Србија

Србију ове године са крузера посетило 180.000 туриста, 35 одсто више него лане

Србију је ове године са крузера посетило 182.765 туриста, што је за 35 одсто више него лане, а забележено је 1.405 пристајања крузера, објавила је данас Агенција за управљање лукама.

Највише пристајања остварено је у Београду, 566, затим у Новом Саду, 372, у Доњем Милановцу, 268 и Голупцу, 177.

Осим добрих резултата, овогодишњу сезону обележила су отварања три нова међународна пристаништа и то у Сремској Митровици, Земуну и Шапцу, па Србија сада има 10 отворених пристаништа.

Када је реч о броју путника са крузера, Србија је трећа земља у Дунавском региону, после Аустрије и Мађарске а нашу земљу са река обилазе туристи из целог света, из Америке, Канаде, Мексика, Азије, западне Европе.

Њихова потрошња годишње износи око 3,5 милиона евра, а процењује се да су индиректни приходи од крузинга, услуге роминга, улазнице за музеје, храна и пиће, дупло већи.

Из Агенције за управљање лукама наводе да су ради потпунијег искоришћавања наутичких потенцијала наше земље иницирали развојни пројекат „Заплови Србијом“, а у склопу њега планирана је изградња и отварање међународних путничких пристаништа у Сремским Карловцима, Апатину, Баноштору и Великом Градишту, Рам.

Планирана је и изградња пет марина на Дунаву и развој домаћег и прекограничног линијског и каналског саобраћаја.