Члан извршног одбора компаније Дунав осигурање Мило Марковић изјавио је данас да ова компанија има пакете осигурања такве да у случају пожара у стамбеном објекту који је у власништву корисника осигурања, накнаду штете може остварити и комшија ако је оштећен и и његов стамбени објекат.
Број предмета осигурања који се могу укључити у полису је велики, рекао је Марковић за Танјуг, односно поред објеката који подразумевају станове и куће, могу се осигурати и помоћне просторије као што су магацини, гараже, викендице и пословне просторе.
„Можемо осигурати и робу која се налази у тим објектима, ствари у домаћинству које чак укључују и вредности као што је накит“, рекао је Марковић.
Трајање процене штете зависи од случаја до случаја, објаснио је Марковић, а сам процес почиње стварањем безбедних услова да проценитељ компаније приступи објекту.
„То буде врло брзо у року од неколико сати, затим следи процена наших инжењера и економиста и брзо након тога у року од неколико дана осигураници могу очекивати новац на рачуну. Закон каже да је то највише 14 дана, али се ми трудимо да то увек буде и пре тог законског рока“, рекао је Марковић.
На питање који су услови потребни да неко постане осигураник, Марковић је рекао да су услови доста релаксирани.
„Мора да постоји нека дозвола, грађевинска, употребна за тај објекат, међутим ми правимо изузетке често. Углавном потребно је да постоји доказ о власништву и битно је напоменути да и закупац може да осигура објекат, међутим новац у случају штете добија власник“, објаснио је Марковић.
Додаје да није ретка пракса у Србији да власник кроз уговор о закупу пребацује обавезу на закупца да он осигура објекат.
Када је реч о свести и заинтересованости грађана да постану осигураници, Марковић је казао да подаци говоре да број осигураника из године у годину расте.
„Међутим када погледамо учешће броја осигурања у броју потенцијалних објеката који се могу осигурати, то је још увек веома мало и неке процене кажу да је то тек десетак одсто. Када неко узима кредит у банци има обавезу осигурања хипотеке па се тако одлучује за осигурање“, рекао је Марковић и апеловао на све грађане да размисле о осигурању својих објеката и домаћинстава.
„Износи вреде по неколико десетина хиљада евра“, рекао је Марковић.
Пакети Дунав осигурања које грађани могу да изаберу су разноврсни, а избор зависи од потреба и афинитета.
„Већ кроз основни пожарни пакет покривени су бројни ризици као што су пожар, удар грома, експлозија, затим град и олуја. Они опрезнији могу узети проширени пакет који укључује и покриће земљотреса, поплаве, излива водоинсталација. Такође осим заштите своје имовине могу се одлучити и за заштиту свог комшије, и за њих је свакако препорука да узму и полису која укључује и осигурање од одговорности“, рекао је Марковић.