Друштво

Ристић: Хронични болесници терапију да прилагоде временским околностима

Начелник Одељења за срчану инсуфицијенцију Клинике за кардиологију Универзитетског клиничког центра Србије Арсен Ристић поручио је хроничним болесницима да током температурних осцилација, којима смо сведочили током протекле недеље и које се очекују у данима који су пред нама, избегавају физички напор, али и да са својим лекарима терапију и дозе лекова које узимају прилагоде временским околностима.
Ристић је за Танјуг појаснио да када је температура виша дозе лекова треба да буду нешто мање, а да, са друге стране, када је хладно, дозе лекова би требало да буду нешто веће.

„Наравно, уколико се друге околности нису промениле, ако се није променила тежина пацијента или се није појавила нека друга придружена болест“, појаснио је Ристић.

Он је нагласио да је битно и да пацијенти разумеју да то не значи да терапију мењању из дана у дан или из сата у сат.
„Неки пацијенти измере притисак и ако им је нормалан онда не узму лекове и онда им он за три до четири сата буде већи. Мора се разумети да терапија која се даје делује за цео дан и вредност притиска коју измеримо сада за пет сати ће бити потпуно другачија“, објаснио је он.
Ристић је истакао да је једнако битно и то да хронични болесници контролишу притисак и пулс у кућним условима најмање три пута недељно, независно од времена кад узимају терапију и колике су им вредности притиска и пулса.
Он је додао да пацијенти оболели од ове врсте болести треба да избегавају било какав физички напор, чак и ако не осећају симптоме.
„Сваки физички напор у околностима на које организам није припремљен представља додатно оптерећење, значи тражи нову енергију, тражи нову количину кисеоника у срчаном мишићу, а ње нема довољно јер су крвни судови на срцу због дугогодишњег процеса атеросклерозе сужени. Тако да савет за наше болеснике је да се, кад год се време нагло мења, избегавају велики напори у таквим околностима, да дају неколико дана времена, то је обично три до пет дана“, рекао је Ристић.
Појаснио је да су најугроженији они који болују од атеросклерозе, исхемијске болести срца, ангине пекторис, као и они који су преживели срчани удар.
„Они веома лоше реагују на нагле промене времена зато што им је неопходно време да се прилагоде на нове временске околности. Не одговара им ни екстремно хладно, али ни то да се из тог хладног времена промене услови и да време буде топлије, зато што то, пре свега, подстиче варијације вредности крвног притиска, зато што хладноћа утиче као констриктор, дакле крвни судови се додатно скупљају“, рекао је начелник Одељења за срчану инсуфицијенцију Клинике за кардиологију УКЦС-а.
Он је апеловао на све који осећају неке од тежих тегоба да позову Хитну помоћ или да оду у најближу државну болницу.
„Ако им се деси бол у грудима, гушење, неки необичан и неправилан срчани рад, јако брз срчани рад или изгубе свест. Иза оваквих симптома може да стоји или срчани удар или нека од крупних кардиоваскуларних болести које, ако се брзо препознају, могу да се збрину, али ако се препознају касно, онда су нам шансе да помогнемо тим пацијентима много мање“, рекао је Ристић.
Напоменуо је да у Србији 60.000 људи годишње умре услед компликација кардиоваскуларних болести, а да је чак 30 одсто њих могло бити спречено адекватним применама превентивних мера.
Грађани са којима је Танјуг разговарао нису имали тегобе попут ових, али истичу да су поспани, као и да данима уназад не знају како да се обуку, будући да се време мења из дана у дан.
„Нисам метеоропата, али ми је непријатно, мало ми се манта у глави и притисак ми варира. Није нормално да око Светог Јована буде плус 20 степени, треба да буде минус 20, а обрнуто је“, рекао је један од наших саговорника.
Када је реч о ономе што ових дана узрокује тегобе хроничних болесника – температурним осцилацијама, према оцени метеоролога аматера Марка Чубрила, оне ће постати умереније током последњих дана јануара.
„Од четвртка до петка температура се променила за око 20 степени. Очекивало се овако нешто. Температура ће ових пар дана бити ниска, али негде у просеку за јануар. Током ноћи ће бити мраза, температура ће ићи до минус пет. Преко дана мало изнад или испод нуле. Затим улазимо у мало стабилнији период“, рекао је Чубрило за Танјуг.
Он је додао да ће период стабилног времена потрајати до краја месеца, а да ће се температуре током дана кретати до 10 степени Целзијуса, а током ноћи падати који степен испод нуле.