Србија

На састанку српских и кинеских парламентараца потврђена изузетна сарадња две земље

Делегација Народне скупштине Републике Србије састала се четврти пут у оквиру Комисије за сарадњу са Свекинеским народним конгресом (СК СКНК) са колегама из Народне Републике Кине и том приликом потврдила чврсту опредељеност обе земље за наставак пре свега искрене, пријатељске и плодоносне сарадње утемељене на највишем нивоу званичника, председника Александра Вучића и Си Ђинпинга.

Потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за спољне послове Марина Рагуш је на почетку изразила задовољство што су и председник Александар Вучић и председник Си Ђинпинг препознали у заједничкој изјави управо Комисију за сарадњу као механизам за наставак континуираног продубљивања пријатељства између Србије и Кине. Истакла је дубоку захвалност НР Кини на посвећености у очувању светског мира и стабилности и поштовању међународног поретка заснованог на међународном праву, на принципијелној и континуираној подршци Србији по питању суверенитета и територијалног интегритета по питању Косова и Метохије, као и захвалност на подршци у међународним организацијама и институцијама, а пре свега Уједињеним нацијама.

„Сва ова тешка питања са којима се Србија суочава лакше се превазилазе уз помоћ и подршку наших искрених пријатеља, међу којима Кина заузима посебно место. Србија неизмерно цени што смо прва земља у Централној и Источној Европи са којом ће Кина изградити како је председник Си рекао заједницу са заједничком будућношћу у Новој ери“, нагласила је она.

Председник Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу др Угљеша Мрдић назначио је да се односи две земље огледају у узајамном уважавању, подршци у питањима од суштинског националног интереса за две стране, посебно када је у питању очување суверенитета и територијалне целовитости две земље, као и у области узлазне економске сарадње. Рекао је да посебан печат и квалитет изванредних политичких односа дају и лични пријатељски односи председника Србије и Кине, Александра Вучића и Си Ђинпинга. Такође, рекао је да сарадња законодавних институција представља врло важан сегмент даљег продубљивања свеобухватног стратешког партнерства и да је укупна међупарламентарна сарадња у претходном периоду била изузетно добра и пратила је тренд општих билатералних односа.

„Са поносом могу да истакнем да је у претходном сазиву Народне скупштине, Посланичка група пријатељства са Кином имала 100 чланова од 250 посланика колико броји Народна скупштина. Тај податак говори о жељи и заинтересованости посланика да раде на унапређују односа са Кином”, закључио је Мрдић.

Потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику Снежана Пауновић говорила је на тему билатералне економске и трговинске сарадње, као и на тему заштите животне средине и енергетике. Она је рекла да је већ три године за редом НР Кина највећи страни инвеститор у Србији и да се сврстава у ред наших најзначајнијих економских партнера. Предложила је унапређење сарадње у сфери инвестиција, и то посебно кроз greenfield, процес приватизације и пројекте јавно-приватног партнерства. Посебно је нагласила значај Споразума о слободној трговини са НР Кином који ступа на снагу 1. јула 2024. године. У циљу повећања извоза у НР Кину, осим учешћа на сајмовима, замолила је кинеске пријатеље да се размотри могућност за унапређење сарадње кроз организовање трговинских мисија, обуке о најбољим начинима за представљање на кинеском тржишту и успостављање ближе сарадње институција за промоцију трговинске сарадње.

„Када говоримо о билатералним споразумима Србије и Кине, примена Споразума о слободној трговина је први корак заједничке будућности Србије и Кине. Пред нама су велики задаци јер смо у обавези да испратимо државничку визију наша два председника за које слободно могу рећи да су најважнији фактор мира и стабилности на светској политичкој сцени”, изјавила је Пауновић.

Саветник председнице Народне скупштине др Михаило Јовановић рекао је да је НР Кина у претходним годинама била важан фактор у развоју Србије и да овај сусрет делегација потврђује огроман потенцијал практичне сарадње о којој су почетком маја разговарали двојица председника. Он је истакао достигнућа и успех Србије у развоју вештачке интелигенције, ИКТ сектору, биотехнологији, верујући да је пред нама једно ново поглавље кроз интензивирање сарадње у области ИКТ-а, имајући у виду да управо Кина, диктира глобалне трендове у иновацијама и технолошким достигнућима и да ће Меморандум о разумевању о јачању сарадње у области дигиталне економије као и о сарадњи у области информационих и комуникационих технологија између наше две земље, томе помоћи.

„Захваљујући одлучној и одговорној политици председника Вучића, наша држава је 2014. године ушла у фазу прогресивног развоја читавог друштва. Тадашња премијерка Ана Брнабић и свесрдна подршка председника Вучића су поставили темељ модернизације Србије и најзаслужнији су што ИКТ сектор из године у годину бележи највећу стопу раста, најбрже је растућа привредна грана у Србији, a наша земља у погледу дигитализације и вештачке интелигенције је међу водећим у Европи. Искрено верујем да ћемо, у годинама пред нама, заједничким радом са НР Кином, посвећеношћу и безрезервном узајамном подршком на геополитичкој сцени допринети даљем интензивирању свеукупне сарадње наше две земље, предвођени снажним политичким и пријатељским односима председника”, изјавио је Јовановић.

Потпредседник СК СКНК Пенг Ћингхуа пожелео је срдачну добродошлицу српским колегама и рекао да верује да ће уз заједничке напоре та Комисија допринети како продубљивању односа између две земље, тако и између две законодавне институције. Јасно је назначио да је недавна историјска посета кинеског председника Србији отворила ново поглавље сарадње и да су председници Александар Вучић и Сиђинпинг заслужни за скок и историјске успехе наших односа, као и да је то пут ка грађењу заједничке будућности и да су Србија и Кина челични пријатељи који деле и добро и зло.