Србија

Вучић, Радев, Алијев и Жиофре пустили у рад гасну интерконекцију Србија-Бугарска

Председник Србије Александар Вучић, председник Бугарске Румен Радев, председник Азербејџана Илхам Алијев и шеф делегацији ЕУ у Србији у Србији Емануел Жиофре пустили су данас у рад гасну интерконекцију Србија-Бугарска.

Они су на свечаној церемонији, у гасној станици Трупале код Ниша, заједно притисли тастер и покренули гасовод.

На церемонији присуствују министарка енергетике и рударства Дубравка Ђедовић, министар спољних послова Ивица Дачић, министар одбране Милош Вучевић, министар за рад Никола Селаковић, министар финансија Синиша Мали, као и директор Србијагаса Душан Бајатовић и представници гасних компанија из Бугарске и Азербејџана.

Вучић: ГАСОВОД ДО БУГАРСКЕ ће диверзификовати изворе снабдевања гасом

Председник Србије Александар Вучић стигао је са председницима Бугарске и Азербејџана Руменом Радевим и Илхамом Алијевим у гасну станицу Трупале, где ће пустити у рад гасну интерконекцију Србија – Бугарска и изјавио да ће гасовод до Бугарске ће диверзификовати изворе снабдевања гасом.

Заједно са председницима три земље стигао је и амбасадор Европске уније у Србији Емануел Жиофре.

Вучић је рекао да ће пуштањем интерконектора Србија обезбедити диверзификацију и алтернативу у снабдевању гасом и да ће у будућности бити сигурнија земља по питању енергетске безбедности.

„Србија ће сада моћи да купи на отвореном тржишту гас на седам терминала“, рекао је Вучић, а бугарски предсеник је прецизирао да тренутно гас може да се купи на шест терминала, а да ће од марта бити могуће купити гас на седам.

Вучић, Радев и Алијев обилазе гасну станицу Трупале.

Церемонији присуствују и министари у Влади Србије Дубравка Ђедовић Хандановић, Ивица Дачић, Милош Вучевић, Никола Селаковић,

Нови гасовод ће омогућити сигурније и стабилније снабдевање гасом из различитих извора, а посебно из Азербејџана.

Изградња новог гасовода у дужини од 109 километара од Ниша до Димитровграда трајала је 12 месеци.

Укупна дужина двосмерног гасовода Србија-Бугарска је 170 километара, од Новог Искара у близини Софије до Ниша.

У Србији су изграђене и четири мерно- регулационе станице у Пироту, Димитровграду, Белој Паланци и Нишу, као и једна велика примопредајна станица у Трупалама код Ниша.

Србија је потписала уговор о интерконекцији са Булгартрансгасом и комерцијални уговор о снабдевању до 400 милиона кубних метара гаса из Азербејџана до краја 2024. године.

Бугарски оператер преноса гаса Булгартрансгас ЕАД и оператор транспортног система Транспортгас Србија потписали су у новембру уговор о интерконекцији на новој тачки Калотина-Димитровград на новоизграђеном интерконектору Бугарска-Србија.

Из Азербејџана можемо да добијамо до 400 милиона кубних метара гаса годишње до 2026. године, док се од 2027. године те количине могу повећати до три пута.

Гасна интерконекција до Бугарске је важна и због гасификације југоисточног дела Србије, јер омогућава прикључење на гас привреде и домаћинстава у Пироту, Димитровграду и Белој Паланци и развој секундарне гасне мреже у Нишу.

Гасна интерконекција до Бугарске јача позицију Србије на гасној мапи Европе, јер гасовод Србија-Бугарска капацитета 1,8 милијарди метара кубних омогућава и транзит гаса из Азербејџана и Каспијског региона до земаља централне Европе.

Укупна вредност гасног интерконектора Ниш – Димитровград – Бугарска износи 85,5 милиона евра.

