Министар одбране Милош Вучевић присуствовао је данас церемонији спајања колосека на деоници Нови Сад-Суботица у Бачкој Тополи. Данашњој церемонији, заједно са министром Вучевићем, присуствовали су министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, амбасадор Народне Републике Кине у Србији Ли Минг, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, председник општине Бачка Топола Адриан Сатмари, менаџерка Града Суботице Загорка Панић и представници кинеске амбасаде и компаније China State Railway Group CO.
Том приликом министар Вучевић истакао је да је данашње спајање новог колосека на деоници Нови Сад-Суботица доказ челичног пријатељства између НР Кине и Србије.
– Ово је нешто што у пракси показује шта значи договор руководства двеју држава, шта значи воља да се они можда и најдаљи снови, готово неоствариви, досањају и остваре. Ја сам поносан на Србију у којој се подразумева да ће се овај пројекат завршити. Ја сам поносан на Србију у којој данас живимо, да грађани знају да ће бити урађена ова пруга – рекао је министар Вучевић.
Обраћајући се присутнима, он је рекао да је поносан на Србију која има снагу да заједно са кинеским партнерима на овом пројекту сваки дан ангажују преко 2.000 људи.
– И поносан сам на Србију где ће се до краја ове године, за 80 минута путовати од Београда до Суботице. Да ће се од Београда до Бачке Тополе путовати за сат времена и четири минута. Да ће Бачка Топола и Суботица бити на 16 минута. То је деловало немогуће, а ово смо заједничким снагама успели да урадимо и ово је велика победа, нашег народа, наших грађана. Наравно, уз свесрдну подршку кинеских челичних пријатеља – рекао је министар одбране и честитао свима који су ангажовани на изградњи брзе пруге.
Министар Вучевић нагласио је да је овакав пројекат скок у будућност.
– То је модернизација Србије, без одрицања од наше традиције и историје, нашег националног, културног идентитета. Нема раздвајања, само спајања. Само са спајањем традиционалних вредности и у процесу модернизације Србија може да успе. Тако да честитам свима који сте радили. Обећали сте председнику Вучићу да ћете завршити раније пројекат, око тога нема преговора, и још једном смо чули да ће годину дана раније бити завршен овај сјајан пројекат. И свакако да се повезујемо и приближавамо нашим искреним пријатељима из мађарске државе која храбро заступа и брани српске интересе на путу европских интеграција, али и заступа не само српске интересе, него Мађарска данас брани и међународни јавни поредак и мирну коегзистенцију свих држава и веру у суверенитет једнаких – рекао је министар Вучевић.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић рекао је да брзе пруге нисмо никада имали и да ће ова пруга бити завршена годину дана пре рока.
– Изградња брзе пруге значи да ће наша земља бити боље саобраћајно повезана и постати кичма на Коридору десет који постаје коридор на коме ће се возити брзи возови. Када буде завршена брза пруга до Будимпеште и када до краја године почнемо да радимо нових 230 километара брзе пруге од Београда до Ниша, кренућемо да развијамо брзу пругу према Скопљу, а затим Солуну, па ћемо у наредним годинама имати више од 1.500 километара брзе пруге између Атине и Будимпеште. То ће обезбедити будућност за Западни Балкан и Србију ставити на централно место развоја – нагласио је министар Весић.
Амбасадор Народне Републике Кине у Србији Ли Минг захвалио је Влади Србије на великој бризи и датој подршци за изградњи пруге Београд-Будимпешта додајући да, под стратешким вођством шефова двеју држава, билатерални односи Кине и Србије настављају да се продубљују, а да је економска и трговинска сарадња снажна.
Заменик генералног директора China State Railway Group CO Ванг Тонгђун рекао је да је пруга Београд-Будимпешта интергрални део модернизације Србије и кључни пројекат појаса и пута који су заједно изградиле Кина и земље централне и источне Европе, а да је сарадња са Владом Србије и железничким ресорима допринела убрзању изградње пруге.
Пруга за велике брзине од Београда до Будимпеште представља један од најважнијих пројеката у нашој земљи. Српска деоница пруге дуга је 183,1 км и на њој је изграђено 58 нових мостова, 45 пропуста, а реконструисан је један вијадукт. Пруга ће бити електрифицирана и опремљена савременим сигнално-сигурносним уређајима. Очекује се да ће се, када радови на мађарској страни буду завршени, од Београда до Будимпеште возом стизати за мање од три сата.