Супруга председника Александра Вучића, Тамара Вучић учествовала је данас на регионалној конференцији о ретким болестима у Новом Саду и том приликом изјавила да је Србија побољшала дијагностику за 95 одсто болести за које није постојао одобрен третман.
Она је навела и да Србија има сва три лека за спиналну мишићну атрофију, а биће међу прве 3 земље у Европи које ће обезбедити лечење деце лептира.
„Заједничким снагама смо успели да пробудимо свест и да ретке болести буду у врху приоритета здравствене агенде наше земље. Посебно бих се осврнула на Винчу, где постоји предан рад младих људи на пројектима. Прешли смо одређене степенике и стигли до узрока проблема и то је савремени приступ третирања болести“, рекла је Вучић посебно се захваливши докторима и „невидљивој војсци истраживача који вредно раде у тишини како би унапредили и олакшали наше животе“.
„Без њих, сва улагања и финансијска подршка државе не би имале смисао“ рекла је Вучић.
Према речима директорке Републичког фонда за здравствено осигурање, Сање Радојевић Шкодрић, Србија је у последњих десет година повећала улагања у генетичке терапије у ретким болестима, али и прва увела лек за цистичну фиброзу.
„Ове године буџет за лечење ретких болести је 7,2 милијарде, а издваја се и преко Фонда за здравствено осигурање, 10,8 милијарди динара за 40 болести. Број пацијената се увећао, па се сада лечи 693 пацијента. Број болести 2012. је био 2, а сада 39 различитих болести“, казала је Радојевић Шкодрић.
Влада Републике Србије ове године основала је и посебну организациону јединицу при Министарству за бригу о породици која брине о ретким болестима.
Конференцију су организовали Удружење грађана за борбу против ретких болести код деце „Живот“, Здравствени савет Србије и Град Нови Сад, а циљ конференције је рад на продужењу и олакшању живота особа са ретким болестима.
Фото: Танјуг Ненад Михајловић