Србија

Ни 23 године од терористичког напада у Ливадицама починиоци нису пронађени

Канцеларија за Косово и Метохију Владе Републике Србије саопштила је да се данас навршава 23 годинe од како је на територији Косова и Метохије почињен један од најмонструознијих терористичких напада, у коме је погинуло 12, а повређено 43 Срба.
У Ливадицама код Подујева, у експлозији мине која је била постављена испод моста на магистралном путу, у ваздух је дигнут аутобус „Ниш експреса“, у коме су се налазили расељени Срби, који су у пратњи војника Кфора ишли у Грачаницу да обележе Задушнице.
У овом монструозном нападу погинули су: Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Мирјана Драговић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић, Драган Вукотић и Небојша, Снежана и Данило Цокић, који је имао свега две године.
Ни после више од две деценије за овај злочин нису одговарали ни непосредни извршиоци ни њихови налогодавци, што између осталог сведочи о потпуној неспособности и незаинтересованости привремених институција самоуправе у Приштини да се суоче са злоделима почињеним у име такозваног независног Косова, али и о пасивности међународне заједнице.
Поражавајућа је чињеница да је овај случај затворен, а да је јединог осумњиченог, Фљорима Ејупија, који је у првостепеном поступку био осуђен на 40 година затвора, тзв. Врховни суд Косова ослободио 2009. године, услед недостатка доказа.
Злочин у Ливадицама десио у присуству међународних снага безбедности и управо зато представља и пораз међународне заједнице на Космету, која се показала недораслом да осигура безбедност за Србе на КиМ, али и правду за све жртве.
Подсећамо да се још увек не зна ко је убио српску децу у Гораждевцу, 14 жетелаца у Старом Грацком, породицу Столић у Обилићу, ко скоро свакодневно пали и руши српске куће и скрнави цркве и манастире на Космету.
Нажалост, Срби су и данас на Косову и Метохији грађани другог реда и изложени су разним видовима дискриминације, притисика и застрашивања, што има за циљ њихово протеривање из покрајине, а мржња која је однела животе наших сународника у Ливадицама и даље живи, па је у таквој атмосфери немогуће очекивати да Приштина учествује у нормализацији односа и стварању мирнодопског друштва на Космету.
Управо зато, захтевамо од међународне заједнице и Приштине да поново отворе истраге свих злочина над српским народом и другим неалбанцима на Космет, јер док год то не буде учињено Косово и Метохија ће бити уточиште и сигурна зона за зликовце и терористе.
Влада Републике Србије никада неће престати да тражи правду за жртве овог и других монструозних злочина почињених широм покрајине, наводи се у саопштењу.

Парастос у Ливадицама, још нема правде за убијене Србе

Парастосом жртвама у цркви Свете Петке и на сеоском гробљу у Лапљем Селу, данас је обележена 23. годишњица од злочина у Ливадицама код Подујева када је у нападу на аутобус „Ниш експреса“ живот изгубило 12 Срба.

Расељени Срби са Косова и Метохије су тог 16. фебруара 2001. године, под пратњом КФОР- а кренули пут Грачанице на задушнице.

У месту Ливадице, недалеко од Подујева у пропусту испод магистралног пута, био је постављен експлозив који је активиран у моменту када је преко њега пролазио аутобус „Ниш експреса“. Том приликом страдало је 12, а повређена су 43 Србина.

Сестра погинуле Мирјане Драговић, Јелена Стојановић, изјавила је да она и њена породица неће дозволити да се њена сестра, али ни остали страдали у овом злочину, забораве.

„Често се питам колико смо трпељив народ, колико можемо да издржимо и једино што ми даје одговор је нада. Још увек не знам одакле нам толико срце да можемо да рачунамо да ћемо да останемо овде, али је једно сигурно, да нећемо да заборавимо – ми моју Мирјану, све оне који су страдали, отети и они који су убијени овде на Косову и Метохији. Нећемо дозволити да се њихова имена забораве и чују колико год је до нас“, рекла је Јелена Стојановић.

Гордана Ђорић, која је тог 16. фебруара била у једном од аутобуса, изјавила је да је свакодневно прогањају слике свега оног што је тог дана видела.

„Тај дан је мени увек у сећању, поготово када се приближавају ови датуми. Враћају ми се све те слике, тако да ја ових дана не могу да функционишем. Размишљам о том дану, о тим мученицима који су настрадали, породицама које су остале без својих најмиллијих. То ће дубоко остати у нама који смо доживели и видели све оно што смо видели тог дана“, рекла је Гордана Ђорић.

Парастосу је присуствовао је и Помоћник директора канцеларије за КиМ, Игор Поповић који је позвао представнике међународне заједнице да поново отворе случај Ливадице и да се одговорни за злочин приведу правди.

„Имамо случајеве да се Срби приказују као терористи само зато што бране своја права на локалне самоуправе, своја права на живот у безбедном окружењу, тамо где су рођени и где су провели цео свој живот. Позивам међународну заједницу, позивам и одговорне локалне институције да уместо тих прогона Срба, те своје капацитете које троше на прогон недужних људи преусмере на проналажење криваца који су одговорни за напад на аутобус“, рекао је Игор Поповић.

За злочин над Србима у Ливадицама нико није одговарао.

Врховни суд тзв. Косова је у другостепеном поступку ослободио Фљорима Ејупија, јединог осумњиченог за убиство 12 и рањавање 43 Србина који су се налазили у том аутобусу.

Адвокат Живојин Јокановић који је учествовао у судском процесу у случају Ливадице изјавио је да је случај чудним сплетом околности затворен.

„У случају Ливадице имали смо идентификованог извршиоца по једном опушку ДНК узорка, што је најсигурнији начин идентификације. Извршилац је осуђен, али у једном чудном поступку у врховном суду, у присуству међународних судија, поступак бива обустављен и он се ослобађа услед недостатка доказа“, рекао је адвокат Јокановић.

У злочину у Ливадицама живот су изгубили Сунчица Пејчић, Слободан Стојановић, Живана Токић, Мирјана Драговић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић, Драган Вукотић, брачни пар Снежана и Небојша Цокић, као и њихов двогодишњи син Данило.