Пројекат је финансиран делом кроз бесповратну помоћ ЕУ, у висини од 49,6 милиона евра, као и 25 милиона евра повољног кредита Европске инвестиционе банке који ће Србија плаћати за део гасовода који пролази кроз Србију.

Република Србија је за овај пројекат издвојила 15 милиона евра и 7,5 милиона евра за припремне радове и пројектовање.

Гас чини 13 одсто потрошње примарне енергије у Србији и до сада је могао да се добије само са две улазне тачке, преко гасовода Балкански ток и из Мађарске.

Гасни интерконектор, који повезује гасне мреже Србије и Бугарске, повећац́е диверсификацију извора енергије у Србији и региону Западног Балкана, омогуц́авајуц́и Србији сигурније и стабилније снабдевање из различитих система гасне мреже, посебно из Азербејџана и будуц́ег ЛНГ терминала у Александрополису у Грчкој који може да прима гас из целог света.

Нови гасни интерконектор повезац́е постојец́у српску мрежу у Нишу са бугарском мрежом у престоници Софији у дужини од 109 километара на српској страни.

Са пречником цеви од 700 мм и максималним притиском од 55 бара, његов капацитет ц́е омогуц́ити пренос 1,8 милијарди кубних метара природног гаса годишње, што је еквивалентно 60 одсто укупне годишње потрошње Србије.

Поред Ниша, гасовод обухвата и још три мерно-регулационе станице за гас у Белој Паланци, Пироту и Димитровграду, што ц́е омогуц́ити да ова три града и региона Србије, њихови грађани, школе, болнице, предузец́а, добију приступ гасном снабдевању за грејање и индустријску производњу.

Због знатно мањег загађења животне средине и вец́е флексибилности у погледу производње електричне енергије, природни гас представља опционо прелазно фосилно гориво ка потпуно обновљивим изворима.

ЕУ је на почетку 2023. године Србији обезбедила пакет енергетске подршке вредан 165 милиона евра, како би се грађани и мала и средња предузећа лакше носили са растућим ценама енергије и зеленом транзицијом.

Додатно је одобрено 31,2 милиона евра за изградњу новог ветропарка Костолац (кредит КфW-а од 81,8 милиона евра) и 16,1 милион евра за реконструкцију хидроелектране Власина (кредит ЕБРД 61,6 милиона евра).

ЕУ је највећи донатор Србије у области енергетике у коју је инвестирала преко милијарду евра бесповратних средстава од 2000.године.

Алијев:Пуштање интерконектора допринеће енергетској сигурности и развоју Србије

Председник Азербејџана Илхам Алијев рекао је данас да ће пуштање у рад интерконектора допринети развоју Србије, али и да ће допринети побољшању енергетске сигурности не само Србије, већ и целе Европе.

„Данашња церемонија је церемонија пријатељства и партнерства, желим да честитам председницима Србије и Бугарске. Гасовод ће допринети енергетској безбедности Србије и Бугарске, као и Европе“, рекао је Алијев обраћајући се на конференцији приликом пуштања у рад гасне интерконекције Србија – Бугарска у Трупалама код Ниша.

Додао је да је Азербејџан, проналазећи партнера у Србији, проширио свој простор за извоз гаса.

„Ми смо извозили гас у осам земаља, а сада је Србија девета земља у коју ћемо извозити гас. Све су то европске земље, а данашње пуштање интерконектора у рад ће допринети побољшању европске енергетске безбедности“, навео је Алијев.

Алијев се захвалио Вучићу на позиву и прилици да поново посети Србију за коју је рекао да је прелепа и нагласио да је након прошлогодишње посете, Вучић након само месец дана од те посете, дошао у Азербејџан, као и да то сведочи брзом развоју односа две земље.

„Ми смо стратешки партнери и потписали смо Споразум и о стратешком партнерству. Кроз наша дела ми потврђујемо посвећеност овоме што смо потписали. Желим да истакнем да су моји лични односи и пријатељство са Александром допринели овом нашем развоју“, рекао је председник Азербејџана.

Алијев је оценио да под руководством Александра Вучића, Србија води независну политику и развија се.

