Политика

Данас гласање о резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини УН

У Генералној скупштини УН данас ће се гласати о резолуцији о Сребреници, коју су предложиле Немачка и Руанда.

Иако се, према процедури Генералне скупштине, одлуке доносе консензусом, за који је потребно да све државе буду сагласне око текста нацрта резолуције, о предлогу резолуције о Сребреници ће се гласати, пошто се Србија, Русија и Кина противе њеном усвајању.

На гласању у Генералној скупштини УН земље немају право вета, а свака од 193 државе чланица има право на један глас.

Иако Црна Гора није међу коспонзорима, најављено је да ће та земља гласати за усвајање резолуције, након што је поднела амандмане на нацрт резолуције.

Стална мисија Србије при УН је апеловала на коспонзоре резолуције да, у интересу свих, пре свега народа у БиХ, али и свих чланица УН, повуку текст резолуције, како државе чланице не би биле доведене у позицију да гласају о осетљивом питању које захтева консензус.

Делегацију Србије у Њујорку предводи председник Александар Вучић.

Вучић је у понедељак, пре пута у Њујорк, присутвовао молебану који је у Храму Светог Саве у Београду одржао патријарх СПЦ Порфирије, који је Вучићу пожелео да има мудрости и одлучности да сведочи истину.

По благослову патријарха Порфирија у подне ће у знак подршке српском народу звонити звона на свим црквама Српске православне цркве.

Вучић:Детаљно сам информисао председника Анголе о последицама гласања о Сребреници

Председник Србије Александар Вучић разговарао је телефоном са председником Анголе Жоаом Лоренсом и детаљно га информисао о свим чињеницама, притисцима и последицама везаним за данашње гласање о Резолуцији о Сребреници на Генералној скупштини Уједињених нација.

Како је објављено на званичном инстаграм налогу председника „будуцностсрбијеав“, разговор је био одличан и пријатељски.

„Истакао сам да ће се Србија, у одбрани своје слободе и образа, борити до последњег тренутка, да ни овога пута нећемо истукнути пред већом и јачом силом, јер снагу налазимо у светињи коју бранимо, правди и истини, као и у подршци пријатеља“, наводи се у објави председника.

Додаје се да је председнику Анголе захвалио на поштовању, уважавању и разумевању које је ова земља кроз историју показивала према Србији, њеном суверенитету и територијалном интегритету, као и да га је замолио да и у овим тешким околностима подржи слободарски, правдољубив и независан дух у међународној политици, за шта су се, како се наводи, и Србија и афричке земље одувек залагале.

 

Фото: Танјуг Зоран Цолић