Србија

Булајић: Од наредне године 18 нових електромоторних возова на пругама Србије

Вршилац дужности директора „Србијавоза“ Иван Булајић најавио је данас да ће наредне године на пругама Србије саобраћати 18 нових електромоторних возова последње генерације, који ће омогућити да се отворе неке нове линије, али и појачају и унапреди квалитет постојећих линија.

“ Од априла или маја месеца 2024. почећемо да уводимо у редован саобраћај нове возове. Ми имамо сада флоту од 21 модерног електромоторног воза, плус три „соко“ воза, а кад добијемо још 18 најновијих електромоторних возова последње генерације то ће бити значајан помак и у комфору“, казао је он за Танјуг.

Булајић је нагласио да цела флота нових возова стиже до краја године.

Он је навео и да је „Србијвоз“ успео да за две године оствари велики раст броја путника, пре свега интензивирањем маркетиншке кампање, али и унапређењем куповине карата пуштањем мобилне апликације, а доста је рађено и на чистоћи и редовитости возова.

Булајић је подсетио и да је поново отварена и линија Суботица – Сегедин која је атрактивна путницима, јер је доста тачна, наглашавајући да је за само две недеље продато преко 2.000 карата на тој линији.

„Мислим да ова линија још увек није довољно популаризована у јавности и да ће тај број сигурно значајно порасти“, додао је в.д. директора „Србијавоза“.

Он је на питање када ће се до Будимпеште ићи возом, казао да радови на прузи Београд – Будимпешта који се изводе са српске стране од Новог Сада до Суботице напредују јако добро и да су ту према информацијама из Инфраструктуре железнице Србије они не само у роковима, већ се спроводе и брже него што је предвиђено.

„Дефинитивно до децембра наредне године та линија ће бити завршена и тиме ћемо моћи да пустимо брзе возове од Београда до Суботице“, нагласио је Булајић.

Он је међутим додао да када је реч о директној вези од Београда до Будимпеште, не може да 100 одсто сигурно каже када ће то бити, јер мађарска страна ради пругу на својој територији.

„Ми ћемо сигурно завршити пре и онда чекати само да они заврше свој део да бисмо возом ишли директно од Београда до Будимпеште“, казао је саговорник Танјуга.

Он је најавио и да „Србијавоз“ у наредном периоду планра запошљавање нових људи и у фокусу за наредну годину ће пре свега бити извршне службе, односно посаде возова, машиновође и кондуктери.

„Време је да се припремимо за будућност обнављањем инжењерског кадра. Србијавоз и железница генерално су пре свега инжењерске фирме и желели бисмо да запослимо једну нову генерацију инжењера који ће полако преузимати знање и вештине од својих старих колега и како би та транзиција прошла без проблема“, казао је Булајић.

Он је нагласио и да се „Србијавоз“ већ повезао и да има јако добру сарадњу са Машинским факултетом и са Железничком техничком школом, и да има и потписане уговоре о дуалном образовању.

„Оно што такође планирамо да радимо наредних година је да вратимо и стипендирање ученика. Да деца која су из средина које нису из Београда, могу да приуште себи школовање на свим школама у Београду и да имају гарантовано радно место након тога“, казао је он.

В.д. „Србијавоза“ је навео и да запослени у тој компанији могу да очекују повећање зарада, али није могао да прецизира колико, јер још увек није потписан колективни уговор.

„Могу да кажем само да смо у 2021. повећали зараде за 10 одсто, у 2022. за 12,5 одсто, тако да очекујемо да ће и ове године бити слично повећање, односно прилично значајно повећање зараде. То нису мале цифре и на кумулативни уговор имамо 40-50 одсто повећање зараде за само три године. То је стварно добар сигнал да држава води рачуна о железници“, нагласио је Булајић.

Када је реч о цени возних карата саговорник Танјуга је казао да „Србијавоз“ за сада нема неке јасне планове да значајно повећава цене карата, јер како је нагласио сматра да железници треба да буде јефтинији превоз од осталих како би се вратили људи на зежелезницу.

„Ми имамо наше стандардне попусте на које су се путници навикли, међутим ове године смо за кориснике пензионерске картице дали 30 одсто попуста за куповину карата, а за кориснике студентске картице 20 одсто попуста“, подсетио је Булајић.

Он је нагласио и да је „Србијавоз“ започео једну јако лепу акцију „Соколом за сокола“, којом из сваке продате карте донира један динар за очување критично угрожене врсте степског сокола.

„Од тог новца заједно са Електромрежом Србије (ЕМС) и осталим партнерима инсталираћемо на линији Београд-Нови Сад, на далеководима ЕМС гнезда за сокола како би се та популација одржала и како бисмо, надамо се, скинули коначно са те критичне листе“, закључио је он.