„Србија следи независну политику, а то је политика која служи интересима српског народа и нама као пријатељима. Ми смо одушевљени његовим достигнућима и подржавамо нашу билатералну агенду конкретним делима на терену. Ја сам уверен да ће пуштање у рад интерконектора допринети индустријском развоју Србије, јер знам да председник Србије има огромне планове када је реч о индустријском развоју ваше земље“, рекао је Алијев.

Алијев је додао да ће до 2027. Азербејџан удвостручити извоз гаса у Европу, и да одлучно иде ка том циљу.

„Достигли смо извоз већи од осам милијарди кубних метара, а ове године ће бити већи од 12 милијарди“, рекао је Алијев и додао да ће то чинити 50 одсто извоза широм света.

Радев: Мењамо енергетску мапу Европе

Председник Бугарске Румен Радев изјавио је данас да се пуштањем у рад гасног интерконектора између Србије и Бугарске мења енергетска мапа Европе.

„Зато што интерконектор представља гаранцију за диверсификацију и безбедност снабдевања не само за наше две земље већ за цео регион и није случајно да је то препознала и Европска комисија као пројекат од узајамног интереса“, поручио је Радев на церемонији обележавања почетка рада Гасног интерконектора Србија – Бугарска.

Радев је истакао да је интерконектор много више од повезивања наших националних гасних мрежа.

„Интерконектор Србија-Бугарска представља много више од инфраструктурног пројекта, то је симбол растућих технолошких капацитета у нашим земљама, то је симбол успешне и плодоносне сарадње између Србије, Бугарске и Азербејџана.

Сарадња која води ка дугорочном отпорном економском расту нашег региона јесте израз наше воље да заједно градимо своју европску будућност. То је показатељ амбициозне визије Европске уније за безбедне и поуздане енергетске изворе“, истакао је бугарски председик.

Жиофре: Данас Србија диверзификује своје енергетске изворе и постаје отпорнија

Шеф делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре изјавио је данас у Нишу, на церемонији обележавања почетка рада Гасног интерконектора Србија – Бугарска, да Србија данас диверзификује своје енергетске изворе и постаје отпорнија, што је показатељ њене стратешке оријентације и посвећености европским интеграцијама.

Жиофре је навео да је ЕУ омогућила готово 50 милиона евра бесповратних средстава за овај пројекат, а Европска инвестициона банка 25 милиона евра повољних кредита, уз додатних 20 милиона евра за изградњу интерконектора на бугарској територији.

„То је део подршке од једне милијарде у протеклом периоду, зато што је Србија кандидат да постане чланица Европске уније. Заиста се унапред радујемо убрзању реформи како бисмо учинили гасни сектор још конкурентнијим. План раста ће омогућити додатне могућности за реформе и за додатна средства. Данас Србија диверзификује своје енергетске изворе, Србија постаје отпорнија и то је показатељ њене стратешке оријентације и посвећености европским интеграцијама“, истакао је Жиофре.

Како је рекао, ЕУ се суочила са енергетском кризом, али је и поред тога прискочила Србији у помоћ са 165 милиона евра помоћи, како би се помогло најрањивијима и како би се смањили рачуни за енергетику.

„Омогућавамо да се елиминишу загађивачи попут угља, да се иде ка природном гасу, тј. декарбонизацији наше економије у складу с Европском Унијом. ЕУ снажно је подржала овај пројекат како би се диверзификовали извори снабдевања енергијом за Србију. И заиста, тиме се окончава пуна зависност од руског гаса. Нама су потребни поуздани партнери и потребни су нам поуздани добављачи“, изјавио је Жиофре.

 

Фото: Танјуг Димитрије Николић

 

 

Related posts

Позив младима за добровољно служење војног рока

Новосадска ТВ

Вучић: У среду путујем у Лондон на састанак Европске политичке заједнице

Новосадска ТВ

„Чистоћа“ отклонила последице невремена у 176 улица

Новосадска ТВ