да траже и своје плате, али и да траже своје место у модерном свету, а чудиће се уколико то не будемо били у стању да обезбедимо“, рекао је Вучић.

Вучић је навео да у самој декларацији постоји једна тачка која говори о чувању наших традиционалних пријатељстава, оних која смо увек умели да чувамо и у најтежим могућим временима.

Порфирије: И српски народ има право да се сабира и потврђује свој духовни идентитет

Патријарх Порфирије поручио је данас на заједничкој седници влада Србије и Републике Српске, у оквиру Свесрпског сабора, да сваки народ, као и српски, има право да се сабира и одржава своје саборе и потврђујемо свој духовни идентитет.

„Ово јесте Сабор нашег српског народа, пошто сваки народ има свој печат и своју посебност, то јест има свој идентитет, што је духовна категорија. У зависности од тога који је духовни идентитет, што ће рећи какав је и који је корен – зависиће све остало. И у томе је наш народ један и јединствен и просторно и дијахроно“, рекао је патријарх.

Како је рекао, све ово што су пре њега говорили на заједничкој седници влада, а нарочито председник Србије Александар Вучић подвлачећи фундаментални значај економије, без које нема сигурности нити безбедности, још је један једнако важан фактор, а то је духовни идентитет.

„Веома је важно да будемо оно што јесмо, јер може бити да можемо обезбедити све спољашње, али ако нас нема, онда је то празна орахова љуска. И у том смислу, као и сваки други народ имамо право да се сабирамо и саборујемо, манифестујемо, потврђујемо и сведочимо ко смо и шта смо – свој идентитет, него имамо и обавезу да то чинимо ако хоћемо да нас има, да нас буде“, рекао је Вучић.

Поручио је да се зато сабирамо не против било кога, већ за то да будемо оно што јесмо.

„Сабирамо се да бисмо дарове које смо добили од Бога умножили у славу Његову, да бисмо без страха и без комплекса, знајући ко смо и шта смо, ступали у креативан, плодотворан дијалог са свима који су око нас и који су са нама, како бисмо онда били способни да умноживши оно што је наше, обогаћујемо и наравно увек отворени, кад год је то могуће, да обогаћујемо себе“, навео је патријарх.

Навео је да се заједно, сабирамо се да бисмо подржавајући једни друге, били бољи себи, бољи међу собом, али и бољи према другима који су позвани да буду наши ближњи, а за које смо ми позвани да их видимо као ближње.

„Сабирамо се на молитви, Сабор почињемо молитвом да бисмо били једно у врлини, у добру, у спремности да разумемо једни друге, међу собом, да можемо да прихватимо једни друге и онда када имамо различите ставове по одређеним питањима и темама. Сабирамо се да бисмо разумели да смо неопходни, да смо потребни једним другима. Зато се и ја молим Богу да и овај наш сабор и саборовање, као и сваки сабор који има за циљ добро, увек буде Богом благословен“, поручио је Порфирије.

Једногласно усвојена Декларација о заштити националних интереса

На заједничкој седници Влада Србије и Републике Српске данас је једногласно усвојена Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.Парламенти Србије и РС би у наредних 90 дана требало да усвоје Декларацију.Председник Владе Србије Милош Вучевић оценио је да је то историјска одлука.

 

Фото: Танјуг Владимир Шпорчић

 

 

 

Related posts

У Србији јутро уз мраз, током дана и до 17 степени

Новосадска ТВ

(ВИДЕО) НОВОГОДИШЊЕ ОДЛУКЕ Како поставити реалне циљеве и остварити их?

Новосадска ТВ

ПРЕДСТАВЉЕНИ ПРОИЗВОДИ који ће се наћи на акцији „Најбоља цена“ – Вучевић: Од 1. септембра до краја октобра 81 врста производа по цени нижој од акцијске!

Новосадска ТВ