Друштво

Одржана трибина „Дечји свет је већи од екрана“

Друга трибина у оквиру нове кампање Телекома Србије „Дечји свет је већи од екрана“ одржана је у Новом Саду са циљем да се подигне свест јавности о утицају преране и прекомерне употребе дигиталних уређаја на децу у раном развоју.

Према речима директорке Сектора за односе са јавношћу Телекома Марије Бошковић, тема употребе екрана у дечјем узрасту је глобално присутна тема.

„Друштва широм света покушавају да спроводе различите активности како би утицали на то да се деца што здравије развијају. Кроз пројекат ‘Дечји свет је већи од екрана’, ми смо укрстили два наша стратешка правца, први је улагање у младе и образовање, а други наш покушај да реагујемо и људе позовемо да наше услуге користе на одговоран начин“, рекла је Бошковић.

Шеф катедре за неуронауке у васпитању и образовању доктор Ранко Рајовић рекао је да деца у четвртом разреду проведу три до пет сати гледајући у екран.

„Рецимо, дете одлази у виртуелни свет и дете гледа… Ако је видео игрица, у пола сата преласка нивоа промени много допаминско-сератонинских циклуса и то је као неко дрогирање. Пошто се све брзо дешава, кад изађу из тог света, њима је досадно“, рекао је Рајовић.

Логопед Завода за психофизиолошке поремећаје и говорну патологију „Проф. др Цветко Брајовић“ Маријана Мирковић истакла је да имамо пораст деце која касне у говорно-језичком развоју.

„Један од проблема је што родитељи врло рано децу излажу екранима, а деца се брзо вежу. На тај начин губе могућност да се спонтано развијају у сопственом окружењу, а родитељи не виде значајне последице по будући развој“, казала је Мирковић.

Докторка Бојана Дрљан са Факултета за специјалну едукацију додала је да постоји озбиљан корпус који указује на то да екран утиче на кашњење у развоју.

„Не нужно на поремећај, али је изузетно негативан фактор за развој деце. Нису ту у питању само говорно-језичке способности већ и сродне когнитивне као сто су пажња, памћење и регулисање емоција, као и решавање конфликта“, закључила је Дрљан.

 

Фото: pixabay