У Србији око 53 одсто ангажованих у науци чине жене, а оне чине и већину на институтима, где их има чак 60 одсто, изјавила је саветница за послове међународне сарадње Центра за промоцију науке Катарина Стекић и оценила да наша земља по томе предњачи у Европи.
„За овако добре податке можемо да захвалимо управо програмима који се годинама организују у сврху промоције науке, посебно код жена, девојака и девојчица“, рекла је Стекић за Танјуг.
Навела је да се један од тих програма односи на оснивање подкаста са женама који су још доступни на јутјубу, затим програм у коме су представници Центра за науку долазили у школе и са ученицама организовали радионице, све како би их инспирисали да се и оне баве науком, а тренутно је актуелан програм који се фокусира на жене у енергетици.
Говорећи о томе шта би могло да се поправи у овој области, саветница Центра за промоцију науке рекла је да резултати у технолошком сектору нису тако добри као рецимо у друштвеним или биолошким наукама, где су жене заступљене на лидерским позицијама.
„У технолошким наукама и сектору иновација ситуација је неповољнија, па је у области иновација жена само 13 одсто. То би ваљало да се поправи, као и стање у повезивању науке са привредом кроз стартап системе, дакле кроз подршку женама да започну своје бизнисе и да науче да идеје и резултате пренесу у привреду. На томе се још може радити“, истакла је Стекић.
Када је реч о актуелним конкурсима из ове области навела је конкурс Лореал-Унеско „За жене у науци“, затим јавни позив Министарства за науку на који жене могу да се пријаве за добијање средстава за одласке на конференције, за објављивање чланака и слично.
Према њеним речима, 20. фебруара се расписује јавни позив Центра за промоцију науке за програме промоције и популаризације науке који ће бити још једна прилика за научнице у Србији.
Центар за промоцију науке је јавна институција, коју је 2010. године основало Министарство науке Србије са задатком да промовише науку и технологију.