Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић нагласио је данас да ће Уговор о слободној трговини са Кином, који ступа на снагу 1. јула, донети велику добробит Србији и српским произвођачима и нагласио да ће, између осталог, захваљујући томе 10.412 домаћих производа бити ослобођено од царине.
„Србија је једина земља у Европи која има тај споразум, за наше компаније и привреду отворили смо врата највећег тржишта на свету. Више од 10.400 производа ће бити ослобођнео на том тржишту, и то је по мом мишљењу мала револуција – велика шанса за све компаније“, казао је Момировић новинарима на аеродрому „Никола Тесла“ где је испратио други авион хуманитарне помоћи намењене угроженом становништву у Појасу Газе.
Прецизирао је да је Србија једина земља у Европи која има споразум о слободној трговини.
„За наше компаније и привреду отворили смо врата највећег тржишта на свету. Више од 10.400 производа ће бити ослобођнео на том тржишту, и то је по мом мишљењу мала револуција – велика шанса за све компаније“, казао је Момировић.
Шанса ће се развијати у наредним годинама, рекао је министар и нагласио да је Уговор конкретна мера која ће допринети остваривању циљева из Програма „Скок у будућност“.
Подсетио је да је само у прошлој години извоз смрзнуте малине имао раст на том тржишту од 350 одсто.
„Од 1. јула, када уговор ступи на снагу, царина за смрзнуту малину више неће постојати. То су велике ствари, велики револуционарни кораци“, оценио је министар и подсетио да ће тај уговор и сви постигнути споразуми имати ефекте у наредним годинама што је веома добра ствар.
Момировић је то изјавио одговарајући на питање новинара да прокоментарише посету кинеског председника Си Ђинпинга Беогаду и бенефите које се могу очекивати у економском погледу.
Према његовим речима, Србија и Кина потписале су споразуме којима се гради заједничка будућност наше две државе.
Нагласио је да очекује да ће све то генерисати веома много инвестиција.
„Очекујем да ће то бити конкретна мера која ће допринети основном циљу наше политике ‘Скок у будућност’, да просечна плата буде 1.400 евра, да просечна пензија буде 650 евра“, навео је и подсетио да смо прешли велики пут претходних година.
„Практично смо изградили инфраструктуру са нашим кинеским пријатељима и заједнички подигли кључне индустријске капацитете“, рекао је Момировић и додао да ту пре свега мисли на рударски басен Бор и на железару Смедерево.
То су, како је прецизирао, компаније које данас извозе милијарде евра.
„То су компаније које су инвестирале у Србију више од милијарду и 400 милиона евра“, рекао је он и нагласио да морамо да направимо нови искорак, да уђемо у инвестиције које подразумевају нове технологије, авангардне индустрије, вештачку интелигенцију, летеће аутомобиле, ….
Према његовим речима, све ово је још једна нова велика страница у нашим односима. Оценио је да није мала ствар када председник највеће државе на свету, када најмоћнији човек на планети одабере да баш Србија буде земља коју ће посетити, да му баш Александар Вучић као председник Републике буде домаћин.
Додао је да то показује и каква је данас репутација Србије.
„Пре само неколико недеља председник Вучић био је у посети председнику (Емануелу) Макрону у Паризу када је дочекан са ништа мањим почастима него што је председник Си дочекан пре неколико дана“, казао је Момировић и нагласио да Србија на тај начин гради односе са свим земљама, како у Европи, тако широм света.
„Не одричемо се традиционалних пријатеља, све то радимо у интересу нашег народа“, навео је он и изразио уверење да ће привреда наћи пут који је влада утабала.
Изразио је очекивање да ће људи истражити и открити то тржиште, да ће подићи инвестиције, да ће пласирати све више производа на том тржишту.
На питање како ће неке земље гледати на посету каже да је председник Кине посетио и Француску и да му се не чини да неко прети санкцијама председнику Макрону.
„Сви данас раде са Кином. Кина је најмоћнија трговинска сила. Да се не лажемо, ми имамо трговинску размену са Кином у износу већем од шест милиона долара. Кина је други најважнији економски партнер Србије. Али економска размена Немачке и Кине је много већа“, навео је он и додао да Србија том сарадњом обезбеђује само боље предуслове за нашу привреду и грађане.
Сви желе да имају што дубље економске и политичке односе Кином, пре свега због својих грађана, казао је Момировић.
Фото: Pixabay