ДруштвоНови Сад

Новосађани за два и по месеца рециклирали 27.000 боца и лименки

Чланица Градског већа за имовину и имовинско-правне послове и заштиту животне средине у Новом Саду Мира Раденовић Бојић изјавила је данас да су Новосађани за непуних два и по месеца рециклирали више од 27.000 пет боца и алуминијумских лименки, као и да се расписивање тендера за изградњу регионалног центра за управљање отпадом у том граду може очекивати већ до краја ове недеље.

У разговору за Танјуг истакла је да вредност јавне набавке, за изградњу регионалног центра, износи 120 милиона евра.

„Ми смо од ЕУ добили 40 милиона евра и оно што је важно за Нови Сад јесте да ћемо у наредних три месеца изабрати извођача радова. То значи да након тога креће изградња регионалног центра и да ће Нови Сад веома брзо, односно за непуних годину и по до две, имати потпуно успостављен систем управљања чврстим отпадом, односно комуналним отпадом на начин на који то раде најразвијеније европске земље“, најавила је Раденовић Бојић.

Чланица Градског већа у НС подсетила је да је пре неколико дана у Новом Саду отворено прво рециклажно двориште од планирана три.

„Рециклажно двориште је један посебан објекат, односно једна посебна локација где грађани Новог Сада могу да доносе сав онај отпад који суштински не треба да заврши у вашим кантама и на депонији. То су батерије, акумулатори, различите врсте амбалаже која је опасна или од потенцијално опасних материја, компјутер и све оно што заправо можемо да рециклирамо и да му дамо неки нови живот након рециклаже“, рекла је Раденовић Бојић.

Додаје да је град Нови Сад пре две године поставио посебне врсте контејнера на јавним површинама.

„Почели смо од контејнера за стакло, то су бела звона. Затим смо поставили контејнере за пет амбалажу, подземне контејнере за пет амбалажу. Поставили смо пет рецикломата и у плану нам је да поставимо још десет. Ту се рециклирају пет боце и алуминијумске лименке и оно што је кључно, последње што смо радили је да смо поставили и плаве контејнере за папир и картон“, казала је чланица Градског већа.

Раденовић Бојић истиче да грађани путем апликације „Мој рецикломат“ могу скупљати бодове за сваку амбалажу коју убаце у апарат и на тај начин освојити одређене награде.

„Прошли месец су најбољи сакупљачи, односно рециклери, добили карте за Еxит, затим карте за различите културне догађаје, позоришне представе, музичке догађаје, концерте, чак и карте градску плажу“, нагласила је.

Она подсећа да град већ четврту годину заредом награђује најбоље ученике основних и средњих школа бициклом, с циљем промоције еколошког превоза.

„На овај начин их подстичемо да размишљају позитивно у смислу смањења издувних гасова и смањења загађења ваздуха с једне стране, а са друге стране подстичемо их да рециклирају и да штите животну средину у Новом Саду“, казала је Раденовић Бојић.

Највеће препреке у спровођењу рециклажног програма у Новом Саду, према њеним речима, представљају нерегистровани сакупљачи.

„Важно је да грађане у том смислу едукујемо, да посебно одвајају отпад како бисмо утрошили што мање енергије“, закључила је она.

 

Фото: Pixabay