У оквиру 91. Међународног Пољопривредног сајма, 23.05.2024. традиционално је одржана манифестација и скуп Дан сточара на Новосадском сајму, у организацији Департмана за сточарство – Пољопривредног факултета, Нови Сад; Института за зоотехнику – Пољопривредног факутета, Београд, Земун и Института за сточарство, Београд, Земун, а уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије. На почетку скупа председници комисија поднели су извештај о квалитету изложених живих експоната по врстама домаћих животиња за говеда, овце, козе и коње, прокоментарисали су какав је квалитет изложених грла и образложили зашто су баш ти излагачи награђени. Приказани су и резултати спровођења главних одгајивачких програма код свих наведених и осталих врста домаћих животиња, где је евидентно код свих забележен пораст квалитетних приплодних грла, осим у козарству где је пад заустављен.
У оквиру програма биле су предвиђене и тематске целине на различите стручно-научне теме, као што је значај квалитета индивидуалне контроле млека за даље унапређење квалитета и количине млека код грла. Где је констатовано да је добар квалитет сировог млека између осталог, неопходан предуслов за производњу квалитетног и здравствено безбедног млечног производа, са жељеним саставом, сензорним карактеристикама и дужим роком трајања. Контролом квалитета млека фармери добијају поуздане информације о производним перфомансама сваке јединке и уколико се резултати исправно користе, фармер може повећати ефикасност своје фарме, побољшати здравље и добробит стада, рано открити болести, побољшати квалитет крајњег производа – млека и смањити негативан утицај на околину.
Затим је одржано предавање на тему значаја смањивања утицаја микотоксина у храни за животиње, са акцентом на аспект очувања здравственог стања животиња, као и самог квалитета производа код потрошача. Представљене су модерне стратегије за превенцију и контролу микотоксина, како у ратарској, тако и у сточарској производњи.
На самом крају развијена је дискусија на тему спровођења одгајивачких програма, истакнуто је због чега су одгајивачки програми толико битни и толико важни, продискутован је њихов ефекат и њихов резултат.
Генерални закључак је био да ти награђни излагачи и грла припадају једном светском квалитету и нивоу и то је знак да су примењене селекцијске мере апсолутно инкорпориране у сточарску производњу Републике Србије код самих одгајивача, јер је то резултат рада и напора, како самих фармера, тако и одгајивачких организација које их прате и подржавају у том смислу.